Hrej.cz Oddworld: Soulstorm Recenze

Recenze Oddworld: Soulstorm, nepříliš povedeného návratu do světa mudokonů

Martin Synek

Martin Synek

22. 4. 2021 12:20 6

Seznam kapitol

1. LÉTA S ABEM 2. PLEJÁDA PROBLÉMŮ

Kdopak by neznal Abea. Malého, nazelenalého a trochu přihlouplého mudokona, který se snaží zachránit svůj lid od svých nenažraných rádoby spoluobčanů. Soulstorm je přímo remakem hry, která vyšla již v roce 1998 pod názvem Oddworld: Abe´s Exodus. Nicméně se nás tvůrci rozhodli opět zaujmout stejným receptem, jako naposledy u remasteru New´n´Tasty, který byl výborným návratem k letité sérii. Jak tomu bude u aktuální novinky, kterou si mohli zahrát rovnou všichni předplatitelé služby PS Plus na pátém PlayStationu? Inu, čtěte dále.

Reklama
Reklama

STARÉHO MUDOKONA…

Co se mne samotného týká, už v začátcích série jsem byl věrným fanouškem. Abeovo dobrodružství, které se odehrávalo v těžce industriálním prostředí, nám ukázalo, kdo jsou mudokoni, kdo je vlastně Abe a také proč si stále neodpáral švy na zašitých ústech. Jeho strastiplná cesta za záchranou svých druhů a de facto i celého svého druhu pokračuje i zde. Jen s tím rozdílem, že už se Abe stal symbolem a také tahounem celého záchranného procesu. Mudokoni k němu vzhlíží a také mu kladou na bedra doopravdy nelehký úkol. 

Příběhově Soulstorm plynule navazuje tam, kde jsme minule skočili. Abe zachraňuje další mudokony z podzemních dolů a má je vyvést do bezpečí, přičemž čelí arcipadouchovi Molluckovi, který už nemá co ztratit a pronásleduje našeho hrdinu s úmyslem vyhladit jednou pro vždy otravné mudokonské příživníky. Pokud jste však o originál nezavadili, nerad bych dál prozrazoval střípky zajímavého příběhu, který je tím největším tahounem aktuální hry a byl vlastně jediným pořádným důvodem, proč u ní trávit čas.

…NOVÝM KOUSKŮM NENAUČÍŠ

Tím se dostávám k jádru pudla, nebo chcete-li, zakopanému psu. Soulstorm totiž ve své podstatě není příliš dobrá hra. Pokud jste byli zvyklí na plynulou hratelnost New´n´Tasty, teď si budete připadat, jako byste hráli originál z roku 1998. Jen s tím rozdílem, že onu klasiku stihl někdo pořádně zabugovat a pokazit na ní spoustu fajn věcí, které mohly fungovat daleko lépe. Alespoň příběhové filmečky se fakt povedly a jak už jsem psal výše, budete chtít vidět další a další, než se prokoušete až do samotného konce hry. Svůj podíl na tom má i parádní dabing jednotlivých protagonistů a hudební podkres obecně. 

Nesčetněkrát se stane, že hodíte výbušnou směs úplně mimo mapu

Na začátku hry jde vše jako po másle a máte pocit, že hrajete zábavnou plošinovku. Pohyb postavy tvoří chůze, běh, kotoul, šplh či kradmý přesun. Do vínku dostává Abe různé vrhací nástroje, předně tedy vodu a výbušnou sodovku, které mnohokrát pomohou k vyřešení nemalé části svízelných situací. Také vám ale zprostředkují nemalou porci frustrace z hraní. Hra se stále odehrává v klasickém “2,5D” a pohybujete se prakticky pouze zleva doprava. Je to především na efekt a také proto, aby byla zachována původní hratelnost. Nicméně to představuje velký kámen úrazu. Kamera se hýbe automaticky a nesčetněkrát se stane, že hodíte výbušnou směs úplně mimo mapu, protože kamera snímá scénu z podivného úhlu. A to je jen jeden z mnoha viditelných problémů, kterými hra trpí.

Hratelnost Soulstormu tkví v tom, že je potřeba projít danými pasážemi za přesně definovaných podmínek. Nutností je tedy jednotlivé levely dobře nastudovat, což problém není. Problém nastává v momentě, kdy vám hra svěří postavu do rukou. Jsou místa, která projdete bez nutnosti cokoli opakovat a docela se bavíte, jenže sedmdesát procent hry tvoří zbytečně frustrující momenty, kdy byste nejraději zahodili ovladač a hru smazali z disku konzole. Bohužel nemluvíme o spravedlivě vysoké obtížnosti, ale o frustrujících nedodělcích. Postava vás prostě neposlouchá a na vině je náhodně se opakující zpoždění ovládání. Zmáčknete tlačítko pro skok a postava skočí o chvilku později, než byste chtěli.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz