Syphon Filter: Logan's Shadow Recenze Syphon Filter: Logan's Shadow

Syphon Filter: Logan's Shadow

Zdeněk Princ

Zdeněk Princ

17. 3. 2008 23:00 3
Reklama

Série Syphon Filter je dnes již takřka legendární. Jde o typ her, který vyvrací tvrzení, že se střílečky na konzole nehodí. První díl, vydaný už v roce 1999 pro PS2, sklidil nebývalý úspěch, na kterém byla postavena všechna další pokračování. V současnosti se nám možnosti konzolí trochu rozrostly, a tak se hlavní hrdina Gabe Logan objevil i na PSP. Předešlý díl, Dark Mirror, se stal podobně jako 9 let stará prvotina naprostým hitem, což pochopitelně vyústilo v handheldové pokračování. Vývojáři z dílen SONY Bend se ale nechtěli spokojit pouze s okopírováním zdrojového kódu Dark Mirror a dosazením nového příběhu. Logan’s Shadow je po všech stránkách lepším titulem.

Podstatný je příběh

Nosnou částí hry je jednoznačně příběhová linka. Děj Logan’s Shadow začíná po událostech z Dark Mirror, kdy je Gabriel Logan opět povolán do akce. Extremistická skupina pomatených mozků sahá po zbrani s globálním ničivým účinkem, a to americká vláda nedokáže přenést přes srdce. Na první pohled jasná a přímočará zápletka ale dostává záhy dalších rozměrů, neboť Logan není jediným agentem, jenž je vyslán na místo. Do konfliktu se zapojuje také vláda Ruska a Číny a všichni společně tvoří zajímavý spletenec zájmů, názorů i prostředků jejich prosazování. Aby toho nebylo na Gabriela málo, musí řešit případ své dlouholeté kolegyně, Lian Xing, která je nařčena z toho, že hraje na dvě strany – tu americkou a zároveň teroristickou. I přes to, že jde ve své podstatě o slepenec několika otřepaných klišé, v podání autorů příběhu, Grega Rucka a Johna Garvina, jde o slepenec vyznačující se skvělou atmosférou, rozmělněnou mezi zajímavé lokace – od potopené nákladní lodi až po arabská městečka. Pokud se tedy do příběhu ponoříte, budete se chvilkami cítit jako u sledování áčkového filmu, kde, mimochodem, hrajete hlavní roli.

Evoluce v případě ovládání se… koná!

Abyste ze sebe mohli vydat to nejlepší, připravili vývojáři dost možná nejlepší systém ovládání, se kterým jste se mohli ve hrách pro PSP setkat. Gabe Logan je totiž tak trochu fetišista na moderní výbavu a určitě nám dáte za pravdu, že skloubit napěchovaný inventář, pohyb, míření a spoustu dalších věci s omezeným počtem tlačítek dá fušku, má-li k tomu vše ještě ucházejícím způsobem fungovat. Genialita spočívá v rychlém přístupu do inventáře a následném komfortním výběru mnoha voleb. Co se týče zbraní, stačí podržet šipku doprava, hra se na pozadí zapauzuje, dostanete se do přehledného menu, z něhož si stiskem indikovaného tlačítka vyberete, co je vám po chuti, a uvolněním tlačítka d-padu se zase vrátíte do akce. To samé platí pro výběr speciálních brýlí, umožňujících sledovat bojiště ve tmě (klasický noktovizor), na základě vyzařování tepla objektů (asi jako Predátor) a nebo se zvýrazněním mechanismů a strojů.

Vzrušení ze hry odehrávající se na malém displeji? Ano.

Samotné hraní Syphon Filter: Logan’s Shadow je dokonalou demonstrací, jak umně poskládat frenetickou akci s trochou logických puzzlů a odlehčenou kooperací se spřátelenými NPC. Zaměříme-li se na boj jako takový, nelze mu vytknout nic zásadního. K ruce máte pěkných pár zbraní, od obligátní pistole s tlumičem, přes malý samopal UZI, až po brokovnici nebo lehký kulomet. Nechybí ani možnost elektrickým výbojem usmažit nic netušícího protivníka a když budete dávat pozor, uvidíte i obláček kouře, stoupající zpod jeho oblečení. Způsob, jakým budete nového Syphona hrát, už ale záleží jen na vás; naštěstí zde neplatí, že jen s vyznáváním přísného stealth stylu zažijete tu pravou zábavu. Další, velmi specifický zážitek získáte z misí pod vodou – nejen, že vývojáři zapracovali na skvělých animacích plavání, ve vodě můžete i střílet. Pohledu na kulky, jak se líně plazí k cíli, se asi jen tak něco nevyrovná!

Pro přestřelky, ať už ty tiché nebo hlasitější, je podstatný rovněž systém krytí, jenž funguje všude a bez sebemenšího problému. Ze svého úkrytu můžete vystrčit hlaveň zbraně a vyslat směrem k nepříteli pár gramů olova jen tak nazdařbůh, nebo se rovnou vyklonit, zamířit, poslat kulku mezi oči a zase se stáhnout. Jak už bylo řečeno, prostor je v Logan’s Shadow i pro řešení instantních úkolů, umožňujících váš postup dál. Někdy stačí na daném místě aktivovat animaci a pak mačkat zobrazované tlačítko ve správný čas, jindy musíte najít jinou cestu, abyste obešli překážku, a občas budete také přesouvat krabice k vytvoření provizorních schodů do vyšších pater. Nedílným pomocníkem je nakonec i kladka, díky které můžete všemožně sjíždět a přejíždět z místa na místo.

Je lepší, Logan’s Shadow je lepší…

Už na první pohled vypadá hra lépe než Dark Mirror a i když změny nejsou s ohledem na možnosti konzole tolik patrné, jen podtrhují celkově vynikající zážitek. Dalo by se tak říci, že vzhled působí ostřejším a více detailním dojmem, což navíc umocňuje i střídaní různých lokací. Kladně musíme hodnotit animace protivníků, především těch, kteří se už bezvládně sesouvají k zemi. Záleží vždy na tom, kde nepřítele zlikvidujete, a podle toho se jeho tělo patřičně naohýbá. Pokud plánujete hrát Logan’s Shadow bez sluchátek, připravíte se o hutný soundtrack, o nějž se postaral Azam Ali, tvůrce hudby například k filmu 300. Hudba navíc přesně sleduje dění na scéně a vhodnými tóny je doplňuje.

…a kdo si ho nechá ujít, pro toho si Gabe přijde

Na úplný závěr článku jsme si nechali informaci o multiplayeru, který cca 25hodinovou životaschopnost Logan’s Shadow prodlužuje. Utkat se může 8 hráčů skrze ad-hoc nebo infrastructure režim v pětici módů. Nechybí klasický Deathmatch, jeho týmová varianta, specialitka Rogue Agent (tyto tři módy byly k vidění už v Dark Mirror) a nově Retrieval (variace CTF) spolu se Sabotage, kde se snažíte o splnění daného úkolu, přičemž druhý tým vás musí zastavit.

O Logan’s Shadow můžeme s klidem tvrdit, že za a) porazil svého handheldového předchůdce a (co je důležitější) za b) jeho kvalitám se momentálně žádná z PSP stříleček nemůže rovnat. Atmosféra i zpracování pak překračuje i stín dalších kvalitních titulů na ostatních platformách.

Syphon Filter: Logan's Shadow
PlayStation PSP

Verdikt

Jednoznačně nejlepší střílečka pro handheld PSP, která v sobě mixuje to nejlepší ze svého žánru a nedopouští se začátečnických chyb, ani těch, hodných nadprůměrným titulům. Logan's Shadow musí mít všichni, kdo to se sérií Syphon Filter myslí vážně. Vážně!

Co se nám líbí a nelíbí?

Velmi kvalitní příběhové pozadí, spousta nečekaných zvratů a nelehkých úkolů, bezchybný systém ovládání, rovněž systém krytí, střelba pod vodou, lehká kooperace s ostatními NPC, logické puzzlíky, působivá grafika a ještě o třídu lepší hudební doprovod
Místy pomalý scroll zaměřovače, ve vodě, bez použití těch správných "brýlí" nepřehledné
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama