Tetris DS Recenze Tetris DS

Tetris DS

Blixa

Blixa

27. 4. 2006 22:58 1
Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte řadu cen

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte řadu cen

S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…

1. 12. 2023 00:00
1
Reklama

Příběhy Tetrisu a Nintenda jsou neodmyslitelně spjaty už skoro dvě desítky let. Dnes už můžeme jen spekulovat, zda by Nintendo přežilo svá nejhubenější léta, nebýt obrovského úspěchu původního Game Boye bundlovaného s Tetrisem. Stejně tak si můžeme jen představovat, jaké hry by vymyslel duchovní tvůrce Tetrisu Alexej Pažitnov, kdyby nebyl “obrán” o poplatky z autorských práv. Jisté je jen jedno – Tetris je jedna z mála skutečných herních klasik a její principy jsou funkční a atraktivní dodnes. Těžko se tak můžeme divit, že tahle nesmrtelná hra vychází i na Nintendu DS – ne jako hold staré klasice, ale jako regulérní titul, prodávaný za “ostrou” cenu.

Tetris DS je samozřejmě stále ten starý Tetris, jak ho všichni známe z jednoúčelových handheldů za sto padesát korun. Vylepšení v základním módu hry jsou skutečně jen marginální, nečekejte rozhodně žádné velké výstřednosti. Jsou použity jen základní tetrisové tvary kostek, grafika je velmi, možná až příliš jednoduchá a bez jakýchkoliv efektů, změn v pravidlech je také jen minimum. Například ještě před dopadnutím kostky vidíte jejího “ducha”, jakési preview toho, kam spadne. Na rozdíl od klasického Tetrisu můžete také během krátké doby otáčet kostkami i poté, co je umístíte. Zkrátka - pro vášnivé tetrisové odborníky jsou možná tyto změny podstatné, ovšem obyčejný hráč si jich skoro ani nevšimne. Naopak, co zaregistruje úplně každý jsou grafická témata doprovázející každý z módů a vztahující se k největším hitům od Nintenda – Mariem počínaje a Metroidem konče. Nejde sice o nic světoborného, ale to lze autorům zazlívat jen těžko – vymyslet Tetrisu atraktivní a neotřelý grafický kabátek ke takřka nemožné.

Kromě starého Tetris módu je ve hře implementováno ještě dalších pět módů, které se dále větví v několika variacích. Mnoho lidí jistě čekalo, zda bude Tetris fungovat i ve variantě využívající stylus. Od toho je tu mód Touch, který lze bez váhání zařadit mezi to nejlepší, co hra nabízí. V Touch verzi připomíná Tetris DS pomalou logickou hru – všechny kostky jsou již napadány na svých místech a vy je můžete jen horizontálně posouvat, a zaplňovat tak řady. Na nižších úrovních můžete s kostkami i otáčet, na vyšších už nikoliv, a je tedy nutné přemýšlet hodně dopředu. Vynikající je rovněž tzv. Puzzle mód, kde musíte přemýšlet nad tím, jaká kostka má spadnout do rozehrané hry, případně jak má být natočena. Své kouzlo má i mód Push, ve kterém soupeříte buď s AI, nebo s živým protihráčem, a odpalováním svých řad přetlačujete kostky na obrazovku soupeře.

V režimu Catch pak nevytváříte řady, ale kostky, přičemž pohybujete celým herním polem, na které padající bloky zachytáváte. Cílem je vytvoření co největší pravidelné kostky, která vám přinese kýžené body. A „last but not least“ – Mission mód. Ten je poměrně podobný výše zmíněnému Puzzle, ovšem na vyřešení úkolů dostáváte nemilosrdné časové limity. Tetris DS samozřejmě podporuje i wi-fi multiplayer, a to jak v přímém spojení více DSek, tak prostřednictvím internetu. V tomto směru můžete využít jen Standard, Mission a Push mód, ovšem to bohatě stačí, a pokud ovládáte Tetris pořádně, určitě si multiplayer užijete. Na internetu lze vyzvat až překvapivé množství velmi dobrých hráčů a zejména Push mód je velmi populární.

Nintendo už dnes těžko může počítat s tím, že by se Tetris DS prodejně byť jen trochu přiblížil původní verzi pro Game Boye. Přesto ale stojí za to o DSkové verzi uvažovat – originál neztratil nic na své návykovosti a zábavnosti a přidané módy a wi-fi multiplayer obohacují základní principy velmi atraktivním způsobem. Doporučit Tetris DS jen nostalgikům by nebylo fér – je to zkrátka hra pro všechny a v konkurenci novodobých logických rychlíků stále bez problémů obstojí.

Tetris DS
Nintendo DS

Verdikt

Tetris DS nezklamal, i když kdekdo zřejmě očekával ještě větší pecku. Svůj úkol ale tenhle nesmrtelný logický rychlík dozajista splní i na nově objevené platformě a hráče bude bavit stejně, jako před dvaceti lety.

Co se nám líbí a nelíbí?

Velmi kvalitní vedlejší módy dodávají Tetrisu DS kouzlo i přes těch pár křížků, které již nosí na bedrech. K téhle hře prostě nemůžete zůstat chladní. Vynikající multiplayer, zejména v Push módu!
Některé módy nejsou úplně skvělé, zejména Catch nám k srdci moc nepřirostl. Po pár minutách si dozajista ztlumíte zvuk...
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama