Ace Combat X: Skies of Deception Recenze Ace Combat X: Skies of Deception

Ace Combat X: Skies of Deception

jiri.skrampal

jiri.skrampal

22. 11. 2006 23:36
Reklama

Letecké simulátory to na konzolích (o handheldech ani nemluvě) neměly nikdy jednoduché. Ať už to bylo kvůli hardwarovým omezením, nebo kvůli požadavkům trhu, tak se prostě hardcore simulátory konzolím vyhýbají, jako čert kříži. Ono to však má něco do sebe. Ještě teď s hrůzou vzpomínám na okamžik, kdy mé ruce spočinuly na joysticku při hraní Combat Flight Simulatoru 2. Když se mi po pěti minutách konečně podařilo odstartovat a udržet letadlo ve vzduchu, tak jsem začal jsem pátrat po aktuálním cíli. Zničit nepřátelské bombardéry, které jsou na mapě jen kousek ode mě, výborně! Po pěti minutách letu jsem začal být nervózní, po deseti zoufalý a po patnácti jsem zběsile kontroloval, jestli náhodou neletím na druhou stranu. Nenadálé "tatatatata" mě však přesvědčilo, že jsem letěl správně, načež se můj stroj s motorem na maděru odebral k zemi.

V té chvíli jsme si uvědomil, že se půlhodinka dá strávit i méně frustrujícím způsobem a že se simulátory asi nikdy moc kamarádit nebudu. Navzdory tomu, že jsem se ukázal být absolutním pilotním dřevem, mi však letadla nezůstala úplně zapovězena. Pod rukama mi totiž o něco později přistál jeden z dílů v sérii Ace Combat, která se díky své přístupnosti (člověk si sedne a hraje bez nutnosti studovat 2 dny manuál) stala nejprodávanější a nejpopulárnější akční leteckou simulací nejenom na konzolích značky Sony, ale na konzolích obecně. No a teď se celá série dovalila v podobě titulu Ace Combat X: Skies of Deception i na handheld PSP.

Co to vidím?

Už od oznámení hry vysel největší otazník nad tím, jak dopadne hra po stránce audiovizuálního zpracování. Vývojáři z Namca totiž v posledních konzolových Ace Combat titulech ždímali hardware PS2 co to dalo. Nakonec to dopadlo nad očekávání dobře a Ace Combat X je na pohled moc pěkná hra. Sem tam sice narazíte na mírně nedodělanou texturu, či model, ale to jsou spíše výjimky. Grafici z Namca si prostě mákli a

Ace Combat X: Skies of Deception
i Zdroj: Hrej.cz
celé své dílko vyšperkovali sadou povedených grafických efektů. Sluníčko vás krásně oslňuje, když letíte přímo proti němu (lens flare), rakety nechávají ve vzduchu krásné kouřové stopy a za deště se grafika efektně rozmazává.

Kapitolou sama pro sebe jsou pak replaye. Po každé misi se vám automaticky pustí záznam, kde si můžete z nejrůznějších úhlů prohlédnout celou svojí akci. Replaye sice nejsou v Ace Combat sérii žádnou novinkou, ale teprve nyní si můžete dopřát ten luxus a uložit si záznam celé mise na Memory Stick. U her typu Ace Combat je kvalitní grafické zpracování velmi důležité a je dobře, že se společnost Namco v tomto ohledu docela vytáhla.

Zapínáme forsáž

Z výše uvedeného jasně vyplývá, že co se audiovizuálního zpracování týče, tak se Ace Combat X od svých konzolových předchůdců příliš neliší. Po stránce obsahově už je tomu jinak, alespoň částečně.  Zřejmě největší změnou, či spíše novinkou, je nelinearita misí. Hra je rozdělená na několik kapitol, přičemž na začátku každé z nich jste informováni o tom, kudy byste se k aktuálnímu cíli měli dostat. Volba trasy však záleží na vás. Když vyrazíte jedním směrem, tak už se nemůžete vrátit, což po dohrání láká k tomu, začít novou hru a tentokrát zkusit směr odlišný.

Ace Combat X: Skies of Deception
i Zdroj: Hrej.cz
Navzdory tomu, že hra nabízí jen 15 misí a každou z nich musíte navíc dokončit v časovém limitu zhruba 15ti minut, tak vám Ace Combat X vydrží na docela dlouhou dobu. Je to dáno faktem, že většinu misí nezvládnete napoprvé, zvlášť když vynecháte brífink s tím, že to jsou stejně jenom bezvýznamné žvásty. Obtížnost hry není vysoká, ale některé mise mě přesto doháněly k zoufalství. Esencí frustrace byl level, v němž máte zlikvidovat neviditelný bombardér. A když říkám neviditelný, tak myslím skutečně neviditelný. Letadlo nezachytitelné radarem a neviditelné okem se podle očekávání sestřeluje hodně špatně.

Základní koncept Ace Combat X se oproti předchozím dílům nijak nezměnil, což je jednoznačně plus. Prostě nasednete do těžce ozbrojeného letadla a vyrazíte bezstarostně do akce. V boji hrají hlavní roli naváděné rakety se značnou destruktivní sílou. Při jejich použití stačí jeden, či dva zásahy do nepřátelského letadla, které se pak odporoučí do věčných lovišť. Ve většině misí však nestojíte proti jednomu nepříteli, ale proti desetinásobné přesile, kterou hra servíruje postupně, čímž se síly vyrovnávají.

Pomalu přistáváme

Během akce hraje na pozadí příjemně melodická hudba, která se nevyrovná hudební produkci z PS2 titulu Ace Combat Zero: The Belkan War, ale rozhodně neurazí. Povedly se i zvuky, dabing a hovory H ostatních pilotů v rádiu, díky nimiž budete mít pocit, že jste dostali hlavní roli v pokračování Top Gunu. Jen Tom Cruise tomu chybí. Ace Combat X je ve výsledku stejně kvalitní akční simulace, jako všichni jeho konzoloví příbuzní. Navíc to není obyčejný port, ale samostatný titul s vlastním příběhem a skvělou válečnou atmosférou. Komu se tedy předchozí Ace Combat tituly líbily, tak si užije i Ace Combat X navzdory tomu, že se až moc spoléhá na léty prověřený koncept. Komu však celá série nic neříká, tak ho o svých kvalitách nepřesvědčí ani tenhle díl.

Ace Combat X: Skies of Deception
PlayStation PSP

Verdikt

Ace Combat X nabízí to co všichni příznivci série dobře znají. Nechybí mu akční hratelnost, svižná a detailní grafika se spoustou pohledných efektů, ozvučení je také solidní... fanoušci prostě nemusí váhat.

Co se nám líbí a nelíbí?

Povedená grafika, stabilní framerate, arkádová hratelnost, možnost ukládat replaye.
Některé mise budete opakovat pořád dokolečka a ne zrovna rádi. Nevyhnutelné, ale stejně nepříjemné kompromisy v ovládání oproti PS2 titulům.
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama