Spider-man: Web of Shadows Recenze Spider-Man: Web of Shadows

Spider-Man: Web of Shadows

Jiří Pavlovský

Jiří Pavlovský

15. 11. 2008 23:00 7
Reklama
Reklama

Pokud tohle hráči dostanou, tak jsou spokojeni - i když hra není dokonalá. Pokud ne a člověk si připadá spíš jako invalidní penzista než superhrdina, má gamesa smůlu. To potkalo třeba Supermana nebo Iron Mana... u kterého si toho člověk navíc moc nepředstaví. Při vší úctě k Tony Starkovi, je to jen létající Robocop.

Ovšem Spider-Man si na tenhle výmol dal dobrý pozor a hned v prvních okamžicích vás uchvátí. Svištíte mezi mrakodrapy a zaujímáte při tom pózy, nad kterými by dostala komplexy i cirkusová hadí žena. Pocit lehkosti, elegance a superhrdinství... všechno je přítomno.

A tomu se podřídil i bojový systém, který je jednoduchý a přitom efektní. Tisknete pár tlačítek a připadáte si jako superborec. Chytnete protivníka do pavučiny, přitáhnete se k němu, odrazíte se od něj nohama (čímž ho jen tak mimochodem pošlete do bezvědomí), a už si to svištíte k dalšímu padouchovi. Takhle dokážete vyřídit celou armádu, aniž byste se dotkli nohama země. Podobně se dokážete rvát i na kolmé stěně nebo zdemolovat auto za jízdy. Taky se můžete zhoupnout a v letu rozrazit skupinu bídáků jako kuželky – to už je trochu náročnější, ale výsledek stojí za to. No a jasně, jsou tu pavučinové koule, kterými si dokážete slabšího soupeře omotat a zneškodnit. A to mluvíme jen o vaší červeno-modré verzi.

Červený a černý

Ve hře přeskakujete mezi červeným (klasickým) a černým (venomoidním) Spider-Manem. Nejsou žádné rozdíly v tom, jak by na ně lidé reagovali, ale dost často budete muset vybírat mezi dvěma rozhodnutími a podle toho se přikloníte buď k temné straně síly, nebo k té červenomodré.

Oba hrdiny si můžete (nebo spíš musíte) vylepšovat. Jednak postupujete za nasbírané symboly na další level (což je docela opruz – ve většině her jsou za nalezené artefakty jen bonusové předměty, kostýmy a spol., takže to nemusíte dělat, když nechcete, tady je to bohužel skoro nezbytné a otravné) a jednak dostáváte za splněné úkoly body, body, doprovody a za ně si pak kupujete lepší a silnější údery. A je jen na vás, jestli chcete být zaměření spíš na pěstní souboje, vystřelovat silnější pavučiny nebo mít v záloze spoustu speciálních úderů. Samozřejmě, jak modro-červený, tak černý Spider-Man mají každý v rukávu své vlastní triky, takže je důležité se rozhodnout, kterého z nich budete preferovat a ze kterého uděláte svůj bojový tank a ze kterého jen přicmrndávače. Což je těžké, protože každý z nich má své výhody. Klasický Spidey vrhá pavučinové koule a může protivníka obalit, černý Spider-Man vysílá černá chapadla, kterými si soupeře přitáhne a zrube. Navíc je silnější a není pro něj problém házet po lidech auta.

S čímž se váže další věc. Jste přece jen superhrdina, takže byste měl v první řadě lidem pomáhat. Není vhodné vyhazovat do povětří auta a jinak demolovat okolí. Za to jsou pak trestné body, hlavně když při tom někdo zařve. Obvykle vám dá hra šanci budoucí oběť ještě nějakým rychlým stisknutím tlačítka zachránit nebo odnést do nemocnice, ale většinou v zápalu ani netušíte, co se zrovna stalo a kde.

Čímž jsme probrali všechny klady téhle hry, díky kterým měla skvěle našlápnuto. Jenže, podobně jako Spider-Man, i hra má svou temnou tvář.

He?

To je zvuk, který jsme vydali na začátku hry. Ocitáte se uprostřed boje, New York je zaplaven symbionty, na ulicích se řežou gangy, Mary Jane pobíhá s brokovnicí a všichni se na vás dívají, jako byste jim právě znásilnil čivavu. Oukej, říkáte si, tohle je jen úvod a pak se vrátíte zpátky v čase a dozvíte se, jak k tomu došlo. Ani náhodou. Je vám to jen mezi řečí vysvětleno a jede se dál. Nic proti začátku rovnou akcí, ale pro člověka neznalého pozadí a vztahů to bude hodně prudký skok.

A navíc se Spider-Man houpe sice pěkně, ale hlas má takový, že byste ho nejradši praštili cihlou. Spíš než jako pohodový hláškař zní jako nepříjemný fracek. Navíc idiotský, protože se coby Spider-Man klidně na veřejnosti dohaduje s Mary Jane.

Pak tu ještě máme kmitání kamery, které občas nestíhá a kmitá kolem tak, že si pro jistotu připravte kbelík, kdybyste dostali mořskou nemoc. A jelikož se mezi červeným a černým Spideym přeskakuje pohybovou páčkou, stačí na ni jen trochu zatlačit a hrdina se už zase převléká. Někdy i pětkrát během jednoho skoku. Zvlášť v napínavých bojových scénách to otráví, protože obě verze mají trochu jiné schopnosti.

A to jsme se ještě nedostali k samotné herní náplni.

Znova a stejně

Pokud jste hráli některou z minulých pavoučích her, tak tu toho moc nového nenajdete. I tady se volně pohybujete po městě, plníte různé povinné i nepovinné mise, potkáváte staré známé přátele i nepřátele. Mise nejsou zrovna nejvynalézavější, obvykle něco ve stylu – seřežte osm poskoků a zachraňte tři lidi. Jděte tam, zmlaťte tohohle a tak dále. A při tom třeba něco rozbijte.

Obsah je skoro stejný jako u minulých her, jen forma se opět o něco vylepšila. Jenže vás velmi rychle unaví stále stejná a dokolečka se opakující akce, bezvýrazné úkoly a nudný příběh. Nezachrání to ani bitky s hlavními bossy, které nejsou nápadité, jen šíleně roztáááááhlé. Chvíli se s nimi řežete, pak přiběhnou posily, ty zrubete, zase se můžete chvíli mlátit se šéfem, než si povolá další posily, a takhle to jde pořád do kola. Úmorné. Tuctové zápasy s menšími protivníky jsou mnohem zábavnější.

Stejně tak utahané jsou vaše kšefty s kámoši. Promluvíte si s nimi, oni vás pošlou něco udělat, za to vás naučí nějaký chvat, nutí vás, abyste s ním vyrazili do světa a několikrát ho provedli, a pak teprve se k nim smíte vrátit a naučit se další chvat. Je to jen zbytečné nastavování řídké kaše.

I když měla hra nakročeno k velmi vysokému hodnocení, nakonec vyvázla s lehkým nadprůměrem. Ale pokud jste fadové Spider-Mana a chcete si vyzkoušet, jaké to je mít jeho schopnosti, neváhejte. Nějakou tu chvíli vás bude i bavit.

Spider-man: Web of Shadows
Windows icon PC
PlayStation icon PlayStation 3
PlayStation icon PlayStation 2
Xbox icon Xbox 360
Nintendo icon DS
Wii icon Wii

Verdikt

I přes výhrady je to jedna z lepších superhrdinských her a jako simulátor Spider-Mana se docela povedla. Jen škoda, že ji tvůrci nenaplnili něčím víc, než jen „zmlať deset padouchů a pokračuj.“

Co se nám líbí a nelíbí?

Solidní grafika, parádní animace Spider-Mana, jak sviští mezi mrakodrapy, spousta známých i méně známých postav ve vedlejších rolích, možnost volby a několik různých konců.
Uvnitř nablýskané karosérie je motor z trabantu. Nezábavný příběh, stále stejné úkoly a stále stejnější souboje.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz