Historické okénko - připomeňte si bohatou historii série Age of Empires
i Zdroj: Hrej.cz
Témata Článek Historické okénko - připomeňte si bohatou historii série Age of Empires

Historické okénko - připomeňte si bohatou historii série Age of Empires | Kapitola 2

Jakub Štěpánek

Jakub Štěpánek

28. 10. 2021 20:05

Seznam kapitol

1. INTERAKTIVNÍ DĚJINY 2. STŘEDOVĚK NESKONČIL 3. MYTOLOGICKÁ ODBOČKA 4. DOBÝVÁME AMERIKU 5. MMO KOMIKS

Age of Empires je tu s námi bez jednoho roku už čtvrt století. Král v žánru historických real-time strategií se nesmazatelně zapsal do herní historie, s ohledem na kvality posledního dílu se navíc zdá, že ho o pomyslnou korunu jen tak někdo nepřipraví. Pojďme si tedy připomenout ty nejdůležitější přírůstky v této bohaté sérii.

Reklama

AGE OF EMPIRES II: THE AGE OF KINGS (1999)

Je potřeba říct, že jednička trpěla na jisté porodní bolesti, hru trápil třeba pathfinding, nedotažené nápady a nevyváženost jednotek. Problémy částečně vyřešily záplaty, na nichž se podíleli vývojáři a následně i fanoušci, výraznější posun k lepšímu nicméně přišel až s druhým dílem. Ten je mnohými stále považován za ten nejlepší.

Na pokračování se studio Ensemble s Microsoftem dohodlo krátce před vydáním jedničky, původně chtělo rychle navázat na její úspěch. Vývojáři nepředpokládali, že by se mohly objevit nějaké vážnější komplikace, pokračování ostatně budovali na stejném enginu (Genie) a s konceptem nehodlali nijak výrazně hýbat. Po několika měsících ale museli vydavatele obeznámit s tím, že potřebují daleko více času. Hra tedy byla o rok odložena, kompromisem bylo zmíněné rozšíření pro jedničku, které zvládli připravit poměrně rychle.

Odklad se vyplatil, výsledkem byl totiž velmi kvalitní nástupce, který sklidil velkou chválu snad ze všech stran. Věk králů nastal v roce 1999, kdy zároveň přišel i temný středověk. K dispozici bylo 13 národů, mezi nováčky byli třeba Britové nebo Vikingové. V příběhové kampani dostaly prostor známé historické figury - William Wallace, Johanka z Arku, Saladin, Čingischán a Fridrich Barbarossa. Sluší se dodat, že vyšla také neobvyklá verze pro konzoli PlayStation 2.

Autorský tým ovšem nemohl být úplně spokojen, už jen vzhledem k tomu, co se dělo v multiplayerové části. Hráči totiž aktivně využívali některých chyb, aby získali výhodu nad soupeřem, což kazilo jinak skvělý dojem. Studio však nedokázalo zavčasu reagovat, chyby odstranil až patch, který vyšel z dnešního pohledu neuvěřitelnných 11 měsíců po vydání.

O rok později se objevilo rozšíření The Conquerors, další tři pak obohatily HD edici z roku 2013.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Související články

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama