IL-2 Sturmovik: Wings of Prey Recenze IL-2 Sturmovik: Wings of Prey

IL-2 Sturmovik: Wings of Prey

Luke

Luke

31. 3. 2010 22:36 7
Reklama
Reklama

IL-2 Sturmovik: Wings of Prey bez debat stojí a padá s faktem, že mezi příznivci simulátorů je stále populární původní IL-2 Sturmovik z roku 2001. Řada rozšíření a ucházející grafika udělaly z ruské hry trvalku pro všechny, kdo se vyžívají v realisticky simulovaných leteckých bitvách druhé světové války. Wings of Prey (nebo na konzolích Xbox 360 a Playstation 3 Birds of Prey) má proto nevýhodnou startovní pozici: nováčky odrazuje realistický démon původní hry a fajnšmekři se bojí, že se hra přikloní k arkádovitosti Blazing Angels od Ubisoftu. Pravda leží uprostřed: WoP dokáže být pekelně těžkým simulátorem, při kterém se bez pořádného tréninku ani neodlepíte od ranveje anebo středně náročnou střílečkou odpouštějící manévrovací chyby a pomáhající třeba s identifikací nepřítele. Teprve při porovnání módů „arcade“ a „simulator“ poznáte, že létat ve druhé světové válce v libovolném stroji má do bezelstnosti Tmavomodrého světa poměrně daleko a sestřely spřátelených letadel mají co dělat s tím, že v pekelné rychlosti se nedá dost dobře rozeznat Spirtfire of Messerschitta.

Budeme bojovat všude

Winston Churchill řekl: „Budeme s nimi bojovat na plážích, budeme s nimi bojovat na pláních, budeme s nimi bojovat na polích a v ulicích, budeme s nimi bojovat v horách a nikdy se nevzdáme.“ Winston Churchill nepočítal s myší a klávesnicí. S nimi se totiž bojovat nedá, když odmyslíme škrcení kabelem nebo mlácení po hlavě – a to na nacisty nestačí. V PC verzi se totiž stalo to, čeho jsme se obávali: pokoušet se vybojovat sérii desítek bitev na šesti bojištích s pomocí myši a klávesnice vyžaduje minimálně o dva páry končetin navíc a synchronizaci špičkové tovární robotické linky. Zapnutí simulátorového módu, ve kterém se naplno projeví termika a další fyzikální činitelé, je v takovém případě nakročením k hráčské sebevraždě. S gamepadem letadlo udržíte ve vzduchu mnohem spolehlivěji, přesto je jasné, že kompletní zážitek a manévrovací finesy zaručí jedině profesionální knipl. Autoři jakoby věděli, že speciální simulátorové ovladače má doma pouze malý segment hráčů, a tak vás nikdy netlačí do krkolomných dogfightů. Namísto toho nabízí v úkolech volnější tempo, a to i v případě útoků na Berlín nebo při obraně Stalingradu. V arkádovém módu jsou vlastnosti pilotovaných letadel (IL-2, Hurricane Mk IIb, B-17 G, Machci M.C.202 a desítky dalších) podobné a není třeba se strachovat, že by nové letadlo nezvládlo ostrý manévr nebo taktický looping. A pak to samé zkusíte v simulátoru a... rozbijete si čumák. A přepnete zpět do arkády.

Zase jste se kochal?

Zkušeným Bigglesům pozvolné tempo nabízí prostor pro obdivování krajiny – detailní města s dobře vymodelovanými landmarky, jednotlivé stromy anebo krajina plná polí působí i při nízkém letu realisticky a v podstatě stojí za to alespoň jednou se vykašlat na nepřátele a jen tak si poletovat nebo se pokoušet proletět pod mostem. Vedle kampaně jsou k dispozici jednotlivé mise shrnuté do tematických bloků anebo možnost nadefinovat si vlastní bitvu – trvanlivostí Wings of Prey jednoznačně sahají po několika týdnech, ne-li měsících hraní.

Láska ke stroji

Nejkritičtější část hráčů se verbuje v případě simulátorů nebo válečných strategií z řad vojenských fanatiků, kteří okamžitě poznají, zda něco na letadle nebo válečné situaci „nesedí“. Původní IL-2 vyšel právě z takového zázemí (šéf vývojářů Oleg Maddox byl inženýrem sovětského letectva) a vývojáři se realistického detailu drží i nyní. Každé letadlo má věrně vymodelovaný kokpit, po němž se můžete volně rozhlížet a po zásahu je dokonce vidět dovnitř trupu a mírně se zhorší letové vlastnosti. Každou misi doprovází krátké intro z pilotního deníku, které shrne historickou situaci a cíl mise, a tím rozšíří vaše znalosti o tom, co létající kovoví ptáci za druhé světové války dokázali. Zvukový prostor je naplněn autentickými výkřiky v jazyce armády, za kterou právě bojujete (oceníte zejména ruské „strilaj!“) a sestřelená letadla se rozpadají do několika kusů, které pak elegantně rotují k zemi po vlastní trajektorii. A je to právě láska ke strojům, k lidskému géniu, který dokázal těleso těžší než vzduch zdvihnout do výšky několika kilometrů, která z Wings of Prey dělá interaktivní manu pro všechny simulátorové nadšence anebo nováčky.

IL-2 Sturmovik: Wings of Prey
Windows PC

Verdikt

Kvalitní simulátor. I když vás tento žánr neláká, je Wings of Prey tak dobrou hrou, že nebudete litovat jejího ozkoušení.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Hrej.cz