Metal Gear Acid 2 Recenze Metal Gear Ac!d 2

Metal Gear Ac!d 2

jiri.skrampal

jiri.skrampal

30. 4. 2006 22:33
Reklama

Když se před několika málo lety kdesi daleko zrodila myšlenka udělat Metal Gear jako tahovou strategii, mnozí to považovali za ne příliš povedený žertík. Příliš důvěryhodně nevypadal ani systém používání karet a mixování balíčků. Aby toho nebylo málo, vyšlo k tomu najevo, že se MGA bude první hra, jejíž vývoj nebude kočírovat Hideo Kojima, ale do té doby ne příliš známý Shinara Nojiri. Posledním potencionálním mínusem je samotný fakt, že turn-based strategie jako žánr, se na handheldy příliš nehodí. Fiasko je na světě? Nikoliv. Občas prostě stačí, aby hru dělali Japonci a hlavní hrdina byl Solid Snake. První Metal Gear Acid byla výborná, inovativní hra. Jejími největšími nedostatky byly drobné chybky v herním interfacu a systému, které jí však každý rád odpustil. Může ale blesk udeřit dvakrát do stejného místa?

Snake na kyselo

Příběh hry, na který musí být každý Snakofil řádně natěšený, nezklamal ani tentokrát. Na začátku budete svědky toho, jak se Snake se svými několika parťáky vrací z neznámé mise zpět do USA. Menší háček je v tom, že hlavní hrdina trpí totální ztrátou paměti a kromě svého kódového jména o sobě neví téměř nic. Aby to nebylo příliš jednoduché, čeká Snaka a jeho partičku při příletu překvapení v podobě ozbrojených vojáků, které svrběl prst na spoušti. Po tom, co Snaka zavřou do vězení, se jejich velitel představí jako agent FBI a výměnou za Snakovi přátele po něm žádá jistou malou službu a k tomu si Snake stále nemůže vzpomenout, kdo vlastně je. Příběh časem neztrácí nic ze svého kouzla a narazíte v něm na všechno, na co jste v sérii zvyklí – bizardní bossové, nebezpečné ženy, příběhové zvraty a chybět nemůže ani pořádný opancéřovaný mech. Jedinou výtku k příběhu by mohlo být, že oproti ostatním Metal Gear hrám je vidět, že je nejnovější Snakovo dobrodružství jen menší epizodní rolí. Na skutečné pokračování ve velkém stylu si pravděpodobně budeme muset počkat až do vydání MGS 4.

Poker nebo kanasta?

Narozdíl od příběhu je téměř vše ostatní při starém, což ne úplně vždy potěší. Jak již bylo řečeno, jedná se v principu o tahovou strategii. Nenechte se ale mýlit a zapomeňte na Heroes of Might and Magic, MGA 2 je ve své třídě unikát a jediná podobná hra je první MGA. Jelikož ve hře většinu času ovládáte pouze dvě postavy, veškeré taktické finty se budou odvíjet právě od toho. S jednou postavou můžete například ťukáním na zeď přilákat pozornost hlídkující stráže, zatímco postava druhá se jí nepozorovaně dostane do zad a elegantně ji zlikviduje. A co s tím vlastně mají společného karty? Ty zde reprezentují téměř vše. Jsou to předměty, které můžete použít a jsou to také všechny ostatní herní činnosti. Na začátku každého kola před sebou máte šest karet, které se náhodně vybraly z vašeho balíku. Každou z nich můžete buď použít nebo obětovat za pohyb. Spotřebování každé karty navíc stojí určité množství tzv. COST bodů, které rozhodují, kdo bude kdy začínat v dalším kole. Systém těchto propočtů je adekvátně komplexní, takže bystří stratégové si mohou dopředu propočítávat, kdy použít jakou kartu, aby byly další kolo ve výhodě. Naštěstí pro línější hráče je obtížnost hry na takové úrovní, že jedno, dvě škobrtnutí nemusí být fatální a misi lze i tak dohrát celkem bez problému. Karet je ve hře před 500, což je jistě úctyhodné číslo. Stejně jako v MGA, i zde si na své přijdou skalní fandové příbuzné série Metal Gear Solid. Kartičky jsou rozděleny do kategorií podle toho, ze kterého dílu akční série jsou. Přes neuvěřitelnou řádku zbraní narazíte a na množství ostatní vojenské techniky, dalšího vybavení a Snake se dokonce může schovat i do své oblíbené papírové krabice. Lahůdkou jsou karty charakterů. Kromě toho, že jsou většinou dobře použitelné, se při jejich použití ukáže stylový filmeček, který danou postavu ukazuje tak, jak byla k vidění v původní hře.

Barvy jako po halucinogenech

Prakticky jedinou výraznou změnou oproti předchůdci je grafika. Jak můžete vidět na obrázcích, vzali si grafici engine do parády skutečně z gruntu a výsledek stojí za to. Někomu by se mohlo zdát, že oproti realistickému prvnímu dílu, hra nyní vypadá příliš kresleně. Je to jistě také otázka vkusu, nicméně nahrávací časy jsou krátké, efekty vypadají bombasticky, modely jsou překrásně rozanimované a všechny hlavní charaktery jsou zobrazeny s takovou grácií, že by mohl závidět nejeden komiks. Grafika zkrátka a dobře plní svůj účel na výbornou, i když se tam pečlivé oko objeví nějakou tu hranu navíc, která nevypadá příliš dobře. K MGA 2 se standardně dodává i zařízení Solid Eye, díky kterému máte možnost nahlédnout do bitevního pole ve všech třech rozměrech. Při pohledu skrz tuhle krabičku sice vše vidíte skutečně trojrozměrně, ale revoluce se zatím nekoná, protože se takhle normální člověk nevydrží kochat déle než dvě minuty.

Konec

Metal Gear Ac!d 2 je více než důstojným nástupcem prvního dílu, který nasadil strategickou laťku na PSP dost vysoko. Je trochu mrzuté, že kromě grafiky je hra téměř identická se svým starším sourozencem, ale vývojáři si pravděpodobně usmysleli, že nebudou měnit něco, co funguje a my nemáme žádný zvláštní důvod vyčítat jim to.

Metal Gear Acid 2
PlayStation PSP

Verdikt

Metal Gear Ac!d 2 nabízí kvalitní strategické vyžití, skvělý příběh a stylovou grafiku. Jen škoda, že neodstranil drobné chybky svého předchůdce a nepřišel s něčím opravdu novým.

Co se nám líbí a nelíbí?

Stylová grafika, stále neokoukaný karetní systém, příběh, bossové.
Celé to vypadá jen jako datadisk.
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama