Hogwarts Legacy Recenze Recenze Hogwarts Legacy - Sny kouzelníků se občas plní

Recenze Hogwarts Legacy - Sny kouzelníků se občas plní

Tadeáš Pepř

Tadeáš Pepř

8. 2. 2023 13:20 11

Seznam kapitol

1. DOPIS Z BRADAVIC 2. KAPSA PLNÁ KOUZEL 3. PULÍREXO

Nejočekávanější titul začátku se nám konečně dostal do rukou. Má cenu otevírat dopis z Bradavic, nebo je lepší hodit ho do ohně?

Reklama

K jedné z nejočekávanějších her poslední doby, a prakticky určitě začátku letošního roku, jsem musel podniknout trochu komplikovanou cestu. Ke kopii jsme se dostali s menším zpožděním a na mě tak padlo těžké rozhodnutí, zda si výlet do světa čar a kouzel užít, nebo se lidově řečeno kousnout a v podstatě v hranicích možností dojít k verdiktu co nejdříve. Nakonec jsem si, možná bohužel, vybral tu druhou variantu, a finální hodnocení Hogwarts Legacy tak můžu přinést právě teď, po necelých 48 hodinách, které jsem z větší části strávil právě v Bradavicích a přilehlém okolí, na úkor spánku nebo normálního života, včetně toho pracovního.


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

  • Doporučená cena: 1989 korun
  • Základní herní doba: 20-30 hodin
  • Česká lokalizace: Ne, znalost angličtiny je dost důležitá, protože jde o ukecané příběhové RPG
  • Obtížnost: Čtyři nastavení, normální umí být dost tuhá, ale stačí být opatrný a mít zásobu lektvarů. Hádanky jsou celkem jednoduché
  • Jaké jsou příznaky ubisoftizace?: Dobýváte kempy, odemykáte si oblasti rychlého cestování, sbíráte suroviny, vylepšujete svůj gear
  • Užije si hru fanoušek Harryho Pottera?: Pro ty jde o splněný sen
  • Užije si hru nefanoušek Harryho Pottera?: Pro toho zřejmě ztratí velkou část kouzla, ale špatná určitě nebude

To ale rozhodně neznamená, že bych si hraní každým coulem neužíval. Ba naopak. V následujících řádcích se tak pokusím osvětlit, proč je Hogwarts Legacy jedna z těch horších nejlepších her, které můžete dostat.

EXPRES UJEL

O Hogwarts Legacy už toho bylo napsáno tolik, a i autoři sami do hráčů hustili podrobnosti pod takovým tlakem, že jste jen stěží unikli základní premise. Ale pro úplnost znovu. Ve vysněné komplexní herní adaptaci světa z knih spisovatelky Rowlingové se zhostíte role vlastního čaroděje nebo čarodějky, který z blíže nespecifikovaných důvodů usedá do školní lavice v Bradavicích až v pátém ročníku. Musí tak logicky všechno dohánět a kouzelnické vědomosti vstřebávat mnohem rychleji než spolužáci. Naštěstí má ale k ruce velmi nápomocného profesora Figa. Také jde o extrémně talentovaného čaroděje, který navíc disponuje jistými záhadnými schopnostmi.

Právě kolem toho se pak točí část příběhu, která se zároveň opírá o původ speciální kouzelnické moci a současně také o propukající vzpouru skřetů vedených šíleným Ragnokem. Tyto zápletky jsou navíc dále propleteny s osudy hrdinových nových spolužáků. Do ruky se vám v podstatě dostává velmi široká a hutná sbírka příběhů, které spolu plus mínus souvisejí, nebo ze sebe alespoň pramení. V hlavní lince odhalujete prastará tajemství a chystáte se na kouzelnickou válku, v těch vedlejších si pak pohráváte s černou magií, jdete po krku gangu pytláků a tak podobně.

Je jen škoda, že příběh jako takový nelze označit za vyloženě silnou stránku Hogwarts Legacy. Scénář není hloupý nebo jednoduchý, některé vedlejší zápletky jsou vyloženě zajímavé, s ohledem na původ značky bych ale přece jen čekal o něco propracovanější a vypointovanější vyprávění. Hlavní problém tkví v trochu šablonovitých postavách, předvídatelnosti některých zvratů a hlavně nepříliš zdařilých dialozích. Promluvy jako takové jsou kvalitní a dobře nadabované, úrovně špičkové produkce ale rozhodně nedosahují, což je u velké hry ze světa Harryho Pottera prostě mrzuté.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Hrej.cz