Jak hodnotíme hry?

Obvyklou součástí recenzí her je i číselné hodnocení. Jako vždy upozorňujeme čtenáře, že jde pouze o orientační hodnotu, která vychází z pečlivého zvážení celkových kvalit hry, ve výsledku ale o produktu vypovídá mnohem méně, než text. Proto je vždy stěžejní vzít v potaz detailnější analýzu hry. Na Hrej.cz hodnotíme na žebříčku od 1 do 10, vyšší hodnota znamená lepší. Obecně je složité zhodnotit hru určitým číslem, výsledek by ale měl daný titul zasadit do kontextu doby, žánru, produkčních hodnot a atraktivity pro fanoušky. I proto nelze vždy srovnávat dvě stejně hodnocené hry - například “osmičkovou” nezávislou jednohubku logicky nelze postavit proti  “osmičkové” obří AAA hře. V případě pokračování se samozřejmě kalkuluje i s pokrokem nebo odkazem značky.

Níže zmíněné hodnoty platí pro recenze přidané na novou podobu Hrej. Na tom starém jsme používali jiný hodnotící systém a čísla nemusí přímo odpovídat tehdejšímu verdiktu.

10

Ultimátní hodnocení. Hra, kterou nelze hodnotit jinak, než superlativy. Po všech stránkách dokonalý titul, který má potenciál změnit herní průmysl. Přináší přelomový prvek, který se do budoucna může stát standardem žánru, jde o hru, o které se bude ještě léta, možná desetiletí mluvit. I po všech stránkách perfektní a zábavná hra nemusí získat absolutorium, pokud ji nepovažujeme za dostatečně přelomový nebo výjimečný titul. Může objevovat výjimečně, klidně jen párkrát za generaci.

9

Perfektní hra. Taková, která bude bavit prakticky každého, je vhodná i pro zájemce o žánr, kteří zatím nemají žádné zkušenosti. Netrpí žádnými, nebo jen minoritními chybami, případně její geniální koncept a obsah dokáže vyvážit i slabší technický stav (například v případě obřích RPG). Takové hry obvykle aspirují na ty nejlepší z celého roku.

8

Výborná hra. Velmi zábavná, obsáhlá, nebo technicky dotažená, tentokrát ale může mít trpět jistými designovými nedostatky. Nebo jde naopak o perfektní hru, která trpí zásadnějšími technickými problémy a bugy. Do této kategorie se řadí hity jednotlivých sezón a obecně lze říci, že je taková hra povinnností pro fanoušky žánru.

7 

Silně nadprůměrná hra. Přináší zábavnou hratelnost nebo zajímavý obsah, ale může trpět většími problémy, chybami nebo slabším herním designem. Její hraní by mělo bavit hlavně příznivce žánru, pro ty ostatní by měla být alespoň zajímavá a stojí za vyzkoušení, případně čas strávený se stahováním z předplatné služby. 

6

Nadprůměrná hra. Solidní titul, který přináší jisté kvality, už ale neumí kdovíjak ohromit. Může trpět zásadními designovými přešlapy nebo technickými chybami, případně slabší grafikou, stále však musí bavit fanoušky žánru a přinášet nějaký atraktivní prvek. Třeba zajímavý herní mechanismus nebo atraktivní příběh.

5

Průměrná hra. Celkem zajímavý titul, který ale nemá šanci nalákat jiné hráče, než fanoušky žánru. Trpí velkými chybami, nemusí být moc zábavný, technicky dotažený a pokud ho vůbec dohrajete, asi si na něj už nikdy nevzpomenete.

4

Podprůměrná hra. Nepovedený projekt, který už je spíše pro opravdu otrlé fanoušky žánru nebo hráče, kteří rádi experimentují. Čas od času se objeví solidní nápad nebo funkční herní mechanismus, jinak jde ale o po všech stránkách špatnou a podprůměrnou hru. Doporučit už ji nelze vůbec nikomu.

3 

Hrozná hra. Trpí velkými problémy s hratelností, technickým stavem, příběhem, případně je skoro nehratelná. Podobným a horším hrám už je radno se úplně vyhýbat a peníze neutrácet ani ve velkých slevách.

2

Odpad. Takové hodnocení si zaslouží opravdu příšerné projekty, které jsou po všech stránkách nehratelné, rozbité, nezábavné, nepřináší absolutně nic dobrého, maximálně občas vykoukne nějaký potenciálně zajímavý nápad nebo prvek. Patří sem hry, které už jsou vhodné leda pro “ironické” hraní.

1

Absolutní odpad. Toto hodnocení náleží hrám, které recenzenta svými nízkými kvalitami uráží, přivádějí ho k šílenství. Může jít o naprosto zpackané slepence assetů z nástrojů pro tvorbu her, nebo o příšerné tituly, které evidentně parazitují na více či méně slavných sériích. Autoři takto hodnocených titulů by měli velice vážně zvážit změnu profese.

Reklama
Reklama