Football Manager 2022 Recenze Recenze Football Manager 2022, dalšího nejlepšího ročníku nejlepšího fotbalového manažeru

Recenze Football Manager 2022, dalšího nejlepšího ročníku nejlepšího fotbalového manažeru | Kapitola 2

Tomáš Urbánek

Tomáš Urbánek

9. 11. 2021 16:40

Seznam kapitol

1. ZPÁTKY DO KVÁDRA 2. HOĎ MI TO DO TABULKY 3. NÁKUPNÍ HOREČKA

Po roce je to tu zase. Novináři už se scházejí v konferenčním sále, aby vyslechli, jak se povedl nový ročník Football Managera. Ten sliboval celkem zásadní změny, potěší tedy hardcore fanoušky série?

Reklama
Reklama

Mnohem lepší je i zpracování pohybu na hřišti bez míče. Presink je jedním z velkých buzzwordů posledních několika let a nejkomplexnější fotbalová hra to konečně reflektuje odpovídajícím způsobem. Hráči jsou při jeho provádění mnohem samostatnější a na základě svých atributů se více či méně správně rozhodují. Nejen upravují svoji pozici na hřišti, ale zohledňují i to kolik jim ještě v nádrži zbývá energie. Pokud nemají vyloženě nařízeno ze sebe vyždímat všechno v zoufalém pokusu o vyrovnání, tak se snaží svoji staminu rozvrhnout, aby dokázali vydržet co nejdelší dobu provozuschopní. A právě nedostatek energie se na výkonu vašich svěřenců dokáže podepsat docela dost. Nejen že najednou neběhají, ale zhorší se i přesnost jejich přihrávek, mají opožděné reakce a samozřejmě už se vám vybodnou na nějaké aktivní náběhy za obranu a stíhání dlouhých balonů. 

MAJN TAKTIK? ZKUSIT WCB 

Další vítanou změnou je nová pozice na hřišti pro vaše obránce. Je jí takzvaný wide centre-back a využijí ji příznivci momentálně velmi populárního systému hry na tři obránce. Wide centre-back je koncept, který zpopularizoval zejména Chris Wilder během předloňské skvělé sezony Sheffieldu United - jedná se o stopera, který zastává poměrně ofenzivní roli a když má tým míč ve svém držení, tak v závislosti na instrukcích buď podniká útočné výpady po kraji hřiště, nebo se jen více zapojuje do kombinací a nabízí možnosti jak si pomoci zpětnou přihrávkou. 

Odměnou vám budou mnohem širší taktické možnosti jak třeba i při rozestavení s pěti obránci hrát poměrně útočný fotbal s dostatkem hráčů na polovině soupeře.

Proto je vhodné na tento post vybrat hráče, který kromě defenzivních kvalit vyniká i slušnou přihrávkou, nemá úplně marnou práci s míčem a celkově si dokáže poradit pod tlakem. Odměnou vám budou mnohem širší taktické možnosti jak třeba i při rozestavení s pěti obránci hrát poměrně útočný fotbal s dostatkem hráčů na polovině soupeře. Pokud se s touto hráčskou rolí chcete seznámit ve skutečném světě, doporučuji studovat hru Antonia Rüdigera v Chelsea, nebo Lukase Klostermanna z Lipska. 

XG NEBO XD? 

S expected goals jsme se samozřejmě mohli potkat už dříve, ale pokud vám tahle, už běžně používaná, statistika nestačí a chcete se v datech rochnit důkladněji, doporučuji zpozornět. FM22 totiž má v klasické nabídce v levé části obrazovky nově záložku Data Hub a tam najdete vše co potřebujete, možná ještě mnohem víc. Ve spolupráci se společností SciSports vám letošní ročník nabízí opravdu nepřeberné množství údajů a statistik o výkonech nejen vašeho týmu. 

-
-

Jak už to tak s daty bývá, nejsou samospásná a slouží spíše jako nápověda v jakém ohledu vaši svěřenci vynikají a nebo co naopak potřebují zlepšit. Samozřejmě nic není zadarmo, musíte mít v týmu kvalitní zaměstnance, kteří se o sběr a přípravu dat starají. Poměrně hezky je pak zpracovaná interakce s nimi a celkový přístup k informacím. Hra před vás hodí několik základních přehledů a grafů s porovnáním jak si v jednotlivých aspektech hry vedete v porovnání s ostatními týmy v lize, ale pokud chcete získat důkladnější statistiky, musíte si je vyžádat. To se dělá prostřednictvím klíčových slov. Stačí napsat “passing” a vaši asistenti vám hned nabídnou všechna data, která mají k dispozici a váží se k přihrávkám. Pak je na vás jak si je budete dále filtrovat, jestli vás zajímají přihrávky celého týmu nebo jen obránců, v jaké fázi zápasu a podobně. A pokud některý údaj chcete sledovat dlouhodobě, můžete si ho přišpendlit na nástěnku, kde ho pak máte hezky na očích a pohromadě.

Pokročilejší práce s daty se ale neomezuje jen na Data Hub. Mnohem více se s nimi pracuje třeba i během samotných zápasů, takže můžete získané informace hned zohlednit. Zdá se vám, že moc často ztrácíte míč? Není nic snazšího než se podívat na čísla a hned vidíte v jaké části hřiště se to děje nejvíc, jestli je to problém celého týmu nebo jen některý hráč nemá svůj den, jestli by nestačilo jen se vyvarovat dlouhých přihrávek na riziko a podobně. O poločase vám navíc vaši kolegové doručí dosavadní shrnutí a většinou doplní i pár tipů na co se zaměřit do zbytku utkání. 

Pokud nejste jedním z těch bláznů co každý zápas poctivě sledují celých 90 minut v reálném čase, tak si tady můžete dohledat některé údaje, které by vám dříve třeba unikly.

Skvělou novinkou je i mapa přihrávek - jakési schéma, kde kromě nějaké průměrné pozice jednotlivých hráčů na hřišti vidíte i to, kdo komu nejčastěji přihrával a s jakou úspěšností. Pomůže vám to nalézt během sezony kombinaci hráčů, kteří si navzájem rozumí a z jejich spolupráce pak více těžit. Celkově je důkladnější zpracování dat rozhodně velmi vítaná novinka a pokud nejste jedním z těch bláznů co každý zápas poctivě sledují celých 90 minut v reálném čase, tak si tady můžete dohledat některé údaje, které by vám dříve třeba unikly. 

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Související články

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz