Deus Ex: The Fall Recenze Deus Ex: The Fall

Deus Ex: The Fall

Lukáš Kunce

Lukáš Kunce

27. 3. 2014 23:00 8
Reklama
Reklama

Parazitování na úspěšných značkách je dnes v módě. Každá druhá série má svůj mobilní či handheldový spin-off a většina hráčů je za zmenšené verze svých oblíbených her ráda. Zatím posledním takovým případem je loňský Deus Ex: The Fall, původně určený pro operační systémy iOS a Android, který po necelém roce existence zavítal i na PC. Proč? To je přece jednoduché - abychom všichni konečně pochopili, že osekané mobilní hry nemají na velkých platformách co dělat!

NELIDSKÁ DEVOLUCE

Deus Ex: Human Revolution je skvělá hra. I přes několik dílčích chybek ji mnozí hráči řadí mezi své nejoblíbenější tituly a s tím souvisí i nekončící volání po plnohodnotném pokračování. Toho se svět zatím nedočkal, ale malým ukojením našich choutek měl být právě The Fall. Na důvěryhodnosti něco málo ztratil tím, že se loni v létě uvedl exkluzivně na jablečných tabletech, ale nálepka Deus Ex přeci musí nést určitou kvalitu, no ne? Vždyť vypadá skoro stejně... Ach jo, my naivky!

Když už nic jiného, tak vás nový Deus Ex alespoň rozesměje, a to nepopsatelně komicky nadabovanými postavami.

Než ale spustíme nezastavitelnou lavinu kritiky, dovolte nám hru alespoň krátce představit. The Fall se tváří, že si z povedeného Human Revolution bere to nejlepší, a s vypíchnutýma očima a silnou mozkovou vadou byste mu to i zbaštili. Podobné prostředí, princip augementace, podobné herní mechanismy a povědomá grafická stylizace. No jo, jenže sázet na to, že hráč má alespoň jeden oční důlek zakrytý páskou a nehledí na utracené peníze, není ze strany vydavatelského kolosu typu Square Enix úplně férový a rozumný přístup.

NEPOVEDENÁ DIMINUCE

Že je s novým Deus Ex něco v nepořádku vám musí být jasné od prvních minut - rozplizlá primitivní grafika naznačuje, že s přenesením hry z tabletů na počítače si nikdo velkou práci nedal, a to ještě ani netušíte, jak vypadá uživatelské rozhraní! Interface je totiž úplně stejný jako v původní verzi - přetéká velkými dotykovými ikonami, které na monitoru působí neobyčejný zmatek a znechucení. Vážně, kolik času a peněž by stálo alespoň minimální uzpůsobení myším a klávesnicím? To ale zdaleka není všechno...

Snad ještě horší než dezorientace způsobená tragickým rozhraním je příšerně navržené ovládací schéma. Jeden by si troufnul hádat, že klasické počítačové periferie jsou přesně to, co nadějné mobilní first person střílečce může pomoci, ale ejhle! Netušíme proč, ale pohyb kamery pomocí myši je nepříjemně neresponzivní a nastavení citlivosti ničemu nepomůže. Předchozím dílem inspirovaný krycí systém si s myškou rovněž nerozumí a nesmyslné rozvržení quickslotových nabídek po klávesnici vám pořádně zamotá hlavu. Kvůli tomu si pochopitelně nemůžete patřičně užít na solidních základech postavený soubojový systém, jenž však, stejně jako všechny ostatní prvky, je oproti svému předchůdci ohlodán až na kost. Pravda, gamepad některé z vypsaných problémů řeší, rozbitou hru ale spravit nedokáže.

NEUVĚŘITELNÁ DYSFUNKCE

Když už nic jiného, tak vás nový Deus Ex alespoň rozesměje, a to nepopsatelně komicky nadabovanými postavami. V zájmu zachování audiovizuální konzistence k jejich směšným dialogům přirostly i odporné obličeje a animace zhruba na úrovni první Mafie - kdo neuvidí a neuslyší, neuvěří. Příběh, mimochodem absolutně stupidní, vypráví také o tom, že hlavnímu hrdinovi došly prášky. Věřte, že po pár hodinách hraní je sami budete potřebovat, ale protože jste posledních 10 éček vyhodili za tuhle nestydatou mlékárnu, můžete si leda tak uvařit starý pytlíkový čaj. Ten ovšem nebudete pít - měli byste ho chrstnout do obličejů těch šmejdů, kteří vám The Fall prodali.

Čekali jsme málo, dostali jsme ještě míň, a z respektu k výbornému Human Revolution raději budeme předstírat, že nic takového nikdy nevyšlo. Ptáte se, zda vůbec existuje důvod, proč do Deus Ex: The Fail investovat peníze a čas? Možná, povznesete-li se nad katastrofální technickou úroveň a celkovou kvalitu portu, mohli byste se stealthovou hratelností na pár chvil zabavit. Proč ale pořizovat ubohého parazita, když se plnohodnotný díl dá (krabicově) pořídit za méně než dvě stovky?!

Deus Ex: The Fall
Windows PC

Verdikt

Prokažte sami sobě laskavost - novému Deus Ex se vyhněte tím největším obloukem a raději si znovu zahrajte skvělou Human Revolution... anebo cokoliv jiného.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz