Traktor Zetor Simulátor 2009 Recenze Traktor Zetor Simulátor 2009

Traktor Zetor Simulátor 2009

Ondřej Švára

Ondřej Švára

20. 10. 2009 22:29 22
Reklama
Reklama

Zemědělkov (Od zvláštního zpravodaje) - Katastrofální neúroda postihla kraj pokládaný za tradiční zásobárnu plodin celé země. Zdejší farmáři jsou zoufalí. V regionu, kde na kruhových objezdech děsí řidiče sochy dojnic, plesniví celé lány polí a po vytrvalých deštích začíná být situace kritická.

„Ježišmarjá. Není kvalitní zrno, nebudou peníze. Z čeho asi tak zaplatím naftu do strojů? Mám sice přímo na farmě čerpačku, ale brzo si budu moct do nádrží leda nachc..,“ rozohnil se před novináři farmář Josef Rolný. Stejně jako ostatní je v koncích. Mlýny mu přestaly vykupovat ječmen, zvlhlá řepka v silech ztratila na ceně a prodej staršího pluhu do bazaru bylo jen dočasné řešení. Jedinou Rolného útěchou může být hlášení meteorologů – počasí se má brzy umoudřit…

A zasejeme...

„Tak to vidíš, Josef. Nakonec tam z tebe stejně udělali úplnýho blbce,“ zavírá Rolný noviny a jde se podívat před vrata stodoly. Vysvitlo slunce a ve farmářovi zas plamínek naděje. Okem kontroluje svůj majetek, z mašin ještě stékají poslední kapky deště. „Jeden starší kombajn, pak traktor, co snad pamatuje rozorávání mezí, nějaký ten rozprašovač hnojiva, valník, sekačka, osevní stroj… no, budu muset příští rok sklidit pořádnou úrodu, abych si vydělal na novej agrárpark,“ přemýšlí nahlas hospodář.

To máte tak. V Zemědělkově dostane každý nový polykač evropských dotací do začátku vlastní farmu se sily, stodolou, čerpací stanicí, ale také několika rezavými stroji a toť vše. Dělej, jak umíš, kolchozníku! Vyjedeš sklízet ječmen, aniž bys před tím každý klas hnojivem nabudil? Chyba! Poctivě oráš, ale nekultivuješ? Chyba! A ať tě ani nenapadne sekat louku na senáž dřív, než se na ní objeví květy! Snad jen bramborový posel západních štváčů nedělá rolníkovi život těžší, než se zdá.

Ale i tak. Být zemědělcem, byť jen na zkoušku, opravdu není žádný med. Hned za rozbřesku takový člověk upaluje na pole, protože dokud je solidní počasí, musí se toho mezi lány stihnout co nejvíc. A když je práce opravdu moc? „No tak si najmu čeledína,“ glosuje Rolný. Skutečně to jde. Nechte pohunka sklízet kombajnem pšenici a sám si pak jen najeďte s valníkem pod chrlící rameno. Takový způsob práce se vám osvědčí především v době, když už velká farma fakčí podle představ a jediný stroj na poli by byl jen známkou vaší nepatřičné zahálky.

Traktor, kam se podíváš

Když všechno funguje, jak má, přijde čas na to nejsladší - za utržené peníze se jde nakupovat. „Tuhlenc mi dejte Crystala,“ míní Rolný solidní Zetor 12245 a utírá si kapesníčkem čelo. V obchodě se zemědělskou technikou se cítí jako malé dítě v cukrárně. Nabídka zde uspokojí opravdu každého: asi patnáct modelů traktorové techniky, dále kombajny (škoda jen, že chybí známá značka Claas), paletové vidlice, žací stroje, nakladače, rozmetače, secí stroje… to vše od několika předních výrobců a s bohatým popisem. Limitovat vás tu bude opravdu jen stav vaší kapsy. No a když si konečně něco z toho přivezete domů? Zemědělská odysea pokračuje. Hrajte si s novými díly a vymýšlejte praktická řešení. Už jen ten zvuk, kdy nastartujete nový kombajn Fendt 8350 s výkonem 350 koní a s mohutným kovovým cvaknutím nasadíte žací lištu… takového vybavení je na poli skoro škoda!

Jenže vydělávání peněz nejde samo od sebe. „Musíte samozřejmě dřít, ale nejde jen o to sklidit, odvést a hotovo. Musíte také kalkulovat, ceny komodit jsou pohyblivé,“ mudruje náš hospodář. Chtěl říct, že u odběratelů, což jsou lihovar, mlýn a přístav, výkupní ceny plodin kolísají, a tak je někdy moudřejší nejdřív naplnit vlastní sila a počkat na období, kdy se bude zdát obchod výnosnější. To si ale samozřejmě můžete dovolit jen v případě finančního dostatku na bankovním účtu. Jinak řečeno: je dobré občas počkat třeba s prodejem pšenice, ale zase je vyloženě hloupé čekat ve chvíli, když už skoro nemáte ani na naftu.

Tak trochu méně zábavné

Celý zemědělský ostrůvek si vůbec žije takový svůj vlastní život s vlastními ekonomickými pravidly. Jde pravděpodobně o silně kapitalistickou zemi, neboť i s ubohým valníkem kukuřice jste v přístavu vítáni v kteroukoliv hodinu, třeba i ve tři v noci. A ačkoliv odběratelů vašich produtků je hned několik, ekonomiku nakonec stejně rychle prokouknete, protože se drží ve zcela základních, snad až v primitivních mezích. Nakonec vám bude jedno (až na řepku), kam zrno vezete, hlavně, že za něj něco dostanete...

A že vyděláváte eura a cenovky strojů jsou přitom v dolarech? Detail! Že draze zaplacený patnáctitunový kombajn skáče na kamenech jako koza? Detail! Že vás na silnici není schopno předjet žádné auto, protože to prostě neumí? Zase jen detail!

Detail proti doslova ubíjející rutině, která vás v Zemědělkově čeká. „Já jsem vám to říkal,“ cpe se opět ke slovu Rolný. Znovu na jeho radu musíme zopakovat, že žádný zemědělec nemá ve svém fochu na růžích ustláno. Zorat, zasít, hnojit, posekat, uskladnit odvést, kultivovat… zorat, zasít, hnojit, sklidit, uskladnit, odvést. Toť vše. Jakkoliv je pro někoho zábavné vydělávat si na nové traktory, řada lidí brzy ztratí chuť pokračovat, až pozná, že jedinou motivací je opravdu jen nákup nových strojů a růst prestiže (jako by něco takového mezi rolníky existovalo).

Proč každé ráno vyjet na pole a do zblbnutí opakovat stále ty stejné činnosti? „Protože se to tak dělá,“ jedovatě kontruje Rolný. Pepek má recht. Má elán do práce a má chuť si opět vyhrnout rukávy a jít s předsedou na vojtěšku. Půjdete i vy? Nám už to stačilo.

Traktor Zetor Simulátor 2009
Windows icon PC

Verdikt

Traktor Zetor Simulátor 2009 je normální komerční produkt, který není určen pouze pro sedláky a podle toho je nutné k této hře přistupovat. Česká mutace Landwirtschafts-Simulator je především fetišem pro lidi, kteří vědí co je Monsoon Triton 500, a je stále ještě zábavnou hrou pro fanoušky značky.

Co se nám líbí a nelíbí?

Solidní počet modelů zemědělské techniky včetně prezentace jednotlivých značek. Nízké nároky na hardware.
Šílená rutina. Traktor Zetor Simulátor 2009 je skutečně více zemědělským trenažérem než zábavnou hrou. Jakmile proniknete do nepříliš složitého produkčně/ekonomické cyklu, přestane vás hra motivovat.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz