Dead Space Recenze Recenze remaku Dead Space – hororu, který i po patnácti letech smete většinu konkurence

Recenze remaku Dead Space – hororu, který i po patnácti letech smete většinu konkurence | Kapitola 3

Zdeněk Pudivítr

Zdeněk Pudivítr

30. 1. 2023 18:35

Seznam kapitol

1. PODEZŘELÉ TICHO 2. DVAKRÁT MĚŘ, KONČETINY ŘEŽ 3. OBSAH NA ROZDÁVÁNÍ

Po zkušenostech z posledních let už určitě nikoho nepřekvapí, že se ani začínající rok 2023 neobejde bez nejrůznějších předělávek starších titulů. A hned zkraje přichází s velice silným kalibrem. Opěvovaná sci-fi hororová akce Dead Space z roku 2008 se pod taktovkou autorů z Motive Studio vydavatele EA dočkala kompletního remaku a vyrazila do nabité sezóny po nepříliš úspěšném The Callisto Protocol a před očekávanou novou verzí Resident Evil 4. Obhájí si pověst jednoho z nejlepších žánrových titulů?

Reklama

Musím se přiznat, že když jsem bez předchozích zkušeností s původní hrou k remaku Dead Space přistupoval, rozhodně jsem nečekal, jak velká hra ve skutečnosti bude. A tím nemyslím, že by se jednalo z hlediska herní doby o kdovíjaký kolos. Narážím především na to, že není v hororovém žánru vůbec samozřejmostí, aby hráč dostal možnost vylepšovat zbraně a postavu, plnit vedlejší úkoly (které jsou pokud vím v remaku novinkou) a volně se pohybovat po celé herní mapě. Výše uvedené rozhodně není zárukou kvality a méně je někdy více, v tomto případě ovšem můžete veškeré obavy zahodit.

Příběh je po celou herní dobu, která v mém případě při splnění všech nalezených vedlejších misí na střední obtížnost čítala 18 hodin, velmi poutavý a nadšencům do světa Dead Space nabídne spoustu zajímavého materiálu k prostudování. Při běžném průchodu dostanete příběh, který je pro potřeby hry zcela dostatečný a bezpochyby kvalitní, ale až odhalování zákulisních informací skrze zhruba dvě stovky hlasových a textových záznamů činí ze hry něco výjimečného.

Pohlcující svět jenom podtrhuje grafická úroveň, která je stylisticky na velmi zdařilé úrovni, z hlediska technického ale určitě musí zaznít několik poznámek. Hra obsahuje podle očekávání dva grafické režimy, přičemž zásadní rozdíl je především ve snímkovací frekvenci. Osobně jsem zůstal u přednastavených 60 fps, přesto jsem si nemohl nevšimnout, že hra obsahuje několik scén, kde framerate padá klidně až k poloviční hodnotě. Tyto situace jsou naštěstí ojedinělé a jelikož jsem během hraní nenarazil na žádné zásadní bugy, můj zážitek to moc neovlivnilo. Opravdovou záhadou pro mě tedy zůstává snad jen nepochopitelně neostrý a roztřesený obraz, což ruší především při statických záběrech a cutscénách, které postrádají detaily. Předpokládám, že na vině je nějaká forma rekonstrukce obrazu z nižšího rozlišení a že nějaký patch dokáže situaci alespoň částečně napravit.

Jako příležitostný hráč hororů považuji za plus vysokou míru akce, která částečně tlumí strach a napětí

U každého z recenzovaných titulů je pro mě vždy dobrým znamením, pokud se do hraní nemusím jakkoli nutit. I od té nejlepší hry je občas potřeba si dát pauzu a Dead Space není výjimkou. Přesto jsem se při každém odložení ovladače nemohl dočkat toho, co čeká Isaaca v další kapitole a po dohrání žádné z nich jsem nebyl jakkoli zklamaný. Jako příležitostný hráč hororů považuji za plus vysokou míru akce, která částečně tlumí strach a napětí oproti hrám, střídající klidové pasáže a menší počet z ničeho nic vyskakujících nepřátel. S myšlenkami nastavenými na očekávání dalšího mutanta za každým rohem jsem dokázal v příjemném napětí postupovat bez problémů celou hrou a přitom si naplno vychutnávat její atmosféru.

Závěrem si nemohu odpustit krátké srovnání s nedávno vydaným The Callisto Protocol, které mnozí z vás, vzhledem k tomu, že za ním stojí producent původního Dead Space, asi očekáváte. Z mého pohledu vidím největší rozdíl určitě v rozsahu, protože Dead Space je oproti The Callisto Protocol z obsahového hlediska dvojnásobnou hrou, která nad rámec toho vyšla v lepším technickém stavu. Dead Space je graficky konzistentní a určitě neuráží, oproti nejhezčím scénám a efektům z The Callisto Protocol ale zaostává. 

Ačkoli se můžou hry na základě zařazení do hororového žánru, pohledu na obrazovku postrádající jakékoli ukazatele a některými hratelnostními prvky zdát jako podobné, za mě to tak do velké míry není. Hratelnost prvotiny od Striking Distance Studios je více zaměřena na intenzivnější souboje s těžšími nepřáteli, se kterými se navíc často potýkáte pomocí útoků zblízka a musíte se jim vyhýbat. Dead Space má naopak rychlejší tempo a ve hře bezpochyby vystřílíte násobně více munice. Za mě je vítěz tohoto srovnání jednoznačně daný, stačí se ostatně podívat na výsledné známky.

Dead Space
PlayStation PlayStation 5
Windows PC
Xbox Xbox Series X | S

Verdikt

Ať už jde o kvalitu předlohy nebo aktuálního provedení, z obou pohledů nechybí Dead Space k dokonalosti mnoho. Obsahově nabitá a napínavá akce je zárukou zábavy pro každého, kdo se nezalekne potemnělých chodeb, hlasitých skřeků a usekaných nohou.

Co se nám líbí a nelíbí?

Chytře navržená mapa
Nápadité zbraně, zábavná střelba
Zajímaví nepřátelé
Bohaté příběhové pozadí
Napínavá atmosféra
Často hodně podobné prostředí, bez mapy ani ránu
Neostrý obraz, nízká kvalita modelů postav
V několika sekcích výrazné poklesy frameratu
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Související články

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Hrej.cz