Ship Simulator 2008 Recenze Ship Simulator 2008

Ship Simulator 2008

Robotron3

Robotron3

2. 8. 2007 22:00
Reklama

Berete si na sebe žlutou pláštěnku, v mžiku vybíháte z přístavní boudičky, nehledě na bouři, proud deště, který do vás bičuje. Vítr s vámi cloumá, a to jste ještě ani nevypluli, co teprve na moři? Přibíháte na molo, skočíte do lodi, rychle odvázat lana, zapnout motor a chopit se kormidla – vždyť tu jde o život! Podle navigačního systému GPS manévrujete svou kocábku správným směrem a čím víc se vzdalujete od přístavu, tím víc se vydáváte vstříc nebezpečí. Jenže, je to práce! Vaše práce! Haló, je tam někdo? Vždyť tady už to někde musí být! Haló! Héééj! Po kolikáté takto vyplouváte? A po kolikáté byste už mohli vědět, že v šílené bouři, kdy i váš člun má co dělat, aby se na zběsilých vlnách udržel, je naprosto zbytečné volat na tonoucího – i kdyby byl pár metrů od lodi, neslyšel by vás. Zastavíte, necháte motor běžet, přeběhnete dozadu – vyhlížíte, dalekohled je taky k ničemu, síla větru a vody vám ho div nevytrhne z ruky – nevidíte nic. Ale je tu! Nad obzor se vznese červené světlo – světlice! Rychle, rychle! Už mu nezbývá moc času!

Takové a ještě o něco jinačí mise jsou náplní lodní simulace Ship Simulator 2008. Hra, ve které nemáte za úkol nikomu usilovat o život, ale častokrát právě cizí životy zachraňovat, hra, kde se jednou zhostíte role přístavního taxikáře, který se svým člunem bere výletníky po památkách, nebo kapitána obrovské zaoceánské lodi, který má parádní čepici, fajfku, prošedivělý vous, a v přístavu jen zadá kurs a pak se úctyhodně prochází po palubě a nechává se zdravit cestujícími – dobrý den, pane kapitáne, to je dnes krásně... To se nám ta plavba ale vydařila, viďte?

Představa je to krásná, ale to zpracování!

Ship Simulator 2008
i Zdroj: Hrej.cz
Když si vezmeme první příklad se zachraňováním tonoucího, zjišťujeme, že oprostíme-li se od vlastní fantazie, zůstane nám z romantické představy pouhé odvázání lodě dvěma kliknutími myši, na klávesnici stisknutí šipky dopředu a vyplutí podle mapy s jasně vyznačeným zeleným kroužkem k místu určení. Pak už jen čekáte a čekáte, až se na místo doplavíte, mezitím si můžete jít uvařit např. silný grog (v reálu, nikoliv ve hře). Při plavbě se sice můžete pohybovat po palubě a dalekohledem vyhlížet nešťastníka, ale je to zcela zbytečné, nejen, že byste ho neviděli, dokud byste mu nepřejeli přídí po hlavě, ale díky přesně vyznačenému místu na mapě je to prostě zbytečné. K tonoucímu doplujete, objeví se kruh, který se po pár vteřinách vyplní barvou, čímž naznačí, že je tonoucí naložen, a my můžeme v klidu vyplout zpět do přístavu. Nu, a to je celé. Najednou zjišťujete, že vlastně ani nebylo kam spěchat, protože hra neobsahuje žádný časový limit k provedení úkolu, zřejmě si autoři myslí, že tonoucí má času dost, že plavání v moři je snad i zdravé, tak co by si nezaplaval.

A stejně je to s panem kapitánem, který hrdě zadá kurz, ještě, aby se neřeklo, ručně vymanévruje z přístavu (a řídit takovou výletní obrovskou krávu – loď, to je jako manévrovat s městem, zadáte kurz doleva a možná, za nějaký čas, se kráva tím směrem pohne). Jakmile jste ale na širém moři, nemáte už ale zhola nic na práci, kurz je přesně stanoven a jde jen o to v pořádku doplout. Klávesou 3 se tedy přepínáte do FP módu procházení se po lodi a jdete na procházku. Jenže i když si s Kapitánem vykračujete hrdě, nikdo vás nepozdraví, nikdo vám nepopřeje dobrého dne a dobré plavby, nikdo si vás nevšímá - protože ani nemá kdo! Plavíte se s lodí duchů. Jaký to smutný osud pana kapitána, jaká to nuda! A taková plavba trvá i 15 minut! 15 minut nudy, nudy a nudy!

Ne, nemá cenu hrát si na simulátor či nevšední herní zážitek, takové lodě mají pouhé zrychlení a zpomalení ovladatelné šipkami klávesnice, stejně tak manévrování vlevo a vpravo a to je vše! Vše vážení! Simulátor to tedy není, hra oddechu a zábavy to taky není, co to vlastně je?

Ship Simulator 2008
i Zdroj: Hrej.cz
Když si připočteme, že SS 2008 neoplývá nijak převratnou grafikou, která snad na malinkou chvíli přitáhne oko diváka ještě ucházejícím zpracováním vodního živlu (ale to by také jinak v lodním simulátoru bylo na pováženou), ale vše ostatní, jako zpracování přístavů (které jsou i někdy přibližně ztvárněné dle reálné předlohy – Marseille, San Francisco, Hamburg, atd., ale poznatelné spíše jen díky některým výrazným monumentům, jako je Golden Gate), nebo i samotné zpracování lodí nikoho příliš neoslní. Vrcholem všeho jsou pak nesmyslné animace, kdy např. s přístavním taxi doplujete k místu vyzvednutí klientů, ale oni místo aby do člunu přešli, skočili, či jinak se dopravili, jakoby se tam přímo teleportují. Navíc při plavbě se ani nepohnou, stojí tam jako trestanci s rukama za zády, jako by člověk nevozil lidi, ale hloupé figuranty, atrapu na účastníky zájezdu. Žádná zábava, nuda, nuda a zas jen nuda.

Máme tu sice ještě několik misí, ve kterých si s rychlým člunem užíváme na akrobatických překážkám, jako jsou skokánky na hladině a další šílenosti, nebo mise, kdy máme za úkol jeřábem naložit tanker, atd., či dokonce se oddat volné plavbě zcela podle vlastních představ – jenže kam plout, a hlavně proč?

Kdyby se autoři vyřádili na podrobnostech, kdyby nešlo o pouhou povinnost splnit jednoduché schéma mise, kdyby tu bylo cokoli navíc, cokoli! Alespoň lidé na lodích, nebo kdyby šlo z lodi vystoupit a projít se po městě, než se dopluje dál, atd. atd. Kdyby hra byla více osobní, byla by to výborná odreagovačka. Takhle ale Ship Simulator unudí hráče k smrti, a to i když mají zálibu v čemkoli, co v sobě nese nádech vody, ať sladké, či slané, či jen třeba z dětství obdivují Pepka námořníka.

Ship Simulator 2008
Windows PC

Verdikt

Hra, která může zaujmout tím, co zpracovává, povrchně, ale jen do chvíle, než hráči prokouknou striktně odvedenou práci, jež v hratelnosti nepřináší nic víc, než striktní nudu.

Co se nám líbí a nelíbí?

Nenásilná hra, která už jen tím, že zpracovává takové netradiční téma, může řadu lidí zaujmout, ale...
Zoufale nudná hra, která se omezuje jen na základní splnění jejích funkcí, jež si autoři nudně vytyčili.
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama