Amnesia: A Machine for Pigs Recenze Amnesia: A Machine for Pigs

Amnesia: A Machine for Pigs

Lukáš Kunce

Lukáš Kunce

12. 9. 2013 22:00 1
Reklama
Reklama

Člověk je v některých ohledech tvorem velice zvláštním - často se chce bát, ačkoliv pak nedokáže jen přivřít oči nebo se v klidu projít po zatemnělém domě. Tehdy nám stačily filmy, ale v době neustále se vyvíjející interaktivní zábavy se jednou za čas objeví zrůdnost, která by i Freddyho uvrhla do nočních můr. To jsme po dnes již legendárním finském hororu Amnesia: The Dark Descent čekali i od jejího prasečího následovníka, ale ten nakonec kráčí po docela jiné cestičce. To ovšem nemusí vždy být špatná volba.

Neboj, čuníci jsou fajn

Proč si to neříct na rovinu, původní Amnesia byla pekelně děsivá. Tak děsivá, že spousta hráčů doteď nenašla odvahu, aby si třeba jen prohlédli její obal, a dokonce tak děsivá, že se stala jedním z prvních titulů, jenž získal spoustu fanoušků i díky početné letsplayerské komunitě. Škaredá monstra, nevídaně hutná atmosféra, uvěřitelné prostředí a několik výživných momentů, to měl originál a má to i její nástupce. A Machine for Pigs ale přesto není ani z poloviny tak strašidelná, jako již tříletý Pád do temnoty. Nová hra se totiž ani nesnaží vás nějak přehnaně děsit - sice sem tam vyrukuje s nějakou jednoduchou lekačkou, ale o hrůzu chlapíkům z thechineseroom evidentně nešlo.

To ostatně potvrzuje i děj, jenž hraje, na rozdíl od Outlastu, prim. Nezapře podobnost s původní hrou - opět se dostáváme do role chlapa, který tak nějak všechno zapomněl, a před kterým se celé tajemství odkrývá skrze výživné poznámky a letmé návraty paměti - ale ač téma zmutovaných prasat může působit velmi lacině a prvoplánově nechutně, myšlenka je daleko propracovanější. Podobně jako náš oblíbený experiment Dear Esther nelze novou Amnesii brát jako běžný konzum, kterým si nacpete žaludek a půjdete dál. Tuhle záležitost je potřeba alespoň stokrát přežvýkat, a to i přes to, že si ji do úst dokážete nacpat klidně za pět hodin.

Asi sem, támhle je zamčeno

Jak zajímavě ale působí příběh, tak otupělá a lineární je hratelnost. Zatímco The Dark Descent byl plný originálních nápadů a hádanek, přičemž po hráči chtěl zvýšenou aktivitu mozku, práci s inventářem, sbírání léčiv či doplňování oleje ve svítilně, tohle všechno v nové hře odpadá. Můžeme to částečně přisuzovat modernějšímu zasazení - v Anglii z konce 19. století by třeba mohlo vše fungovat lépe než v o 60 let starším Prusku - ale i tak je zcela jasně vidět, že tvůrci snad ani nechtěli hráče zdržovat a snažili se co nejrychlejším způsobem odvyprávět svoji knížku.

Vyjma dvou, tří menších zákysů, které ale mohou vzniknout jedině čirou nepozorností, se do žádných potíží nedostanete. Hra je veskrze lineární, na rozdíl od originálu v ní zabloudit zkrátka nemůžete, a ani noví nepřátelé nejsou tak nebezpeční jako velkohubí uřvaní hlídači. Interakce s okolím je omezena na nutné minimum, většina dveří slouží pouze jako kulisy a prostor k prozkoumávání prostředí, o které si dechberoucí atmosféra a skvěle navržené prostředí vysloveně říká, prostě není. Někdo by tak mohl namítnout, že tohle přeci není žádná Amnesia a thechineseroom jsou banda neumětelů, ale je vůbec fér se zlobit na někoho, kdo se pokouší dělat věci trochu jinak?

Dear Amnesia...

Nová Amnesia vypadá vesměs stejně jako její starší sestřička, stejně funguje, stejně se ovládá a stejně i běhá, a to se všemi starými problémy. Novinka se rovněž ráda drobně zatrhává, to ale v případě podobně laděné hry až tak nebolí. Ti z nás, kterým už z neustálého držení myši pomalu chátrá zápěstí, jistě ocení plnou podporu Xboxového gamepadu, který je pro spoustu hráčů pohodlnějším řešením, navíc se nepotýká s žádnými problémy a je dokonale funkční. A byl by hřích zapomenout na fantastickou práci se zvukem - třebaže soundtrack Jessicy Curry nijak zvlášť nevyčnívá, obecné ozvučení všech prostor, kvičení a především perfektní dabing postav si samo o sobě zaslouží hlubokou poklonu.

A Machine for Pigs svůj původ zkrátka nezapře, a to není špatně. Původně měla vyjít jako maličkatá hříčka k příležitosti loňského Halloweenu (i nyní stojí férových 16 eur) a nikdo z Frictional Games ani thechineseroom zřejmě neplánoval, že by se měl ze hry stát právoplatný nástupce zřejmě nejstrašidelnější hry moderní doby. Počkejme proto rok, možná dva. Až zase nemocné duše z Frictional Games připeláší s modernizovaným enginem a opravdovým pokračováním, nebo třeba úplně novou značkou, všichni zase budeme hlásit hnědý poplach, na to vemte jed.

Amnesia: A Machine for Pigs
Linux Linux
Windows PC
Apple Mac

Verdikt

Amnesia se sice převlékla do jiných hadříků a vydala se po cestě jednoduchosti, ale pořád je skvělá... a navíc přístupná i strašpytlům!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Hrej.cz