Recenze Recenze Barbone Elite r7 3070 Ti 32G, hotového počítače pro všechny hry současnosti

Recenze Barbone Elite r7 3070 Ti 32G, hotového počítače pro všechny hry současnosti | Kapitola 2

Radek Raudenský

Radek Raudenský

29. 6. 2022 15:30

Seznam kapitol

1. SLOŽENÍ A VZHLED 2. KOMPONENTY 3. VLASTNÍ SESTAVENÍ 4. VÝKON, ZÁVĚR

Trvající krize zásobování nejen grafických karet, ale i komponent obecně, je stále velkou překážkou pro snadné vylepšení našeho počítače. Je sice možné posunout se v rámci základní desky, procesoru nebo case, k čemu ale, když před vámi stojí rozhodnutí ponechat si starou sestavu, nebo vyložit obrovské peníze za samostatnou grafickou kartu.

Reklama
Reklama

KOMPONENTY

Pojďme tedy do samotného srdce počítače. Jak sem už zmiňoval, do redakce nám dorazil model Barbone Elite r7 3070 Ti 32G. Skříň jsme si popsali v předchozí kapitole, co ale pohání dění na obrazovce?

O výpočty se stará výkonný procesor AMD Ryzen 7 5800X. Nová generace procesorů od AMD je na rozdíl od konkurence postavena na nové 7nm architektuře, která dovoluje přinést vyšší výkon při stejném odběru. Celkově procesor nabídne 8 jader a 16 vláken s maximální frekvenci 4,7 GHz. Odběr je 105W, což je daleko za konkurencí a rozhodně nejlepší volbou pro vyšší střední třídu herních počítačů.

Chlazení v našem modelu neobstarával klasický vzduchový chladič, ale předpřipravené vodní chlazení MSI MAG Core Liquid 240 V2. To zařídí krásný pohled do skříně, kde místo nezabírá masivní ventilátor, a navíc skvěle splní svůj účel. Práci odvádí opravdu dobře - už předem prozradím, že udržuje procesor na velice stabilních 70 stupních (což je samozřejmě možné nastavit dle vašich preferencí). Velkým bonusem je samozřejmě dvojice RGB 120mm větráků.

Role grafické karty připadla MSI GeForce RTX 3070 Ti, modelu Ventus 3X 8G OC LHR. Je jenom na uživateli, jakou verzi grafické karty si zvolí, RTX 3070 Ti je ale rozhodně dobrá volba. Se současnými cenami grafických karet jde o vyšší střední třídu, která je oproti 3080 dostupnější ale jen lehce méně výkonná. V počítači je pak zvolena verze Ventus, což naopak vnímám jako promarněnou příležitost, stačilo připlatit pár stovek a vzít taktéž model od MSI, avšak mírně výkonnější verzi Gaming. Jde ale o rozdíl spíše minimální, čítající nárůst v nižších jednotkách procent – stále jde o extrémně výkonnou grafickou kartu se základním taktem 1575 MHz a turbo frekvencí 1800 MHz, výkonem 22,12 TFLOPS a pamětí 8GB. Podpora RTX, DLSS a dalších funkcí od NVIDIA je přirozeně součástí. 

Obě součástky jsou posazené na základní desce MSI MAG B550 Tomahawk. Určitě už vidíte trend - většina z počítače je sestavená ze součástek MSI, které sice nepatří mezi nejlevnější, ale právem za to drží přívlastek spolehlivých a výkonných součástek, které dostojí svému jménu. Právě Tomahawk je deskou, kterou často naleznete ve výběru nejlepších základních desek, přičemž v rámci konektivity naleznete 6x SATA port, dva M.2 sloty pro SSD karty, a celkem 13 USB portů, z toho 2x USB 3.2 Gen 2, 5x USB 3.2 Gen 1 a 6x USB 2.0 pro méně náročné periferie. Nechybí ani PCIe 4.0 x16 slot, PCIe 3.0 x16 slot a 2x PCIe 3.0 x1 slot. Deska je pak osazena pasivními chladiči a RGB podsvícením.

Paměti RAM nemohly být zastoupeny ničím jiným, než kousky od Kingstonu, přesněji Kingston Fury Beast typu DDR4. Celkově sestava disponuje bohatou pamětí 32 GB složenou ze dvou 16 GB modulů. Frekvence je 3200 MHz, karty jsou obaleny v hliníkovém chladiči, na jehož vrchu nesmí chybět RGB osvětlení. Tady asi není co komentovat, Kingston patří mezi špičku v rámci paměťových modulů.

Dostáváme se k disku. Ani zde naštěstí ruka technika nesáhla vedle, do sestavy je zapojen M.2 NVMe SSD disk WD Blue SN570. Od značky WD jsme na webu už několik disků testovali a patří k naprosté špičce. Co se rychlosti přenosu týče, není nic lepšího než přímý test v CrystalDiskMark, viz výše.

Exkurzi nakonec můžeme zakončit dodatečnou kartou pro připojení Bluetooth a WiFi a zdrojem MSI MPG A750GF. Ten je certifikován pro 750W, což je dle propočtu dostatečné, ale do budoucna by se pro výměnu komponent hodila rezerva alespoň s 800W. Certifikace Gold mě nicméně uklidňuje, jde o třetí nejlepší certifikaci pro zdroje. 

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Hrej.cz