The Secrets of Atlantis: Posvátné dědictví Recenze The Secret Of Atlantis: Sacred Heritage

The Secret Of Atlantis: Sacred Heritage

taltos

taltos

13. 12. 2006 23:40 1
Reklama

Je až obdivuhodné, jak dokážou tvůrci série Atlantis vymýšlet další a další náměty, spojené se ztraceným městem Atlantidou, a zaplavovat jimi herní trh. V pořadí již pátý díl nakonec změnil název z Atlantis V na trochu serióznější The Secret Of Atlantis: Sacred Heritage, čímž asi chtějí autoři naznačit velké změny. I přes snahu udělat za předchozími díly tlustou čáru se však vydali poměrně známou cestou, kterou jste měli možnost vidět již čtyřikrát. Bude vás již trochu provařené hledání Atlantidy bavit i popáté?

Ztracená Atlantida

Pravděpodobně největší změnou oproti dvěma předchozím dílům je příběh, který se v The Secret Of Atlantis tváří daleko vážněji a reálněji, než tomu bylo dřív. Tím je ale také zaviněna menší zajímavost prostředí, čímž hra nepochybně ztrácí na atraktivitě. Zapomeňte na fígle z dřívějška, jako byly vodní víry, přenášející vás do ztraceného města, a desítky neuvěřitelných událostí a prostředí, na které jste naráželi na každém kroku. Pátý díl ukazuje netradiční prostředí jen velmi střídmě, většinou se budete pohybovat po obyčejných budovách a pokojích. To aspoň více nahrává vyznavačům rozumného děje a řešení hádanek. Atlantis ale nikdy nebyla pojatá stejně, jako Still Life nebo začínající série Agatha Christie. Krokem k realitě se změnila celá podoba hry a nahodilý pozorovatel by vůbec nemusel poznat, že jde stále ještě o Atlantis.

Beze změn naopak zůstalo pravidlo, že v každém díle se sžijete s novým hlavním hrdinou a pátrat budete v jiném časovém úseku. Tentokrát se vtělíte do Howarda Brookse, inženýra, který navrhuje vzducholodě ve třicátých letech minulého století. Jednu z velmi složitých vzducholodí jeho tým právě dokončil a tak si spolu s Howardem užíváte jeden z prvních letů slavného Hindenburgu, včetně jeho krásné výzdoby ve stylu Art Deco. Na palubu se však dostali nezvaní hosté, kteří vám věnují bouli na čele. Jako by to nebylo dost, jeden z motorů je poškozený a pachatelé uprchli v malém letadle. Postupně se o neznámých mužích dozvídáte více: procestujete New York, Čínu, navštívíte indiánskou vesnici, starobylý chrám a několik dalších koutů světa. K Atlantidě se dostanete skrz děj spíše náhodou, než že byste po ní konkrétně pátrali, jako tomu bylo například v Atlantis III. V závěrečné fázi si opět vychutnáte barvité fantasy prostředí ztraceného města a především velmi dobrý konec vašeho putování.

Krok za krokem

Secrets of Atlantis je opět striktně lineární point'n'click adventura. Žádný odklon od příběhu a daného děje se netoleruje a systém je zcela jednoduchý. Máte aktuální úkol a dokud jej nesplníte, nemůžete se hnout z místa. Jakmile se vám podaří dosáhnout kýženého výsledku, děj se sám posune kupředu, spustí se animace nebo se zpřístupní nová lokalita, kde na vás čeká další překážka. Málokterého fanouška série asi překvapí otáčivá kamera ve statických obrazovkách, mezi kterými budete skákat po celých částech, stále tedy nečekejte plynulý pohyb. Tento systém na jednu stranu velmi urychluje hraní, ale nedokážete se kvůli němu tolik sžít s virtuálním světem. Inventář zůstal nezměněn a po kliknutí se vysune v dolní části obrazovky.

Úkoly, na které ve hře narazíte by se daly rozdělit přibližně do tří skupin. První jsou asi nejběžnější, známé z většiny adventur. Sbíráte předměty a hledáte jim nové místo nebo využití. Je v motoru nízký tlak? Asi budete muset nalézt poškozenou část potrubí, získat někde nové a to poté pomocí šroubků a nářadí přimontovat. Kombinovat věci v inventáři nebudete a maximálně jich použijete více na jeden objekt. Nikdy u sebe nebudete mít mnoho předmětů a i když se jich pár nashromáždí, většinou je při nejbližší příležitosti použijete. Aktivní místa jsou jasně označena a jinde vám hra ani nedovolí předměty zkoušet, zákysy v těchto hádankám jsou většinou zapříčiněny pouze nepozorností a přehlédnutím nějakého předmětu. Další skupinou jsou puzzle a minihry, v kterých se vaše mozkové buňky nadřou asi nejvíce. Otevírání různých sejfů, skládání správných barevných políček a další činnosti vám zaberou pravděpodobně nejvíce času z celé hry. Jejich rozlousknutí totiž není kolikrát vůbec jednoduché a v tomto ohledu určitě The Secret Of Atlantis oproti minule přitvrdil. Posledním typem úkolů jsou pouze dialogy, z kterých se někdy budete muset proklikat až k potřebné informaci, věci, či povolení. Dialogy jsou pasivní, tudíž pouze zadáte téma debaty a pak posloucháte oba aktéry. Stejné dialogy můžete spouštět stále dokola, takže se nemusíte bát. Že by vám něco nenávratně uniklo.

S citem pro detail

Hned na začátku hry si každý všimne detailní, kreslené grafiky. Především postavy jsou vykresleny velice pěkně a při nastavení vysokých detailů bude i prostředí vypadat velmi hezky. Bohužel to nemůžeme říci o všech částech hry, protože na některých částech pozadí a postav objevíte rozmazané textury a pár chybiček. Celkově ale můžeme autory jen pochválit za to, že si na malém herním prostředí opravdu vyhráli do posledního detailu a nabídli dostatečně různorodé a atraktivní obrazovky k probádání. Hra navíc není nikterak náročná a na plné detaily si zahrajete i na průměrném stroji. Hudbu jsem za celou dobu hraní prakticky nezaznamenal, což je u podobného druhu adventur určitě dobře. Nějakou hlasitou muziku jsem si ke hře ani neměl potřebu pouštět, klid a ticho se při řešení obtížných puzzlů hodí.

The Secret Of Atlantis: Sacred Heritage je dobrá adventura, bohužel však působí už hodně ohraně. Často se ozývají negativní ohlasy na stále se opakující, neoriginální střílečky a myslím si, že podobné názory mají právo se objevit i u znovuzrozených adventur. Kráčí totiž podezřele často ve starých šlépějích a možná by neškodilo zapracovat na nějakém oživení. Tato hra vám nabídne hezkou grafiku, velmi dobře promyšlené logické hádanky a zajímavý námět hledání ztraceného města Atlantidy, jenže na scéně chybí nějaká hlubší myšlenka, špetka originality. Oproti minulým dílům ztrácí pátá Atlantis především na poli atraktivity prostředí a navíc titul opět dohrajete poměrně rychle. Pokud jste skalními fanoušky série, nebo si chcete potrápit mozkové závity na klasických puzzlech stůj co stůj, ke konečnému hodnocení si klidně přičtěte jeden nebo dva bodíky navíc. Pokud jste však jen příležitostnými hráči tohoto žánru, příběh The Secret of Atlantis a celkový koncept hry vás asi natolik nezaujme. Raději sáhněte po lepších hrách, jako jsou například Tunguzka: Přísně tajné nebo lety osvědčená Syberia.

The Secrets of Atlantis: Posvátné dědictví
Windows PC

Verdikt

The Secret Of Atlantis je díl, který se sice snaží působit jako znovuzrozený, avšak víceméně stále kráčí ve stopách svých starších bratříčků. Největší změnou je silnější příklon k realitě a méně neskutečných prostředí, kterými budete procházet. Otázka ale zní, jestli právě tento krok je pro podobnou sérii dobrý.

Co se nám líbí a nelíbí?

Kreslená, detailní grafika, díl se částečně vymyká zajetým trendům série a zkouší novou cestu, spousta logických hádanek a puzzlů, motivace v hledání ztracené Atlantidy.
Méně atraktivní prostředí než u minulých dílů, příběh vás zcela nepohltí, takže při zákysu můžete silně uvažovat o odinstalaci, minimum novinek a krátká hrací doba.
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama