Tales of Monkey Island Chapter 5: The Rise of Pirate God Recenze Tales of Monkey Island 5

Tales of Monkey Island 5

Tomáš Nadrchal

Tomáš Nadrchal

3. 1. 2010 23:50 2
Reklama
Reklama

Tak už jsme se dočkali. Po několika měsících, kdy jsme se vždy zhruba jednou za šest neděl ponořili do nového pokračování série příběhu Guybrushe Threepwooda, tu konečně máme vyvrcholení dosti zamotaného příběhu. Pokud jste průběžně hráli všechny předchozí díly, zcela jistě mi dáte za pravdu, že ač nebyl samotný rozjezd z kategorie nejgeniálnějších, následující díly přinesly obrovské porce zábavy. Druhá a zejména pak třetí epizoda se do mého srdce zapsaly nesmazatelným dojmem, čtvrtá hrála více na city a příběh, přičemž humor se dostal tak trošku na druhou kolej, byť jsme ho stále dostali solidní porci. Konec minulé série také přinesl zásadní zvrat v ději - smrt Guybrushe Threepwooda, kterého zákeřně probodl zlotřilý LeChuck! Jenže už v průběhu přestávky vydané screenshoty ukázaly, že ve světe Monkey Islandu není smrt ničím, co by bránilo v dalším dobrodržství, zvláště v případě Guybrushe Threepwooda, mocného piráta.

Ve světě posmrtném

Guybrush tak sice byl zabit a jeho duch se přenesl do jiné, posmrtné dimenze, nicméně obdobně jako LeChuck v minulosti se i on pokusí vrátit do živoucí reality, aby mu mohl překazit plány na svatbu s milovanou Elaine a krutovládu nad celým světem. Nerad bych vám kazil dojem z příběhu, nicméně existuje způsob, jak se dostat opět mezi živé, jenže dosti krkolomný. První zhruba třetina děje se tak odehrává pouze v záhrobí, v němž Guybrush potká spoustu známých i neznámých charakterů, například velmi fešného převozníka s úchylnou starostí o čistotu své bárky. Ve světě mrtvých se nachází velmi zajímavé lokace, z nichž nejlákavěji působí zátoka pokladů, kde se pod každým na zemi vyznačeným X skrývá finančně téměř neocenitelný poklad. Společně se zátokou lupičů a šermířů tvoří tyto tři cípy "křižovatky", magického místa, skrz které lze vyvolat interdimenzionální trhlinu a vrátit se tak mezi živé, byť alespoň jako duch. To s sebou nese značná úskalí, která raději už nebudu hlouběji popisovat, abych vás zcela nepřipravil o zážitek z finále příběhu.

Rise of the Pirate God tak přináší zejména v posmrtném životě spoustu nových lokací, během děje se Guybrush postupně podívá i do spousty již prozkoumaných částí živoucího světa. Jiný nádech jim dodává temnota, jíž zloduch LeChuck seslal na celou zemi a pokud se nepodaří jej zastavit, bude mít jeho krutovláda zdrcující důsledky. Na cestě za jejím svržením je ale nutné vykonat řadu obřadů a kouzel, což znamená důkladné prozkoumávání obou světů a všech jejich částí. To by snad ani nebyl problém, pokud by trhliny mezi dimenzemi nebyly na čtyřech různých místech záhrobí. V praxi to znamená, že chcete-li do jiného místa, musíte sednout na loďku, přeplout do zátoky a tam vyhledat trhlinu, skrze kterou se dostanete do kýženého místa. A pokud jsou puzzly samy o sobě poměrně těžké, znamená to, že se jejich obtížnost ještě zvýší neustálou nutností pobíhat sem a tam. Navíc je takto velmi nešetrně zvýšena herní doba, což by za normálních okolností ani nebylo třeba díky vyšší obtížnosti logických hádanek a už i tak dost dlouhému ději... Na druhou stranu musíme pochválit grafické zpracování a elegantní rozlišení živých a mrtvých postav, u těch mrtvých krom ne zrovna zdravé barvy prosvítají při správném úhlu kosti. Obdobně byly vyřešeny i rozdíly mezi dimenzemi, zatímco v záhrobí vládne všudypřítomná šeď a černota, svět živých se přenesl do odstínů červené a spousty dštících sopek na obzoru.

Grande Finale

Celé putování mezi světem živých a záhrobím nemůže v případě Tales of Monkey Island vyústit v nic jiného než ve velké šermířské finále. Kdo se ho zúčastní vám neprozradím, ale vězte, že se nese v duchu tradičního přesouvání boje z místa na místo. Jde o nejdelší (aby ne, když je to finále) a také nejobtížnější souboj z celé série, v němž je nutné úkony nejen splnit, ale zejména je splnit ve správném pořadí a v časovém limitu, jinak se učiněný progres vrátí opět na začátek a úkony bude nutné znovu opakovat. I přes toto trápení lze závěrečný souboj dokončit během solidní půlhodinky a vychutnat si tak závěrečné animace, které poodhalí poslední detaily příběhu a také naznačí, že na sezonu s pořadovým číslem 2 nebudeme muset dlouze čekat, třikrát hurá!

Příběhy první série ze světa Opičího ostrova jsou tak u konce a přichází bilancování. A protože úvodní čtveřici jsme si shrnuli už v úvodu, přidáme pouze epizodu pátou. V ní humoru také ubylo, Rise of the Pirate God se uchyluje více k rozuzlení příběhu a k logickým hádankám, ty se ale povedly na výbornou. Jediné, co bych poslednímu dílu první série vytkl, bylo zbytečné natahování děje nudným procházením lokací sem a tam... Jako velmi kvalitní zakončení tedy určitě, k dokonalosti má ale poměrně daleko.

 

Tales of Monkey Island Chapter 5: The Rise of Pirate God
Windows PC

Verdikt

Méně humoru, více příběhu aneb velmi solidní zakončení velmi solidní série. Závěr první sezóny za sebou zanechal veskrze dobré dojmy, v pohledu na celou sezónu lze konstatovat jediné - Guybrush Threepwood je zpět a ve vrcholné formě!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz