Hrej.cz Call of Duty: Black Ops 4 Recenze

Call of Duty: Black Ops 4

martin-synek
Martin Synek
17. 10. 2018 14:05 40 Sdílej:
Reklama
Reklama

Poslední roky slýcháme nářek a stesk hráčů Call of Duty po tom, aby se série vrátila tam, kde to uměla nejlépe. Loni se to ostatně docela hezky povedlo v díle WW2. Mnozí fanoušci však čekali návrat od studia Treyarch, který by je opět zavedl do vod World at War, jenže tak to není. Studio pokračuje ve ždímání jejich černočerné odnože, která se zove Black Ops. Na tom bych neshledával pranic špatného, jelikož druhý díl zmíněné série považuji za to nejlepší, co studio v rámci značky vyprodukovalo. Ve spárech jejího multiplayeru jsem strávil kolem sedmi set hodin čistého času a vracel jsem se do hry i dlouho poté, co jsem již vlastnil novou generaci konzolí. Navíc jsem znal téměř všechny mapy snad i poslepu. I v single playeru se jednalo o poměrně slušnou záležitost, tudíž oblíbit si tento díl nebylo vůbec těžké.

Možná, že se divíte mé exkurzi do minulosti, ale všechno má svůj důvod. Aktuální hra totiž vynechává spoustu principů z minulého dílu série a bere si spíše to nejlepší právě z hratelnosti Black Ops 2. A to nejen z hratelnosti, ale i v dalších aspektech hry samotné aktuální díl, do jisté míry, kopíruje od svého předchůdce. Jestliže jste nahlédli na konec článku a spatřili tak hodnocení hry, vězte, že to jen podtrhuje fakt, že máte tu čest s nejlepším dílem v sérii. Tady bych s klidným svědomím mohl recenzi uzavřít, ale nedozvěděli byste se to podstatné, tedy jak jsem k tomuto názoru přišel.

MÍSTO SINGLU BOJ O PŘEŽITÍ

Okolo nepřítomnosti singleplayerové kampaně se toho namluvila a napsala opravdu spousta. Řešilo se, zda fanoušci vůbec přijmou hru za plnou cenu, která nenabízí tradiční příběhovou kampaň, kterou byla série Call of Duty pověstná. Můžete zůstat naprosto klidní, protože se bez ní v Black Ops 4 bez potíží obejdete. To kvantum možností, které vám čtvrté Black Ops nabídnou, hravě zadupe do země všechny obavy z nedostatku obsahu. Do hry totiž jako stěžejní prvek přichází battle royale režim Blackout. Ten je středobodem hry a vaše první kroky by měly mířit právě tam.

Při prvním spuštění Blackoutu, byly mé první kroky až nebývale povědomé.

Obecně battle royale hrám moc neholduji, přesto jsem v rámci sebevzdělávání nainstaloval jak populární Fortnite, tak i H1Z1. Každá z těchto her je něčím zajímavá, jenže Fortnite mi přijde příliš dětsky stylizovaný a v H1Z1 už jsou zajetí hráči, kterým nedokážu nijak konkurovat. Ale vraťme se zpět ke zdejší hře. Při prvním spuštění Blackoutu, byly mé první kroky až nebývale povědomé. Ve wingsuitu plachtíte nad mapou a pak na padáku dopadnete na pevninu. Náhle na mě dýchne podezřele známý pocit, že tohle jsem už přece někde viděl a ty budovy či celkové okolí mi přijde více než dobře známé. Mapa v Blackoutu je totiž posetá známými místy z multiplayerových map minulosti. Pamatujete si mapu Cargo? Není problém, v Blackoutu se proženete i tudy. Nedáte dopustit, stejně jako já, na Nuketown? Doplachtěte si na Nuketown Island a zavzpomínejte na všechno, co se vám zde přihodilo. Takto bych mohl pokračovat do aleluja, ale jen bych vás připravil o mnohá překvapení, která zdejší obří mapa skýtá. Tudíž opět plusové body tvůrcům, kteří mysleli i na ty hráče, kteří například třetí Black Ops minuli a pamatují si jen předchozí hry ze série.

Battle royale mód jde v základu hrát třemi možnými způsoby. Buďto si to dáte sólo proti dalším osmdesáti sedmi stejně postiženým jedincům, nebo požádáte kamaráda až tři, aby si s vámi střihli double nebo hru pro čtyři. Zábava stoupá s počtem sejmutých hráčů a musím potvrdit, že každá z výše uvedených možností nabízí dostatek prostoru pro vaše střelecké kreace. K tomu si připočtěme hromadu různých zbraní či ostatního lootu, který můžete po mapě najít, plně ovladatelná vozidla pro přepravu po mapě a vychází mi z toho super zábavný mód, který mě přesvědčil, že má velký potenciál. Docela by mě zajímalo, kolik hráčů přejde ze zažitých battle royale záležitostí právě k novému Black Ops 4.

PRO KAŽDÉHO NĚCO

Blackoutem to všechno teprve začíná. Kromě tohoto velmi návykového režimu ve hře totiž zůstaly snad všechny multiplayerové mody z minula. Pokud z hlavního menu zamíříte do první kolonky, která nese název multiplayer, rozevře se před vámi dokořán celková nabídka všech možností, jak hrát hru pro více hráčů. Klasicky zde nalezneme doporučené (čti nejhranější) aktuální mapy, dále jsou zde k vidění a zahrání mody pro běžnou část multiplayeru a v neposlední řadě i hardcore variantu na ty nejoblíbenější klasické multiplayerové záležitosti. Jaký je rozdíl mezi core a hardcore variantou multiplayerových klání snad ani nemusím zmiňovat. 

Gunplay je výborný, ovládání vám přejde do krve okamžitě a novinka v podobě zrušeného autohealu je vítaným oživením.

Hra ve více hráčích nabízí klasickou skladbu různorodých variant. Od standartního týmového deathmatche, přes „kill confirmed“, až třeba pro „search and destroy“ nebo „domination“. Kdo zná multiplayer z minula, bude tady jako doma a možná bude sám překvapen, o jak vypilovaný zážitek z hraní se jedná. Znova se mi nabízí srovnání s Black Ops 2, kde multiplayer fungoval hratelnostně velmi podobně. Gunplay je výborný, ovládání vám přejde do krve okamžitě a novinka v podobě zmizení autohealu je vítaným oživením. Nyní si totiž musíte střílet podpůrné injekce přímo do těla. V momentě, kdy léčení použijete, je jen otázkou pár vteřin, než se nový podpůrný prvek znova dobije. 

Nevěřili byste, o jak dobrý taktický prvek se jedná. Pokud jste dříve schytali nějakou tu ránu a náhodou to přežili, stačilo se schovat a autoheal provedl všechnu práci za vás. Teď můžete healovat prakticky za běhu a pořád dokola, pokud vás soupeř nesestřelí nadobro. Ze začátku je potřeba se s healováním dobře seznámit, abyste jej dokázali vhodně používat. Tempo jednotlivých zápasů je stále hodně rychlé, jen už to není tak přeboostované a až freneticky šílené, jako mi to přišlo u přímého předchůdce v podobě Black Ops 3. Tam mi všechny ty double jumpy, běhání po zdech a overpowered zbraně příliš nesedly. Zde mi vše přijde už od začátku velmi dobře vybalancováno.

Pavlovo PC okénko

Aktuální ročník Call of Duty mě lákal především kvůli battle royale režimu Blackout, po několika dnech hraní ale musím říct, že mě stejně pevně chytl i klasický multiplayer. Navíc je pro mě exkurze do hraní PC verze nesmírně zajímavou zkušeností, protože hra je samozřejmě ještě rychlejší a zběsilejší než na konzolích. Na sestavě LYNX Powermedia Aura s GTX 1080Ti jsem byl chopen ve 4K rozlišení na ultra nastavení hrát v naprosto plynulých 60 FPS, při snížení na 1440p jsem bez problémů atakoval 120 FPS. O grafice sice nebudete psát nadšené dopisy rodičům, ale vypadá dobře i na velké mapě zmíněného Blackoutu. Během hraní PC verze jsem nenarazil na žádný zásadní neduh, snad kromě jediné situace, kdy se hra zasekla ještě během úvodní animace. Matchmaking funguje bez problémů a velmi svižně, celý zážitek je naprosto uhlazený a během několika vteřin od spuštění už můžete hrát. Ačkoli mě subsérie Black Ops po prvním dílu přestala zajímat, čtyřka se prostě povedla a rozhodně stojí za pozornost.

Co se zbraní týče, opět zde najdeme nepřeberné množství zbraní různého charakteru či kalibru. Je libo zabíjet na dálku, určitě si vyberete s rozsáhlé databáze sniperovek. Jdete na všechno přímo, stačí některý ze zdejších rozdávačů polibků smrti a máte vystaráno. Nic však nebude zadarmo. Levelujete běžným způsobem, odemykáte nové perky, lepší zbraně, nové killstreaky či jiné výhody spojené s danou třídou. Ano, i zde zažívají comeback jednotlivé třídy z minula. Samozřejmostí je, že se každá třída hodí na jiný styl boje a využívá jiné speciální vlastnosti. Pro nováčka by mělo být vše od počátku velmi dobře pochopitelné, a pokud zvládnete zdejší tempo, brzy se dostaví kýžený výsledek.

NEMRTVÍ V TÉ NEJLEPŠÍ FORMĚ

Zombíci jsou nedílnou součástí série několik posledních let. Na jejich přítomnost už jsme si, coby fanoušci série, dávno zvykli. Známe princip hry a zkrátka víme, co očekávat. Kdykoli ovšem do jakéhokoli zombie modu zabrousím, začnu mít pocit, že hru vůbec, ale vůbec nedokážu hrát. Po chvíli strávené ve společnosti svých druhů však zapomenu na svou neschopnost a tam právě začíná ta správná zábava. O aktuální zombie části zdejších Black Ops 4 by se slušelo napsat, že by klidně mohla vyjít jako samostatná hra a věřím, že by neměla nouzi o fanoušky.

Budete shánět lektvary, boosty, otevírat zamčené dveře a vůbec plnit dílčí úkoly potřebné k tomu, abyste se na mapě posunuli zase o kousek dál.

V základu nabízí zombie mod hlavní příběhový režim. Jedná se soubor misí, které mají jisté příběhové pozadí a čtyřčlenná parta se ve zdejším světě snaží o přežití před náporem zombies. Kromě tohoto režimu si zde přijdou na své i úplní nováčci, pro které si autoři přichystali fajn tutoriál, který by měl všechny připravit na to, co budou zažívat při hraní samotném. Pak by jejich kroky měly vést nejspíše přes volbu beginners a teprve až si vše dobře vyzkouší, mohou pokračovat na některou z dalších možností. Nabízí se třeba Voyage of Despair, Aether nebo Rush. Možností je mnoho a vybere si doopravdy každý.

Rozebírat zde příběhové pozadí zombíků nemá smysl, protože vám nechci kazit zážitek ze samotného hraní. Pokud seženete partu podobně smýšlejících jedinců, užijete si kopec srandy. Jestli to bude při procházce zombifikovaným Titanicem nebo souboji v koloseu, už nechám pouze na vás. Budete shánět lektvary, boosty, otevírat zamčené dveře a vůbec plnit dílčí úkoly potřebné k tomu, abyste se na mapě posunuli zase o kousek dál. Co se týká doposud vydaných zombie přídavků, jde patrně o to nejlepší, co si aktuálně můžete za peníze pořídit.

BUDOUCNOST NENÍ VŮBEC ČERNÁ

Na závěr mi nezbývá, než hru doporučit všem, které baví multiplayerové hraní. Nové Call of Duty: Black Ops 4 je ta nejvypilovanější kompilace perfektně zvládnutých režimů pro více hráčů, kterým vévodí špičkový battle royale režim Blackout. Ten by měli minimálně vyzkoušet i ti, kteří takovýmto hrám příliš neholdují a možná, nebo spíše nejspíš, změní názor. Absence singleplayerového zážitku sice malinko zamrzí, ovšem ta kopa různorodých možností, jak si hru vychutnat, předčí i takový nedostatek. Treyarch se nebál změnit koncept celé značky Black Ops a vychází mu to na jedničku. Technický stav hry je na aktuální poměry dostačující. Vše se hýbe svižně, graficky hra nekulhá ani na jednu nohu a vše vypadá tak, aby vás hra bavila a zároveň vypadala na nynější generaci konzolí alespoň trochu přitažlivě. Je pravdou, že se sem tam stane, že v dálce obraz mírně doskočí nebo je onen pohled do větší vzdálenosti mírně rozmazaný, jenže v celém kontextu jde pouze o malinkaté pihy na kráse, které by neměly nikoho odradit.

Ruku v ruce s perfektní a vybalancovanou hratelností, známou hlavně z dřívějších dílů série, si nemám nač stěžovat. Rýpalům bych doporučil, že než začnou vynášet jakékoli soudy, měli by hru řádně otestovat. Určitě se ve hře najde alespoň jedna varianta, která je bude bavit. Jde o evoluci značky a Treyarch pochopil, jak cílit na fanoušky série Black Ops i na fanoušky battle royale her obecně. A vy byste u toho rozhodně neměli chybět.

Hru si můžete zakoupit v e-shopu Xzone.cz

Call of Duty: Black Ops 4
Xbox icon Xbox One
Windows icon PC
PlayStation icon PlayStation 4
Nintendo Switch icon Switch

Verdikt

Ultimátní kolekce multiplayerové zábavy pod hlavičkou Black Ops, která baví na všech frontách. Tuto hru prostě nejde nedoporučit a zahrát by si ji měli všichni, kteří vyznávají hraní ve více hráčích.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz