Syphon Filter: Dark Mirror Recenze Syphon Filter: Dark Mirror

Syphon Filter: Dark Mirror

jiri.skrampal

jiri.skrampal

21. 5. 2006 22:17
Reklama
Reklama

Zdá se, že herních špiónů není nikdy dost. I když většina z nich Martini s ledem od pohledu pohrdá, našli si tichošlápkové na herní scéně své nezaměnitelné místo a vypadá to, že si ho ještě pár let udrží. Jen těžko říct, kde se v nás bere ten slastný pocit, když se ve stínu připlížíme k nic netušícímu nepříteli a s elegancí tajným agentům vlastní, je potichu zneškodníme. I přes možné námitky fanoušků Sama Fischera je na místě připomenout, že žánr stealth akcí se podstatně formoval trojicí fenomenálních sérií na stařičké PSone. Byly to hry Metal Gear Solid, Tenchu a do třetice všeho zlého Syphon Filter. Je trochu záhadou, proč přerod na další konzolovou generaci ve zdraví přežila prakticky jen série Metal Gear a proč se ostatní chtě nechtě museli sklonit před termovizorem výše zmíněného hrdiny z pera Toma Clancyho. Zatímco Tenchu to snad zabalilo definitivně, Gabe Logan ještě tlumič do žita nehází a vývojáři ze Sony Bend zkusili jeho povedené kousky naservírovat majitelům PSP. Světe div se, vyšlo to!

Před temným zrcadlem

Jak již bylo zmíněno, ve hře se opět ujmete role drsňáka Gaba Logana, který byl americkou vládou povolán zpět do služby proti zákeřnému nepříteli. Trochu klišé, že? Inu, válka s teroristy není jen koníčkem jednoho nejmenovaného prezidenta, ale i vděčným tématem ke hernímu scénáři. Ale nebojte se, že by příběh pokračoval tak, jak začal. Jak hrou budete proplouvat, dočkáte se spousty podlých, zlomyslných, ale i zajímavých a charismatických charakterů. Samozřejmostí je, že je nakonec postřílíte všechny do jednoho. Co vás ale uchvátí víc než příběh, je zpracování a jeho prezentace. Dark Mirror je plný předrenderovaných filmečků v úžasné kvalitě, s překvapivě vytříbeným dabingem, parádními zvuky a pořádným spádem. Když už nebudete valit oči na ně, čekají vás velice časté předělové enginové sekvence, které dají vyniknout síle herního enginu (viz níže) a opět předvádějí režisérské schopnosti vývojářů.

Rambo, John Rambo

Hratelností nový Syphon Filter jistě nepřekvapí nikoho, kdo se s ním již v minulosti měl možnost setkat. Hra sice nese označení stealth akce, avšak slovíčko stealth bychom dali do uvozovek a AKCE by se slušelo napsat velkými růžovými, blikajícími písmeny. Všechno ale není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Dark Mirror totiž ve většině misí nabízí jedinečnou možnost a tak si vnitřní rozkol „budu Sam Fischer nebo John Rambo“ můžete rozhodnout vy sami. Příležitostí k tiché likvidaci nepřátel je spousta a prostředků pro její realizaci ještě víc. Nepřátelé se pohybují po pravidelné trase, nejsou nijak přehnaně bystrozrací (i když slepí také ne) a tak není problém počkat v bezpečí za bukem, vyčíhnout si nejvhodnější okamžik a vypustit smrtelnou střelu, šipku, nůž do žeber či kopanec do rozkroku. Pokud ale vaše finta nevyjde a nepřátelský strážný po vás začne pálit, zburcuje to všechny ostatní vojáky poblíž a kolem vás brzy začne být velice horko. Ve Splinter Cellu podobných hrách začínáme smutně brouzdat menu ve snaze najít položku LOAD. Ne tak v Dark Mirror. Hra od začátku počítá s tím, že ne každého baví plížit se ve stínech a když už mám tu bandu na dostřel, proč je trochu nenakrmit ocelovými bombónky? Divoké přestřelky, do kterých se občas chtě, nechtě zapletete, patří vůbec k nejzábavnějším prkům celé hry. Lví podíl na tom má dokonale vybalancované ovládání. I přesto, že je Dark Mirror velice komplexní hrou, podařila se tvůrcům implementace všeho potřebného a to navíc velice intuitivní cestou. Na analogu ovládáte pohyb dopředu/dozadu a úkroky, čtveřicí tlačítek vpravo se rozhlížíte po okolním světě. I přesto, že tenhle systém se například ve Star Wars Battlefront II příliš neuchytil, Syphon Filter ukazuje, jak dobře se s ním při troše optimalizace dá zacházet. Hojně budete využívat i možnost auto zaměření na nejbližšího nepřítele. Střílet zloduchy snad nikdy nebylo zábavnější.

Zbraně

Možností, jak poslat nepřátele do věčných lovišť, máme tentokrát větší než malé množství. Na začátku jistě nepřekvapí praktická pistole s tlumičem. Časem se vám ale do sbírky přidá neskutečný počet samopalů, od mrňouse UZI, přes osvědčený Kalašnikov, až po M16 a celou řadu dalších automatů. Zajímavá je možnost přepínat mezi módy plně automatická střelba, poloautomat nebo střílet náboje po jednom. Nutno podotknout, že nepřátele mají zásahové zóny a tak i posledních 5 nábojů ve vaší M16 se může rovnat pěti chladnoucím mrtvolám, stačí jen dobře mířit. Kapitolou samu pro sebe je sniperská kráska, která vám bude dělat společnost na místech s dobrým výhledem. Zamilujete si ji na první headshot. Kromě normálních nábojů budete disponovat ještě třemi druhy speciálních. Výbušné skrze vaší ostřelovačskou pušku vyšlou na velkou vzdálenost šipku plnou výbušniny. Šipka se velice snadno zachytí kdekoliv, na zdi, na dřevěné krabici, v zádech kolemjdoucího vojáka. Potom už stačí jen ve správný okamžik dálkově malou nálož odpálit. Obdobný efekt nabízí i jedové šipky, které ale nepřátele likvidují ve větším okruhu a tiše. Poslední sniperskou specialitou jsou šipky, které do těla protivníka pustí dost malé množství elektronů, aby přežil, ale dost velké na to, aby to s ním seklo o zem. Příruční paralyzér má ostatně Logan při sobě vždy, neměl by tak být problém procházet hrou bez zbytečného prolévání krve.

Martiny se sifonem. Protřepat, nemíchat.

Grafika je jedním slovem úžasná. Na jednu stranu je smutné, že jsme museli na ukázku plného využití potenciálu PSP čekat tak dlouho. Na stranu druhou ale můžeme být rádi, že ho máme před sebou. Modely postav jsou detailní až k nevíře, velkou pozornost si zaslouží především obličejová část, kterou si z blízka prohlédnete v enginových sekvencích. Herní prostředí je pestré, většinou se plynule pohybujete mezi exteriéry a nádherně vyhlížejícími interiéry. Efekty, jako jsou kouřové granáty nebo lesknoucí se podlaha, dávají tušit, že vše, co dosud bylo na PSP k vidění, bylo jen šolíchání. Až Syphon Filter na PSP přinesl GRAFIKU. Jen se třeseme na to, jak nás Sony překvapí příště.

Gabe Logan na pátou

Syphon Filter: Dark Mirror možná není hrou nejoriginálnější, ale rozhodně na PSP patří k jedné z nejzábavnějších a pokud vám to jen trochu umožní stav vašeho konta, zmrzačené prsty z hraní Street Fighter 3 MAX, případně vaše drahá polovička, berte všemi deseti.

Syphon Filter: Dark Mirror
PlayStation PlayStation 2
PlayStation PSP

Verdikt

Špičková akční hra, která znovu vdechla život kultu jménem Syphon Filter. Chytlavá hratelnost, bombastické grafické zpracování i návykový multiplayer z něho dělají absolutní must-have titul pro všechny majitele PSP.

Co se nám líbí a nelíbí?

Vše na co se podíváte, grafika, zvuky, obrovský arzenál, zábavné a variabilní mise a v neposlední řadě jedinečná možnost hrát stealth i čistě akčně.
Některé mise prostě musíte vystřílet, stealth, nestealth.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz