World of Tanks Recenze World of Tanks

World of Tanks

Vilém Koubek

Vilém Koubek

8. 5. 2011 22:53 9
Reklama

Pokud vám v žilách koluje nafta, když vidíte obrněné vozidlo, přemýšlíte, jakou municí by se jeho pancéřování dalo prorazit a kdykoliv vám při jízdě něco stojí v cestě, máte tendence šlápnout na plyn a doufat, že si vaše bestie s překážkou poradí, pravděpodobně neslyšíte o World of Tanks poprvé. Vlastně bychom se docela vsadili, že jste ho hráli, než jste narazili na tuto recenzi a hrát ho vyrazíte ihned po jejím přečtení. Pakliže ale jste tankově-pozitivní a tato onlinová akce vás minula, připravte se na objevení Ameriky.

Pancéřový ráj

World of Tanks vám totiž splní většinu vašich mokrých tankových snů a za lehounkou úplatu je dost možná v lecčem i překoná. Princip je jednoduchý – zaregistrujete se, stáhnete si herního klienta, nainstalujete a najednou jste hrdými majiteli epesní garáže, v níž se vám k sobě mačkají tři lehké tanky. Jeden americký, druhý německý a třetí – zcela nečekaně – ruský. Pak už stačí do jednoho zalézt, nechat hru provést její kouzla a velmi záhy poté se ocitáte na jedné z mnoha rozlehlých map, kde se proti sobě postaví dva týmy tanků. Vaším jediným úkolem bude zlikvidovat tým oponentů a pokud možno u toho přežít.

Team Deathmatch - tak jednoduše se může World of Tanks na první pohled jevit. A ač by i takový pohled někomu ke štěstí teoreticky stačil, za nás musíme říct, že se u něj hra naštěstí nezastavila. Už samotný fakt, že se bojuje v tancích, povznáší bitvy na zcela jinou úroveň, než jakou nám servírují týmové akce, ale ihned po rozkoukání v jednotlivých tabulkách si začnete také všímat celé řady prohlubujících prvků. V bojích hraje hlavní roli taktika a přizpůsobivost. Není radno zapomínat, že vám pod zadkem řvou opancéřované bestie, které jednak nejsou zrovna nejhbitější, ale zároveň ani nejrychlejší. Na nějaké zběsilé manévrování před nepřítelem tedy můžete zapomenout. A i kdyby někdo chtěl namítnout, že lehké tanky mají manévrovací a rychlostní atributy na zdejší poměry docela vysoko, je nutno zmínit, že vývoj bitev nezávisí jen na vašich strojích. Do rovnice je třeba započítat také posádka, která si hlavně na začátku kariéry dává hodně na čas s nabíjením a celkově jí řízení tanku nejde zrovna ideálně. Tím, že s ní však absolvujete celou řádku bitev, získává zkušenosti, roste v hodnostech a dokonce se následně dá i specializovat.

Měníme tempo i hratelnost

Abyste se nedostali do pozice, kdy elitní posádka řídí podřadný tank, dá vám hra možnost vaše pancéřové miláčky vylepšovat a upravovat – případně samozřejmě také dokupovat nové. Každý tank má svůj strom vylepšení, jehož postupným odemykáním se vám nabízejí stále lepší součástky. Aby toho však nebylo málo, zaujímá každý tank pozici v globálním tankovém pavoukovi a tím, že si odemknete jisté součástky, se vám také odblokují další tanky, které lze posléze nakupovat. Postupně se tak z třídy lehkých vozítek můžete propracovat do třídy střední až těžké – případně si osedlat artilerii či tank destroyer. Samozřejmě musíte počítat s tím, že čím těžší třídu tanku budete tahat do bitev, tím těžší třídu oponentů vám vcelku povedený matchmakovací systém bude vybírat do řad spoluhráčů i protivníků, čímž se začne docela drasticky měnit hratelnost.

Poněkud akčnější tempo lehkých tanků vystřídá tvrdé taktizování, držení formací a velmi (někdy skutečně až absurdně) opatrné postupování kupředu. Naštěstí vás nikdo nebude nutit bojovat s tím kterým tankem, tudíž jakmile zjistíte, že zrovna těžká tanková společnost vám nedělá radost a daleko víc vás bavilo jezdit „nalehko“, jednoduše se vrátíte.

Bez peněz na pole válečná nelez

Bitevní pole jsou rozlehlá, členitá, rozličná a hlavně do jisté míry zničitelná. Zaválčíte si na relativně otevřených prostranstvích, kde je každý úkryt před nepřátelskou artilerií takřka nedocenitelný, ale také vyzkoušíte rozbombardovanou městskou zástavbu, údolí s vesničkami a tak dále. Každé bojiště je jiné, každé vyžaduje odlišný druh taktiky a každé se do jisté míry dynamicky mění kvůli již zmíněné zničitelnosti. Kromě map městských, kde domy tvoří strukturu mapy, se dají budovy ničit ať už hybnou silou tanků nebo střelbou, tudíž je třeba počítat i s tím, že stodola, jejíž stín vám před nedávnem sloužil jako úkryt, se během chvilky může změnit v hromadu sutě.

Kde je háček? Z jistého úhlu pohledu vlastně nikde, ale samozřejmě tu jeden veliký je, a tím jsou mikrotransakce. Všechno to nakupování a vylepšování totiž není zadarmo a ani speciální munice není zrovna nejlevnější. Z každé bitvy si sice dovážíte vedle zkušeností také válečnou kořist , nicméně na opravdu hardcore hraní (nebo v případě, že jste hodně netrpěliví) je to málo. Pokud to tedy s WoT budete myslet smrtelně vážně, nejedou se přistihnete, jak si finance v pohodě zlaťáků dokupujete za skutečné peníze. Za to množství zábavy, kterou vám ale autoři nabízejí zadarmo, je to minimální cena.

Co? Kdo?

Abychom ale jenom nechválili, je potřeba zmínit také pár nedostatků a tím největším je komunikace na bojišti. Ono je sice pěkné, že si můžete klikáním ukázat na mapu a naznačit tak spoluhráčům, kde že by se měli srotit, ale kdykoliv někdo něco řekne, nebo požádá o pomoc, technicky vzato nemáte šanci zjistit, kdo to byl – nebo kde se nachází. Jména ve sloupcích po stranách jsou useknutá na určitý počet znaků, takže přicházíte o první rovinu přehlednosti, a kdykoliv někdo o něco zažádá, hra vám neukáže, kdo žádá o co. Klidně můžete řvát o pomoc na celé údolí a spamovat chat, ale hráči zkrátka nedostanou nějaké upozornění, které by jim ve výhledu nakreslilo ukazatel nad vaším tankem. Souboje proto nejsou tak taktické, jak by mohly být, což je velká škoda. Někoho by možná mohlo také zamrzet, že vlastně děláte pořád to samé a je fakt, že jistá míra repetivnosti hraje ve hře roli. Na druhé straně, co bystě chtěli provádět s tankem? Krást vlajky? Hrát fotbal?

World of Tanks
Windows PC
Xbox Xbox 360
PlayStation PlayStation 4

Verdikt

World of Tanks je tankové nebe, které je navíc do určité míry zdarma. Sice není dokonalé a zrovna nedoladěnost komunikace na bitevním poli skutečně zamrzí, ale pokud jste milovníci ocelových pevností, prakticky nemáte nad čím přemýšlet. Vy ostatní rozhodně zkuste, nic za to nedáte.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Hrej.cz