Recenze OlliOlli World, neskutečného skateboardového zážitku, který uklidní i nakopne
OlliOlli World Recenze Recenze OlliOlli World, neskutečného skateboardového zážitku, který uklidní i nakopne

Recenze OlliOlli World, neskutečného skateboardového zážitku, který uklidní i nakopne

Radek Raudenský

Radek Raudenský

7. 3. 2022 18:00

Seznam kapitol

1. ZA KLÁVESNICÍ S OVLADAČEM 2. NEVÍM CO DĚLÁM, ALE LÍBÍ SE MI TO 3. POTŘEBUJU OPRAVIT OVLADAČ

Pokud Hrej nějakou dobu sledujete či posloucháte hPody, asi víte, že jsem především hráčem multiplayerových titulů. Ty se většinou snaží o co nejrealističtější grafiku, ovládání a ve většině případů jsou to střílečky. A k tomu všemu kompetitivní. Podle mě se nejlépe hrají na počítači (a proto také žádnou jinou platformu nevlastním), člověk si u nich navíc nikdy neodpočine, soustředění v Call of Duty či League of Legends si zkrátka vyžádá spoustu energie. A najednou mi do toho přijede OlliOlli World, které je v podsttě opakem toho všeho. Zkrátka nebe a dudy, sladké a slané, konzole a počítač.

Reklama
Reklama

ZA KLÁVESNICÍ S OVLADAČEM

Poprvé jsem se s OlliOlli setkal v polovině loňského roku, kdy jsme dostali možnost vyzkoušet si hru v uzavřeném testování, a to společně s vývojáři. Už tehdy mi relativně krátký průběh naznačil, že tahle hra je pro mě jako stvořená. Naprosto upřímně, nikdy jsem se podobným titulům nevěnoval. Ono ani nebylo jak, ve své kariéře hráče jsem krátce okusil pár singleplayerových zážitků, jen abych jakožto mladý a nerozvážný školák ihned přešel na zkázu herního průmyslu, tedy multiplayerové (nejlépe free-to-play) tituly. Tony Hawk mě lákal spíše dříve a moderní indie skákačky pro mě byly na hony vzdálené, což platí dodnes.

A stejně tak je mi vzdálené i hraní s ovladačem v ruce. Už mnoho let mé ruce necítili nic jiného než tvrdý dopad kláves a tupé mačkání dvou tlačítek na myši. Až OlliOlli World mě donutilo opět poznat tvar ovladače, vzít do ruky ten tajemný nástroj a zase si vzpomenout, jak se vlastně tento ergonomický majstrštyk drží. Bál jsem se, že budu úplně marný, můj poslední pokus byl u Call of Duty, kde jsem míření skrze páčky vydržel přibližně jednu minutu. I přes to mě ale OlliOlli World dokázalo vzít za ručičku a jednoduchými povely mě dovedlo k neskutečným tríčkům.


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

  • Doporučená cena: 30 euro na Steamu (cca. 780 korun)
  • Česká lokalizace: Ne
  • Základní herní doba: Když pojedete jenom základní úkoly, zvládnete hru za 5 hodin. Pečlivější průjezd vyjde na 10
  • Obtížnost: Záleží pouze na vás
  • Úprava postavy: Hra nabízí nespočet různých oblečků, čepic, bot, ale také animací a samozřejmě i prken
  • Počet triků: Pokud počítáme všemožné triky, které lze s páčkou dělat na všech površích a objektech, blížíme se k velice slušným 80 trikům - to vše s řádnou animací i názvem.

A tak ti, čtenáři, musím naprosto nezištně říct jednu věc. Tato recenze rozhodně nebude objektivní. Už jenom tyto odstavce jsou vlastně čistě o mě. Egoisticky si věnuji první řádky, které jsou pro můj pocit recenzenta nutné. Následující popisování totiž nebude objektivní a ani nemůže být. Bude totiž silně zasaženo nejen mými pocity z hraní OlliOlli World, ale také tím, že jsem si po spoustě let sedl do židle, pohodlně se opřel, dal nohy na podložku, do ruky vzal ovladač a prostě si začal hrát.

BAREVNÝ SVĚT NECHŤ JE TI KRÁSNOU KULISOU

Příběh OlliOlli World je zasazen v barevném a nadpozemském světě Radlandia. Už v první moment je hra svým lehce třesknutým světem vzdálená, ale zároveň extrémně vlídná a přátelská. Stejně tak působí i úsměvný příběh, v němž se musíte stát skateboardovým bohem. I když jste na začátku úplný nýmand, který je rád, že se při jízdě na prkně vůbec udrží na nohách, vaši první přátelé vás nutí do toho, abyste udělali prvních pár triků a stali se vyšší bytostí tohoto malého ostrůvku.

Nemůžu říct, že by mě příběh urazil, bohužel ale postupem příběhu působí značně roztržitě. Na jedné straně se zdá, jako kdyby byl psaný pro malé děti, a to nejen svými „řečmi“, ale i náturou a vizuálem postav, někdy se ale snaží být až příliš filozofické – to nutně souvisí s přehnanou ukecaností, která naštěstí může vyplynout v častější přeskakování těchto částí.

Hlavně na začátku ale k tomu nemáte důvod. Vaši kamarádi vám totiž polehoučku vysvětlují základy hratelnosti, které jsou tak primitivní, jak jen mohou být. Prvních pár úrovní se tak naučíte pouze naprosté základy, tedy jak se odrážet pro nabrání rychlosti a jak dělat ty nejjednodušší triky – prostě nějak máchejte s páčkou.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Související články

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz