Planetside 2 Recenze PlanetSide 2

PlanetSide 2

Lukáš Kunce

Lukáš Kunce

25. 11. 2012 23:00 14
Reklama

Zdají se vám mapy z nejnovějšího přídavku pro Battlefield 3 příliš velké? Pokud ano, PlanetSide 2 se vyhněte. Pokud ne a naopak hledáte bojiště několikanásobně větších rozměrů, pak okamžitě otevírejte Steam a stahujte! PlanetSide 2 je totiž tou nejotevřenější střílečkou vůbec, celkovou rozlohou převálcuje veškerou konkurenci a navíc si ji všichni mohou zahrát zdarma. Nulová nákupní cena ale může znamenat odfláknuté herní mechanismy a zvýhodnění hráčů, kteří jsou ochotni si za předměty přeci jen zaplatit. Jedno z těchto negativ se hry bohužel silně dotýká a značně jí ubírá na atraktivnosti.

FREE-TO-PLAY JE BUDOUCNOST?

Zase hned zkraje budeme plakat nad tím, jak moc nás model her "zdarma" rozčiluje. Určitě nám nevadí, že za hru nemusíme platit a stejně tak nám nevadí, že pokud se nám bude chtít, můžeme si za pár drobných pořídit zajímavější vybavení. Vyloženě nás ale štve, že rekreační hráči, kteří se takovým transakcím snaží vyhnout, se mají pohybovat po stejném bojišti jako ti, kteří se malých plateb nebojí. Ano, všichni hráči mají možnost odemknout pokročilejší výbavu, aniž by vůbec pomysleli na zadání údajů z kreditní karty, ale "poctivý" způsob získávání nových hraček je příšerně zdlouhavý a hráče buď úplně odradí, nebo jej donutí zaplatit.

Do budoucna máme počítat i s několika dalšími kontinenty, které ale budou mít smysl pouze tehdy, když si hra vybuduje tučnou základnu hráčů.

Drobnou útěchou (či spíše výsměchem přímo do tváře?) nám budiž fakt, že vylepšení jednotlivých zbraní lze nakoupit jen a pouze za měnu získanou samotným hraním. Ta bohužel naskakuje tak ukrutně pomalu, že zpřístupnění jediné (a navíc téměř nepoužitelné) optiky nám zabralo něco přes 3 hodiny akčního hraní. A ne, ke zrychlení tohoto procesu v průběhu hraní nedojde, dokud tedy nebudete schopni vraždit desítky nepřátel během několik málo minut a nenaučíte se řádně zefektivnit svůj čas strávený na bojišti. Nebo si zaplaťte prémiové členství, které vás vyjde na pouhých 120 dolarů ročně. Ach jo...

TA NEJVĚTŠÍ

Ale utečme na chvíli od všech těch ošklivých negativ a věnujme se výrazně pozitivnějšímu jádru hry. PlanetSide 2 si zakládá na otevřeném světě s absolutní volností pohybu, přičemž svou monstrózní rozlohu dále rozděluje na 3 rozdílné kontinenty. "Betařům" známý Indar nadále pokrývá především písek, Amerish se vytahuje všudypřítomnou zelení a Esamir je prakticky celý zakryt sněhovou přikrývkou. Do budoucna máme počítat i s několika dalšími kontinenty, které ale budou mít smysl pouze tehdy, když si hra vybuduje tučnou základnu hráčů.

Na každém ze jmenovaných světadílů narazíte na spousty kolosálních základen a ještě větší množství menších struktur, které je potřeba ovládnout, aby vymezené území spadlo do moci vaší frakce. Odměnou za zabrání určitého kusu území vám obvykle budou tzv. zdroje, jež vám záhy umožní nasednout do speciálního MAX obleku, dočasně se zmocnit tanku či usednout do kokpitu některého z letadel. Aby ale bojiště nebylo odolnými vozítky přecpané, budete si na respawn svého zničeného tanku muset pár minut počkat.

Pokud by vám formulace v předchozím odstavci nestačila, představte si battlefieldí conquest na té největší mapě, co vám fantazie dovolí. Zabírání stanovišť je sice o něco komplikovanější, zdlouhavější a vyžaduje trochu víc týmové spolupráce, pokud se ale s některým z novějších dílů Battlefieldu kamarádíte, pak by vás PlanetSide 2 neměla v mnohém překvapit. Podobná mu je i po stránce hratelnosti - letadla i pozemní vozidla se ovládají téměř shodně a stejně tak i pocit ze střelby by vám mohl být povědomý. Inspirace majstrštykem od DICE je dle nás hodně cítit a dokonce si troufáme na tvrzení, že v lecčem by se právě třetí Battlefield mohl přiučit.

Obrovský herní svět zcela přirozeně vyvolává obavy spojené s prázdnotou a nedostatkem akce. Je pravdou, že častokrát jsou mnohá teritoria úplně prázdná, avšak díky panelu instantního zasazení do akce, s jehož pomocí se snadno můžete přesunout-teleportovat na místo, kde se "něco" děje, nám tento drobný nedostatek až tak moc nevadí. Ačkoliv téhle vychytávky můžete využít pouze jednou během doby překračující 10 minut, i po eventuální smrti vám hra nabídne oživení v nejbližší dostupné oblasti, a tak se nemusíte bát, že byste zbytečně našlapali stovky či tisíce metrů.

HRAJTE PODLE SEBE

I v PlanetSide 2 si můžete svobodně zvolit, za koho a jak vlastně budete hrát, a to ze 5+1 základních tříd. Za slůvkem Infiltrator se ale skrývá jen prachobyčejný sniper, nechybí lehká a těžká varianta standardního útočníka, miláčkem všech bezhlavých bojovníků je pochopitelně medik a elementární pětici uzavírá engineer-ženista. Pověstnou třešničkou je již zmíněný MAX Suit, jenž vydrží daleko větší nálož poškození než běžný voják, je ale nutné za něj pokaždé zaplatit právě jedním ze získávaných zdrojů, a to při každém použití.

Jednotlivé classy se od sebe neliší pouze pojmenováním a samozřejmou rozdílností vybavení (engineer po kapsách nosí stacionární kulomety, heavy assault si rád hraje s raketami), každá z nich totiž disponuje jednou unikátní dovedností. Například lehké útočné jednotky se mohou snadno vznášet díky jetpacku a infiltrátoři se stávají ještě zákeřejnějšími kvůli své schopnosti krátkodobého zneviditelnění. Speciálky všech tříd se alespoň nám zdají správně vybalancované a na hru naštěstí nemají nijak drtivý dopad, ale jinak vcelku klasickou hratelnost hezky osvěžují.

Ještě před začátkem všeho toho střílení vás hra donutí k výběru jedné ze tří frakcí - těmi jsou konzervativní Terran Republic, rebelové New Conglomerate a tak trochu pošahaná Vanu Sovereignty, která těží ze zvláštní cizí energie. Rozdíly mezi stranami jsou převážně vizuální - Vanu vám sice mohou být sympatičtí svými silně futuristickými hračkami, ale aby síly všech frakcí byly alespoň trochu vyrovnané, je jejich účinek téměř stejný jako u tradičnějších střelných zbraní ostatních stran.

DŮVOD UPGRADOVAT?

Netřeba chodit kolem horké kaše - PlanetSide 2 je bezpochyby jednou z hardwarově nejnáročnějších her vůbec. Bez moderního čtyřjádrového procesoru si ji za přijatelné snímkovací frekvence neužijete ani omylem, a to bohužel ani při tom nejnižším grafickém nastavení. Na vině je pochopitelně otevřenost světa, jehož definice sice zní krásně a nepřítomnost loadingů (pokud vynecháme teleporty) je jednoduše příjemná, jakmile se ale na obrazovce začnou nahánět střílející tanky a před vámi se zjeví desítky krvelačných hráčů, framerate často spadne až pod hranici únosnosti. A co je na tom, že na free-to-play hru nevypadá úplně špatně, když se pro většinu hráčů stane prakticky nehratelnou.

Nemůžeme se zbavit pocitu, že hře by prospělo, kdyby se prodávala za standardní cenu 50 eur a nabídla by maximálně vyrovnanou akci pro všechny. Netvrdíme, že by PlanetSide 2 byla tou "nejpay-to-winovatější" hrou, zároveň si ji ale dovedeme představit o něco férovější. V každém případě je ale šíleně návyková, nepostrádá potřebnou hloubku a fakt, že ji lze hrát zdarma, zkrátka nemůžeme ignorovat. Uplatníme-li starou poučku "darovanému koni na zuby nehleď", pak lze PlanetSide 2 považovat za splněný sen všech, kdo mají rádi online střílečky a maximální volnost.

Planetside 2
Windows PC
PlayStation PlayStation 4

Verdikt

Dokážete-li se přenést přes nám nesympatický free-to-play model, zcela nepochybně si PlanetSide 2 užijete. Pokud vám ji tedy rozchodí počítač...

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro hodnocení a psaní komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Reklama
Reklama