Hrej.cz Judgment Recenze

Recenze Judgment, remasteru detektivního sourozence slavné Yakuzy

david-plechacek
David Plecháček
24. 5. 2021 09:35 4 Sdílej:

Seznam kapitol

1. J'ACCUSA 2. STÁLE MOC VÝCHODNÍ

Judgment po letech vychází na PlayStationu 5 a Xboxu Series, čímž se opět může dostat k většímu publiku. Hra, o níž se na Západě příliš nemluví, by vás ale za určitých okolností měla zajímat. Je Judgment ideální vstupní branou i do známější série od Segy?

Reklama
Reklama

JAGAMI NA TATAMI

Na to, že je Jagami původně právník, se umí perfektně ohánět svýma rukama. Judgment, stejně jako Yakuza, je totiž hrou, v níž největší množství času bojujete. Podle mého názoru je to ale minimálně v případě recenzované hry trochu na škodu. Obecně vzato je Judgment poměrně svázanou hrou, která, jak je z předchozího příkladu jasné, nabízí sice hromadu aktivit, ale hráči je nabízí jen ve specifických momentech a dává mu vlastně relativně málo možností (pokud vůbec), jak situace řešit. Stejně tak, jako se objeví možnost využít dron, se zkrátka někdy objeví „možnost“ z někoho patřičnou informaci vymlátit. Potud v pořádku. Kamuročo je zkrátka plné tvrďáků, kteří kvůli své hrdosti, cti nebo paličatosti nechtějí říct, co vědí. A tak jim musí detektiv rozvázat jazyk jinak než svým důvtipem. 

Jenže kromě toho vás po městě neustále pronásledují nepřátelé, jejichž nepřátelská aktivita nemá žádný význam a jejím jediným smyslem je prodloužit hratelnost a okořenit ji čas od času prostě něčím „násilnějším“. Je to zbytečné, hloupé a otravné. Judgment vám sice specificky řekne, že tyto souboje můžete ignorovat a můžete před agresory utéct, ale z logického hlediska tyto momenty do hry nepatří a zbytečně z ní dělají něco jiného, než co vlastně je.

Judgment není Yakuza, nedává smysl se neustále s někým prát a měřit si, kdo má větší ego. Judgment je i přes relativně komorní, anžto otevřený svět svázaným příběhovým zážitkem s pevně stanoveným scénářem, ze kterého nemůžete uhnout ani o milimetr doleva nebo doprava. Právě scénář a příběh je na hře to nejlepší, detektivní pasáže jsou vcelku zábavné, a i když nejsou vždycky bez chybičky, tak nějak logicky posouvají příběh kupředu a vy se dozvídáte víc a víc. Pokud máte dost, můžete se zaměřit na vedlejší úkoly, které Jagami bere jako formu přivýdělku, ale ve výsledku je jejich náplní to samé. Jen pár vedlejších aktivit stojí vyloženě bokem, ale víceméně i ty dávají smysl. Prostě se odreagujete u závodu s dronem, který stejně nosíte po kapsách, v tom osobně nevidím problém. Proč vás ale prakticky v každé uličce čeká skupinka tří vykuků, které vás chtějí pěstmi poslat na lopatky, a jak to zapadá do hratelnosti celé hry?

JEŠTĚ VÍCE NA ZÁPAD

Právě v těhlech chvílích je naprosto očividné, odkud Judgment pochází. S Yakuzou ho pojí samozřejmě víc, například ani slavná série nemá větší otevřený svět, ale vystačí si jen s pár uličkami, i Yakuza oplývá množstvím více či méně divných aktivit, které můžete v průběhu hry vyzkoušet. Jen jsem si vlastně celou dobu myslel, že Judgment nebude stejně „netypickým“ zážitkem a v určitém slova smyslu bude dospělejší. Dospělý je však čistě jen narativ, různé scénky jsou pořád tak zvláštně japonské, že hra působí dostatečně zvláštně na to, aby odradila zvědavé hráče, kteří nejsou na podobné výstřednosti zvyklí. A je to přitom škoda. Pokud se člověk dokáže oprostit od typicky japonských charakteristik, pokud dokáže přijmout, že drtivá většina vedlejšího obsahu není nadabována (což hra v prvních hodinách velice umě maskuje), tak ho čeká jeden z nejlepších příběhů poslední doby. Hratelnostně je Judgment prostě takovou jinou Yakuzou, k níž přibyly vyšetřovací prvky, a tak pokud vás nikdy nelákala Yakuza, nebude vás lákat ani Judgment. Přitom minimálně příběhem jde o hru, která by měla zajímat každého fanouška thrillerů bez výjimek. 


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Cena: 39,99 €

Základní herní doba: 30 hodin základní příběh, trojnásobek, pokud jste sběratelé všeho možného

Česká lokalizace: Ne, zato s japonským dabingem pro fajnšmekry

Faktor znovuhratelnosti: Nízký

Bude vás bavit, pokud jste hráli: Yakuzu


Svým způsobem nám tu vzniká zajímavá situace. Fanoušci Yakuzy moc dobře vědí, proč mají danou sérii rádi, a svou cestu si snadno najdou i k Judgmentu. Vědí, že příběh je pro celý zážitek stěžejní, a stoprocentně vás nezklame. Rozhodování nefanoušků je ale mnohem složitější. Díky příběhu se hra velice snadno doporučí prakticky komukoliv, značně netypická hratelnost japonských her ale může kdekoho odrazovat. Jsou to nakonec paradoxně detektivní minihry, které dělají hru stravitelnější i pro západním publikum. I kdyby vás nějaká pasáž iritovala, aktivit je tolik, že se vám nikdy nepřejí. 

Navíc hra skvěle vypadá. Může za to především fakt, že využívá síly nové generace konzolí. V některých momentech je ale, pravda, vidět, že hra přeci jen vyšla ještě na dosluhující generaci před třemi lety, takže i přes kvalitu všech assetů a množství detailů si občas řeknete, že tu a tam něco přeci jen mohlo vypadat líp. Pořád si ale stojím za tím, že v případě Judgmentu by se člověk měl zaměřit na to nejdůležitější a zbytek brát jen jako pouhé kulisy, na kterých vlastně tolik nezáleží.

Judgment
PlayStation icon PlayStation 5
Xbox icon Xbox Series X | S

Verdikt

I kdyby vás snad nezajímala hratelnost Judgmentu, jeho příběh je tak silný, že by byla škoda jej minout. Základ hry stále vychází z Yakuzy, jen k hromadě pouličních soubojů přibyly i detektivní pasáže. Stačí to na to, aby vás hra zaujala?

Co se nám líbí a nelíbí?

Skvělý příběh plný zvratů
Judgment skvěle vypadá a naprosto bezproblémově funguje i díky 60 FPS
Množství více či méně kvalitních miniher, díky nimž se hratelnostě nepřejí
Ještě více miniher, které ani nesouvisí se samotným vyšetřováním!
Dosyta využitá relativně malá mapa bez hluchých míst
Na pokračování (Lost Judgment) nebudete čekat dlouho
Některé uličky by si zasloužily trochu více péče
Výjimečně je vyšetřování frustrující, specificky pokud hledáte něco konkrétního a vlastně nevíte co
Otravní pouliční chuligáni
Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz