Hrej.cz The Legend of Zelda: Twilight Princess HD Recenze

The Legend of Zelda: Twilight Princess HD

lukas-kunce
Lukáš Kunce
1. 3. 2016 14:02 3 Sdílej:
Reklama
Reklama

Zatímco marně čekáme na další velkou Zeldu, Nintendo na nás valí už třetí remaster během tří let. Po čarokrásném Wind Wakerovi pro Wii U a temné Majora’s Mask pro 3DS přišla řada na Twilight Princess původně z GameCube a Wii. Nejrealističtěji pojatá část série The Legend of Zelda ve vylepšeném grafickém kabátku ale dokonale předvádí, že ani hora skvělých nápadů vás před stárnutím nezachrání.

POHÁDKA PRO DOSPĚLÉ

Twilight Princess, podobně jako fanoušky neméně opěvovaná Majora’s Mask, nabízí trochu jinou atmosféru než ostatní hry ze série The Legend of Zelda. Nevyhýbá se temnotě ani smrti a obsahuje mnohem dospělejší dialogy, než byste čekali. Tísnivá nálada často nahání husí kůži. V kontrastu s malebným Wind Wakerem může Twilight Princess působit až depresivně, ale nebojte se, hra se zbytečně neuchyluje k laciným extrémně dramatickým scénám a zvratům. Naopak, příběh buduje velmi opatrně a zcela v souladu se svým pomalejším tempem. To je jedna z ozvěn minulosti, která dnešním hráčům nemusí vyhovovat. Než hra vyloží všechny svoje trumfy, uběhnou desítky hodin, a na to už přece jenom nejsme zvyklí.

Hra nemá nejmenší zájem vás vést vpřed, a tak stačí málo, abyste se v úctyhodném množství obsahu ztratili.

Nejviditelnější rozdíl oproti ostatním Zeldám hra naštěstí předvede relativně brzy. Jde o Linkovu vlčí podobu, která tradiční akční hratelnost ve zdravé míře oživuje. Ovládací schéma vlka je velmi podobné lidské formě, a tak člověk nemá pocit, že hraje špatně sešitý hybrid dvou her. V těchto částech dostává větší prostor Linkova tajemná parťačka Midna, která mu pomáhá překonat zdánlivě nezdolné propasti i výšky. Rozhodně jde o jednu z nejzajímavějších vedlejších postav, která se kdy v sérii objevila, a v příběhu později rozehraje velmi důležitou roli.

CHCE TO ČAS

V jádru je Twilight Princess úplně stejná jako kterákoliv jiná Zelda. Je plná obřích dungeonů a každý další vás překvapí nejen svými rozměry, ale hlavně neutuchající nápaditostí. Výplň mezi nimi tvoří dějově orientované úkoly a mise, které se nijak neopakují. Hra ovšem nemá nejmenší zájem vás vést vpřed, a tak stačí málo, abyste se v úctyhodném množství obsahu ztratili. Pokud si od hry dáte několikadenní pauzu, velmi pravděpodobně zapomenete, kam a kudy byste se teď měli vydat. A nikdo vám neporadí. Zároveň se však hra nepokouší o umělé navyšování obtížnosti. Souboje nebývají nikterak složité a logické hádanky vždy dávají smysl. Často je řešení tak jednoduché, až to paranoidní lidské oko zkrátka odmítá vidět.

V souvislosti s chystanou Zeldou pro Wii U se mluví o otevřeném světě, který částečně nakousla už Twilight Princess. Království Hyrule vytváří iluzi bezbariérového prostředí a vzbuzuje v hráči chuť se vydat na vlastní dobrodružství. Ve skutečnosti je ale svět Twilight Princess velmi lineární a jeho rozloha vlastně nemá žádný význam. Prázdné zelené pláně už nikoho neohromí, naopak jenom užerou čas, který byste chtěli věnovat těm opravdu zábavným částem hry. Podobně nepříjemné jsou stmívačky rozdělující jednotlivé drobné lokace, přestože načítací časy naštěstí skoro zmizely.

KURZ (SEBE)OVLÁDÁNÍ

Všechno ambivalentní, co jsem zmínil v předchozích odstavcích, bych s mávnutím ruky dokázal přejít. Zdaleka největším problémem Twilight Princess je bohužel archaické ovládání, které i po mnoha odehraných hodinách působí dojmem, jako byste v ruce měli deset let starou hru. Pokud jste zvyklí na plynulé a přirozené reakce postav z Assassin’s Creed nebo dokonce Bloodborne, bude vás Linkova neohrabanost fyzicky bolet, a to nejvíc ve chvílích, kdy se od vás očekává rychlost a přesnost. Samostatnou kapitolou je ovládání koně. Zdá se to jako drobnost, ale protože na jeho hřbetu strávíte větší než zanedbatelné množství času, měli byste se připravit na to, že řídit Eponu v těsnějších prostorech není žádná legrace.

Rozdíl v grafice není ani zdaleka tak zásadní jako v případě příkladně přepracovaného Wind Wakera.

Ačkoliv remaster pro Wii U vychází z GameCube verze, využívá rozumný mix klasického a pohybového ovládání. Běžným úkonům jako pohyb a sekání mečem patří příslušná tlačítka a páčky, ale třeba při lukostřelbě můžete k míření využít možností zabudovaného gyroskopu. To platí v případě, že ke hraní zvolíte velký Wii U GamePad. Druhou variantou je Wii U Pro Controller, který zprostředkuje skoro gamecubový zážitek. Možnost ryze pohybového ovládání naštěstí chybí.

NEVYBROUŠENÝ KLENOT

Sluší se upozornit, že v rámci zpětné kompatibility si na Wii U můžete zahrát původní Wii verzi Twilight Princess. Jediným důvodem, proč byste měli upřednostnit faceliftovaný remake, je možnost ignorovat pohybové ovládání. Rozdíl v grafice není ani zdaleka tak zásadní jako v případě příkladně přepracovaného Wind Wakera. Twilight Princess ani tehdy nepatřila k nejkrásnějším hrám a pouhé zvýšení rozlišení zázraky neudělá. Lehké zklamání provází také nedotčený hudební doprovod. Výměna umělých MIDI nástrojů za živý orchestr by celkovému dojmu jenom prospěla, ale bohužel se tak nestalo.

Nelze přehlédnout, kolik času a lásky museli autoři před lety do hry vložit. Twilight Princess HD je obrovská hra, která se teprve rozjíždí ve chvíli, kdy většina her spouští závěrečné titulky. Zároveň ale nelze ignorovat celou řadu problémů přenesených z minulosti. Kdybych měl možnost tu samou hru recenzovat před 10 lety, ani vteřinu bych nepochyboval o maximálním hodnocení. Když se však na Twilight Princess HD podívám očima dnešního hráče, vidím “jenom” reedici fantastické hry, která hodně zestárla.

The Legend of Zelda: Twilight Princess HD
Wii U icon Wii U

Verdikt

Twilight Princess HD se krčí ve stínu poctivě aktualizovaného a stále aktuálního Wind Wakera. Fanouškovská nostalgie udělá své, ale nové hráče si tímto titulem série nezíská.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz