Nazi Zombie Army Recenze Sniper Elite: Nazi Zombie Army

Sniper Elite: Nazi Zombie Army

Tomáš Nadrchal

Tomáš Nadrchal

5. 3. 2013 23:00
Reklama

Píše se rok 1945, nacistická Třetí říše se dostala do neprostupného obležení vojsky spojenců na straně jedné, Sovětského svazu na straně druhé. Adolf Hitler si však nechce připustit porážku, a když se jeho poradce pokusí jej na tuto myšlenku přivést, získá okamžité ocenění v podobě kulky v hlavě. Herr Führer, hovořící krásnou angličtinou s německým přízvukem, se nikdy nevzdá a nedbaje mrtvoly před svým pracovním stolem zabručí: „Zahajte plán B!“ Nevím, jaké kouzlo se pod tímto pojmem skrývá, zda spuštění zázračné, tajně vyvíjené technologie nebo vypuštění chemikálií do ovzduší. Jisté je jedno – střihem v ději se dostaneme do časů, kdy v Německu žije už pouze několik málo lidí. Zbytek se přetransformoval do formy nemrtvých, tj. zombíků. A mezi tím vy, ať už sami nebo s trojicí kolegů, s prostým úkolem – přežít. Ne, toto není zápletka nějakého DLC pro Left 4 Dead, nýbrž přídavku taktické stealth akce Sniper Elite V2. A co si budeme nalhávat – kombinace nacistického Německa s invazí zombíků slibuje solidní akční béčkovou odreagovačku, která sice neudělá díru do světa, ale svoje místo v srdcích hráčů si najde.

Zombie Reich

Při hlubším zamyšlení je to zvláštní kombinace – ve Sniper Elite jsou hráči zvyklí taktizovat, ukrývat se a čistit nepřátelské řady pěkně z povzdálí a pokud možno bez většího rozruchu. To ale potřebuje jednu věc – systém, podle něhož se chovají nepřátelské jednotky. A je jedno, jestli jde o prachsprosté rozdělení na šarže nebo trasy pochůzek vojáků na hlídce. Od nemrtvých bezmozků toto zkrátka a dobře čekat nemůžeme, což se projeví hned v prvních minutách hraní a neskončí až do konce. Odstřelovací puška je tak v permanenci mnohem méně, než by se dalo čekat u titulu ze série Sniper Elite. Mnohem častěji zazní hlaveň samopalu nebo také koltu, případně se ruinami měst rozezní výbuch granátů. Hitlerův plán B totiž přeměnil zbytky Třetí říše v peklo na zemi, kde se vedle polorozpadlých budov vynořují z hlubin zemských nemrtví tvorové, aby vraždili a požírali (nejen) lidské maso. Nad potemnělou krajinou se vznáší pochmurný mlžný opar, a když zrovna nejste ve víru boje, uslyšíte v dáli zlověstné pomlaskávání, zatímco si prohlížíte mrtvolu visící na větvi nedalekého stromu. Ne, zde se opravdu nebudete tiše plížit a ukrývat za každým keříkem nebo kamenem. Čisté zásahy do hlav pochodujících zombíků jsou totiž sice krásně efektní, ale ne moc efektivní. Tedy, pokud ve vašem občanském průkazu není jméno Vasilij Zajcev… Pět nábojů v zásobníku sice s přehledem odstraní z bojiště patero krvežíznivých příšer, v masovějších částech hry jde však o pomyslné hledání pšouku ve vířivce. Zvlášť, když tupé a pomalé zombíky nahradí kvapíkem se pohybující kostlivci, jejichž žebra přímo vyzívají ke smrtícímu zásahu brokovnicí. Kdepak, toto není stealth akce, nýbrž čistokrevný survival horor ze staré školy tak, jak to máme rádi.

Ve dvou se to lépe táhne. A ve čtyřech jakbysmet!

Náplň veskrze koridorových úrovní se do jisté míry opakuje – vykostíte jednu lokaci, přesunete se do druhé, dozbrojíte, vykostíte… Nečekejte nic hlubšího, ostatně, proč taky. Umělá inteligence se moc vysoko nedostala. Já vím, že od nemrtvých se nedají čekat zázraky, ale že by museli být zmatení jako lesní včela na mýtině, je mnohdy opravdu moc. Na druhou stranu – o to větší jsou to jatka, jen nevím, zda si najdou příznivce i mezi fanoušky původních Sniper Elite. Zhruba půltucet úrovní, z nichž každá zabere na hodinu času, přichází s velmi solidní porcí zábavy, zvlášť když se do bojů pustíte v kooperativním režimu. Ne že by singleplayer byl špatný, to rozhodně ne. Pustíte-li se do Zombie Reich na vlastní pěst, čekejte hutnou atmosféru a také vysokou obtížnost. Úrovně jsou ale více uzpůsobené kooperaci až ve čtyřech hráčích – dva si vylezou na vyvýšenou plošinu a nechají psát svou odstřelovačku, zatímco zbytek týmu pobíhá po bojišti s brokovnicí nebo nastražuje výbušniny. Navíc, s velkým počtem nepřátel vzniká i vyšší riziko tzv. tunelového vidění, kdy při pohledu skrz optiku nevnímáte dění kolem sebe. Ne, přátelský polibek od zeleného zombíka s lopatou v ruce opravdu není nic příjemného. V současné době se na serverech pohybuje dostatečné množství kolegů, takže nemáte-li partu, která by do toho s vámi šla, na ocet určitě nezůstanete.

Z technických parametrů musím vyzdvihnout zejména ozvučení, hutnou atmosféru dělají zejména zvuky a povedená hudba. Grafická stránka se řadí spíše mezi lehce nadprůměrné kousky, o designu úrovní ani nemluvě. Předpokládám, že kolem Sniper Elite: Nazi Zombie Army se vytvoří dva hráčské tábory. Jeden ji bude zatracovat pro využívání značky Sniper Elite v čistokrevném survival hororu bez špetky stealth, jiní ji budou milovat právě kvůli oldschoolovému pojetí. Já osobně spadám více do druhé kategorie – nějakou lehce zvrácenou část mého herního já opravdu baví kosit stovky nemrtvých nepřátel a v detailních záběrech sledovat, kterak se jim kulky zarývají do lebky. Sniper Elite: Nazi Zombie Army si nehraje na víc než čistokrevné béčko, při němž zavzpomínáte třeba na stařičkého Wolfensteina. A béčkem také je! Ale solidně zpracovaným bez výraznějších nedostatků. Navíc za budgetovou cenu dvanácti dolarů, pro mne příjemné překvapení. Co pro vás?

Nazi Zombie Army
Windows PC

Verdikt

Ve Sniper Elite: Nazi Zombie Army sice odstřelovačka nepíše tolik, jako bychom asi čekali, ale i tak se jedná o příjemné překvapení. Béčkový, ale velmi solidně zpracovaný survival horor s povedenou kooperací.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama