TOCA Race Driver 3 Recenze TOCA Race Driver 3

TOCA Race Driver 3

Farid

Farid

8. 3. 2006 23:30 8
Reklama

Z pohledu majitele PlayStation 2 bude Race Driver 3 pro své hluboké zaujetí v zábavné a „skoro realistické“ simulaci skutečných závodů srovnáván s Gran Turismem. Obě série se však ve svém přístupu k věci fundamentálně liší. Zatímco se GT uctivě klaní k automobilovému kultu (nulový model poškození, fetišistický photo mód) TOCA miluje auta jako nástroje, které se musí umazat, obnosit a spotřebovat – zdá se, že je tu mnohem intenzivnější zaujetí, více vášně. Projevuje se to také v jízdním modelu. Stačí jediná chyba, najetí do bariér v první zatáčce a je konec závodu. Vítězství není zdaleka jen otázkou následování ideální stopy – budete muset riskovat, bojovat na palubě zuřícího tunového stroje s agresivními soupeři. Ve srovnání s akademicky sterilním GT je TOCA citovým prožitkem. Obojí má své výhody a nevýhody, ale pokud v sobě cítíte nezkrotnou dravost a touhu prokousat se na čelo za každou cenu, je jasné, že vás TOCA musí oslovit mocným voláním. Až se vyřítíte do poslední čtvrtiny posledního kola s dvaceti hladovými pronásledovateli přilepenými na zadku, pochopíte, o čem je řeč.

Závodnický svět v kostce

Dalším důvodem, proč má TOCA větší šanci zaujmout akční (nikoli však arkádové!) typy hráčů oproti puntičkářsky přesnému GT, je obrovská pestrost možností závodit. Kariéru můžete zahájit v šesti dramaticky odlišných kategoriích (formulové monoposty, cestovní vozy, oválové okruhy, veterány, off-roadové speciály včetně rallye a GT). Dohromady Race Driver 3 pokrývá 35 odlišných typů vozidel, obsahuje 100 šampionátů a přes osmdesát (v drtivé většině skutečně existujících) závodních okruhů, přičemž mezi nimi nalezneme i Grand Prix okruh v Brně. Jednotlivých modelů vozidel je tu sice „pouze“ sedmdesát, ale pestřejší kolekci jste v životě v žádné jiné závodní hře neviděli. Na vyjmenování všech kategorií tu není prostor, tak alespoň zmiňme několik pozoruhodných příkladů.

Od motokár po F1

Motokáry v rámci šampionátu Euro Karting poskytnou úžasný pocit kontaktu s tratí stejně jako vynikající přilnavost. Nechybí samozřejmě ani nejvyšší evoluční forma motokár, tedy monoposty formule 1, konkrétně oficiálně licencované Williamsy. V terénu vás určitě zaujmou buggyny Baja, se kterými si užijete jezdecký styl z docela jiného světa. Brzd se ani netknete a převážnou většinu času strávíte v předlouhých kontrolovaných smycích. Trpělivostí a sebekázní se budete muset obrnit v šampionátu DTM, kterému dominuje germánská technologie. Špičkově vyladěné mercedesy a audi vyžadují zvláště precizní zacházení (podobně je tomu v kategorii British GT). Starší ale neméně pohledné kusy hledejte v kategorii klasických veteránů. Tady je podle očekávání jízdní model zdaleka nejnáročnější, ale to vás jistě neodradí, když máte šanci chopit se „stříbrného doutníku“ Mercedes W25 a legendárních rallye speciálů jako Audi Quattro či Lancia Stratos. Dokonce i závody na amerických oválech (z evropského pohledu poněkud nezáživná záležitost) se v pojetí Race Drivera 3 proměňují v nervy drásající závodnické orgie.

Kariéra pro každého

S jistotou tedy lze říci, že ať už máte jakékoli preference, najdete si ve hře to svoje. Pokud se cítíte nerozhodní, zvolte universální World Tour, který vás provede všemi kategoriemi po všech koutech světa během jedné, nereálně pestré závodnické kariéry. Náročnější hráči však jistě vsadí na systematický Pro Career, kde si volíte ze šesti výše zmíněných specializací s cílem dotáhnout to postupně až na vrchol. Pro krátkodobější rozptýlení samozřejmě nechybí ani „jednohubkové“ režimy typu single race a time trial, zatímco skupinu více hráčů spolehlivě pobaví splitscreenový multiplayer stejně jako LAN multiplayer (na PS2 velká vzácnost!) a online režimy. Posledně zmíněné umožňují závodní akci ve skupině až osmi hráčů.

Automatika, nebo manuál?

Race Driver 3 je vysoce flexibilní kousek i co se týče nastavení obtížnosti. Ani pokud patříte mezi sváteční hráče, nemusíte se ho bát. Stačí vsadit na maximální jednoduchost a jako mávnutím kouzelného proutku zmizí z jízdy ty nejzáludnější složky zatímco se PS2 sama postará o nejvhodnější upgrady a nastavení. Pokud je však pro vás „automatické řazení“ sprosté slovo, jděte směle do vyšších obtížností a postarejte se o vše počínaje brzdami a konče přítlačnou silou hezky manuálně, aby vše přesně vyhovovalo vašemu gustu.
Race Driver 3 je také mimořádně pohledná záležitost, v jeho případě screenshoty ani trochu nelžou. S 21 detailními vozy na trati nehrozí jakékoli cukání. Pochvalu si zaslouží také zvuková složka, kterou zvláště oceníte s prostorovou sestavou.

Pokud jde o nedostatky, napadá nás pouze jediná věc: Race Driver 3 „pouze“ mohutně rozšiřuje koncepci, kterou jsme už viděli v Race Driverovi 2 (který by měl být k dostání za výrazně nižší cenu). Jinak si tento nový (celkově už šestý) díl série od Codemasters zaslouží bezvýhradnou chválu. Ať máte rádi akurátní simulaci či lehce přístupnou a bezprostřední závodní akci, jděte do toho.

Poznámky k PC verzi: Síťový multiplayer v PC verzi TOCA Race Driver 3 podporuje závody až 12 hráčů. Výraznější rozdíl také nabízí pochopitelně grafika. Jinak by mělo jít o identické verze. Demoverzi na PC si můžete stáhnout zde.  

Máte-li zájem o úplný seznam tratí obsažených ve hře, následujte tento link.

TOCA Race Driver 3
Windows PC
Xbox Xbox
PlayStation PlayStation 2

Verdikt

GT 4 je možná hezčí na pohled a zcela jistě preciznější v otázce jízdního modelu, ale když přijde na rozmanitost závodů, uživatelskou přívětivost a emoce, vyhrává s přehledem Race Driver 3.

Co se nám líbí a nelíbí?

Výtečná grafika: 21 aut na trati v pěkných detailech a bez cukání. Bombastický řev motorů, zvláště pokud máte doma prostorový zvuk. Obří rozmanitost typů vozidel a šampionátů, z čehož plyne i vynikající trvanlivost.
Oproti Gran Turismu 4 je v otázce „simulace“ přeci jen ještě kousek pozadu. Oproti Race Driverovi 2 představuje „pouze“ extenzivní rozšíření.
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama