Hrej.cz Emily Is Away <3 Recenze

Recenze Emily Is Away <3, simulátoru sociální sítě z dob, kdy ještě neexistoval Like House a bylo dobře

Aleš Tihlařík

Aleš Tihlařík

3. 5. 2021 15:00 7

Seznam kapitol

1. Internetové seznamování pro začátečníky 2. Letadlo na ostrov Nostalgie odlétá z ranveje č. 2008

Snažil jsem si vzpomenout poměrně dlouho, ale stejně si nedovedu vybavit, jak jsem se k sérii Emily Is Away vlastně dostal. Byla to práce pečlivě vykalkulovaného algoritmu? Nebo snad pouhá souhra šťastných náhod? Dodnes si ovšem velice živě pamatuji, jak mi první freewarový díl jednoho chladného a deštivého listopadového dne roztříštil srdce na milion kousků. A stačilo mu k tomu pouhých pár pixelů a chatovací okno. Na první díl po necelých dvou a půl letech navázala propracovanější Emily Is Away Too, no a do třetice to nezávislý vývojář Kyle Seeley zkouší s podtitulem <3. Ne tedy, že by byl poslední díl menší než tři, ale prostě… Srdíčko, chápete?

Reklama
Reklama

AŤ ŽIJE CRUNKCORE!

Lví podíl má na celé situaci samozřejmě i nezapomenutelná atmosféra, ve které Seeley naprosto ukázkově hraje na nostalgickou notu všem, kteří vyrůstali s IM komunikátory a sociálními sítěmi. Návrat do teenagerských let je to opravdu dokonalý, a kdybych měl vyjmenovávat všechny situace, u kterých mě nostalgicky zachvělo či zamrazilo u srdce, byli bychom tady minimálně do doby, než bude crunkcore vyhlášen za uměleckou památku. Pokud dodnes vzpomínáte na vzrušení z psaní novým lidem, šťouchací války, nepochopitelné statusy na cizích zdech či praštěné kvízové aplikace, budete se na Facenooku cítit jako doma.

Neříkejte mi, že se vám nesvírá žaludek již při pouhé představě toho, co Emily napíše dále...
Neříkejte mi, že se vám nesvírá žaludek již při pouhé představě toho, co Emily napíše dále...

A aby byl nostalgický dojem kompletní, čeká na vás i neuvěřitelné množství popkulturních narážek a dobových písní. Ptáte se, jak se maličkému indie tvůrci povede do hry nacpat hromada licencovaných skladeb? Stejně jako ve druhém dílu na to jde Seeley šibalsky, virtuální postavy vám tedy posílají odkazy na YouToob, což samozřejmě není nic jiného než YouTube embed v retro kabátku. Nápad je to skvěle funkční, jak si ostatně můžete sami ověřit, poněvadž stránka je dostupná nezávisle na zakoupení hry. Kdyby vás nedej bože omrzela hudba od 3OH!3, Metro Station, Senses Fail nebo The Killers (což je samozřejmě fyzicky takřka nemožné), Seeley dává k dispozici i virální „retro“ videa jako Keyboard cat nebo první asdfmovie. No nebylo nám tehdy dobře?!

Emily Is Away <3 je hrou ušitou na míru těm, kteří vyrůstali s internetovými komunikátory a začínajícími sociálními sítěmi. V člověku znalého tohoto světa dovede tato nevelká hříčka probudit velké spektrum emocí i vzpomínek, o kterých snad ani netušil, že je někde hluboko ve svém nitru po těch letech stále má. Přiznávám, že třetí díl série mi zákonitě nepřivodil tak hlubokou existenciální prázdnotu, kterou ve mně svého času způsobil díl první – přeci jen jsem už tak nějak tušil, co mě přibližně čeká. Přesto mi nezbývá nic jiného než konstatovat, že Kyle Seeley i tentokrát přivedl na svět unikátní zážitek, který je jen těžce porovnatelný s mainstreamovou tvorbou. Je až neuvěřitelné, kolik emocí dovede ve člověku vyvolat 63 MB velká hříčka…

Emily Is Away <3
Windows icon PC
Apple icon Mac

Verdikt

Pokud jste se, stejně jako autor této recenze, mentálně zasekli někde v pubertě, třetí příběh Emily vás s velkou pravděpodobností dostane do kolen. Budete se cítit skvěle, budete se cítit jako lidský ekvivalent trusu, ale to hlavní? Budete cítit. A to je něco, co vám běžná hra prostě nenabídne…

Co se nám líbí a nelíbí?

Koncepce předchozích dílů je vybroušena k dokonalosti
Jízda na vlně nostalgie
Propracované popkulturní reference
Dovede nastartovat emoce
Skvělý soundtrack (mimo Coldplay)
Znalý hráč logicky nemůže docílit wow efektu prvního dílu
Dovede způsobit existencionální krizi
Coldplay
Coldplay je tak významný nedostatek, že je třeba jej uvést dvakrát
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Související články

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz