Saints Row Recenze Recenze rebootu Saints Row, šíleného vyzyvatele GTA

Recenze rebootu Saints Row, šíleného vyzyvatele GTA | Kapitola 3

Aleš Tihlařík

Aleš Tihlařík

22. 8. 2022 16:00 3

Seznam kapitol

1. JAK SE STÁT SVATÝM? 2. HORDA Z ALIEXPRESSU 3. BUDUJ KRIMINÁLNÍ IMPÉRIUM, POSÍLÍŠ CÍRKEV

Abyste se stali svatým, musíte být po celý život věrným služebníkem církve. To s sebou ovšem nese jistá rizika – svatý Vavřinec údajně skončil ugrilován, svatého Edmunda svázali ke stromu, prošpikovali šípy a pak pro jistotu ještě zbavili hlavy, no a svatý Cyriak pro změnu přišel o všechny končetiny. A hlavu mu pak samozřejmě sťali taky, protože tradice se mají udržovat.

Reklama
Reklama

Nadšený jsem nebyl ani z extrémně arkádového jízdního modelu, je však třeba jedním dechem dodat, že to je u série Saints Row prakticky tradicí. Ještě méně příjemným a bohužel i poměrně častým jevem jsou chyby ve fyzice, díky kterým běžné předměty u silnic vymršťují vozidla klidně několik metrů do vzduchu. Vybuchování aut po pár výstřelech či nárazech také nebude vonět každému, v tomto případě se však jedná o autorské rozhodnutí, které je třeba respektovat.

Čím víc výbuchů, tím líp výbuchů?
i Zdroj: Hrej.cz / Aleš Tihlařík
Čím víc výbuchů, tím líp výbuchů?

Za povedené naopak považuji samotné automobily, které překvapí svým věrným výzorem, variabilitou i obstojným modelem poškození. Cestování v nich sice často zabere delší dobu, než by bylo nezbytně nutné, ale na druhou stranu vám alespoň dělá společnost hned desítka rádií s velmi širokým záběrem. Vyberou si metalisté, příznivci orchestrální muziky i rappeři, tvůrci navíc nezapomněli ani na dnes tolik populární synťákový popík. Ve virtuálním telefonu, pomocí nějž ovládáte prakticky celou hru, navíc najdete i playlistovou aplikaci, ve které si poměrně intuitivně vytvoříte vlastní seznam oblíbených skladeb.

Jakýmsi vedlejším cílem hlavního příběhu je i budování vlastního impéria, ke kterému dochází prostřednictvím výstavby podniků a plněním s nimi spojených, a bohužel extrémně šablonovitých misí. Neschopnost zaplnit otevřený svět zajímavými aktivitami je ostatně tradičním problémem většiny městských akcí a Saints Row bohužel není výjimkou. O tom, proč nejsou střílecí „vedlejšáky“ zábavné, jste si početli už výše, jednou z překvapivě častých aktivit je pak i virtuální odtahovka. Ani v tomto případě se ovšem nejedná o takovou zábavu jako například v Just Cause. A je to vlastně obecné trápení – jakmile dojde k jakémukoliv srovnávání s konkurencí, mají rebootované Saints Row velký problém.

S tím, že se dnešní městské akce bohužel nedovedou rovnat skoro 10 let starému GTA 5, jsme se za ty roky už smířili. Pro Saints Row je tedy „rivalem“ spíše třetí Mafie, Just Cause 4, nebo třeba Rage 2. Nad žádným z těchto titulů však nevyčnívá, ba právě naopak – na každý něco ztrácí. Mafia stále vypadá i zní mnohem lépe, Just Cause je díky fluiditě pohybu obecně zábavnější sandbox a Rage 2 se zase o něco líp hraje. Jistě, „Svatí“ jsou zase mnohem vtipnější, jenže to je určujícím faktorem u dvouhodinové adventury, nikoliv u akce v otevřeném světě. Jak máte navíc možnost vidět v galerii, ani technicky se nejedná o kdovíjaký zázrak – a pak už se seznam důvodů, proč Saints Row doporučit, povážlivě tenčí.

V některých chvílích působí Saints Row velmi sympaticky, jenže pak se velmi rychle dostaví takové to nepopulární ALE...
i Zdroj: Hrej.cz / Aleš Tihlařík
V některých chvílích působí Saints Row velmi sympaticky, jenže pak se velmi rychle dostaví takové to nepopulární ALE...

Je to přitom hrozná škoda, protože za poslední pětiletku byste kvalitní městské sandboxy napočítali na prstech jedné ruky nepříliš šikovného dřevorubce. Ostatně nic by mi neudělalo větší radost, než kdybych se pro poctivou městskou akci nemusel vracet ke hrám z první poloviny minulé dekády. Reboot Saints Row ale musí sklonit hlavu nejen před staršími hrami Rockstaru nebo Ubisoftu, ale bohužel i před svými vlastními předchůdci. Kostra v podobě hlavního příběhu je přitom zdravá a rád přiznám, že když jsem se za doprovodu Party Up od DMX zběsile řítil po palubě vybuchující lodi, královsky jsem se bavil. Stačilo by mi, aby herní náplň a vedlejší aktivity nepůsobily jako výplod nepříliš schopného generátoru. Tak snad u dalšího rebootu…

Saints Row
PlayStation PlayStation 5
Xbox Xbox One
Windows PC
Xbox Xbox Series X | S
PlayStation PlayStation 4

Verdikt

Hlavní příběh a postavy se povedly, město je fajn a rádio hezky zvučí, jenže kvalita interakce s herním světem bohužel nenaplňuje dnešní standardy. Reboot Saints Row není špatnou hrou a při dnešním nedostatku obdobných titulů si jej pravděpodobně stejně koupíte – řvát nadšením však při hraní určitě nebudete…

Co se nám líbí a nelíbí?

Zábavně napsané charaktery
Nevšední westernové prostředí
Humor
Možnost dohrát celou hru v kooperaci
Nabitý soundtrack
Komplexní nastavení vlastní obtížnosti
Nudná herní náplň
Nezáživný gunplay
Šablonovitost misí
Nevyužité kulisy města
Tradičně velmi arkádový a svéhlavý jízdní model
Zastaralé a velmi nehezké obličejové animace

Celou sérii Saints Row zakoupíte výhodně na TSBohemia.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Související články

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Hrej.cz