Skutečný Master Ch(i)ef - svět kuchařek a vaření podle her
i Zdroj: EA / Maxis
Témata Článek Skutečný Master Ch(i)ef - svět kuchařek a vaření podle her

Skutečný Master Ch(i)ef - svět kuchařek a vaření podle her | Kapitola 3

Tadeáš Pepř

Tadeáš Pepř

21. 4. 2022 17:55

Seznam kapitol

1. KUCHAŘKY A POPKULTURA 2. NEJEN NA PAPÍŘE 3. +1 SKILL

Můžou mít hry souvislost s kulinářskou kulturou národů? Kdy se zrodil fenomén pokulturních kuchařek a proč se vaří i podle Destiny a Overwatche?

Reklama
Reklama

Nebudeme si nalhávat, že ve většině případů autory kuchařek nebo videí nepohání vidina finanční odměny. Ostatně u drahých a efektních kuchařek bychom mohli skepticky mluvit o vyloženém kalkulu, spočívajícím v tom, že si sběratelé koupí cokoliv, na co nalepíte oficiální licenci World of Warcraft nebo The Elder Scrolls.

Herní recepty jsou ideálním prostředkem, jak se něco dozvědět o cizích kulturách, se kterými jsou série často spjaty, především co se Asie týče. Zde Imuraya Gold Pizza Bun z yakuzovského spin-offu Judgment
i Zdroj: Victoria Rosenthal / Pixelated Provisions
Herní recepty jsou ideálním prostředkem, jak se něco dozvědět o cizích kulturách, se kterými jsou série často spjaty, především co se Asie týče. Zde Imuraya Gold Pizza Bun z yakuzovského spin-offu Judgment

Na druhou stranu ale musím všechny zmíněné výtvory brát z trochu odlišného úhlu pohledu, něco totiž mají bez výjimky společného. O kuchařkách podle Falloutu můžeme tvrdit, že jde o předražené a nepříliš kvalitní soubory nezajímavých receptů. Stejně tak o Babicovi můžeme (tak trochu oprávněně) tvrdit, že jde o matlala a jeho recepty často vedou ke šlichtám, které byste nechtěli servírovat ani sami sobě. Důležité ale je, že nehledě na to dokáží takové recepty k vaření přilákat i ty, kteří by k němu normálně ani nečichli.

Nemám teď na mysli zcestný stereotyp hráče jako nezdravého člověka, který jen sedí u obrazovky a sám si dokáže maximálně objednat pizzu. Jde spíše o to, že je vaření a příprava jídla obecně extrémně užitečná schopnost, která navíc umí ušetřit spoustu peněz. Oproti restauračnímu jídlu jakékoliv kvality je příprava doma levnější, byť časově náročnější. Spousta lidí se ale i jednoduchým receptům vyhýbá, protože (ostatně jako jakákoliv jiná tvůrčí činnost) působí objemem procesů a základních konceptů tak trochu děsivě. Právě spojení s hrami může pro některé nalomené jedince být tím posledním nutným ponouknutím k tomu, aby do ruky vzali nůž a zkusili něco i v kuchyni doma. V tomto ohledu mají i Babicovy recepty na chleba ve vajíčku svůj nesporný pozitivní význam.

V případě nezájmu mladých totiž často nenávratně mizí i recepty a postupy předávané z generace na generaci.

Nejde navíc jen o individuální výhody. Dvojice italských televizních ikon Antonio Carluccio a Gennaro Contaldo si ve své společné (a mé oblíbené) knize Two Greedy Italians stěžuje na to, že se z italských rodin postupným opadáním zájmu o domácí přípravu jídla vytrácí důležitá část kulturního odkazu národa. V případě nezájmu mladých totiž často nenávratně mizí i recepty a postupy předávané z generace na generaci. Každé vnuknutí, které má potenciál probudit především v mladistvých zájem o kuchyni, je tedy svým způsobem spásné i pro gastronomický odkaz národa.

Pochopitelně to nemusí fungovat univerzálně a pro někoho zůstanou dveře do kuchyně navždy zavřené. Vaření a věda, která se za přípravou pokrmů skrývá, jsou ale neuvěřitelně půvabná a komplexní zábava. S hrami má tedy svým způsobem mnoho společného.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Související články

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz