SimAnimals Recenze SimAnimals

SimAnimals

Marek Švrkala

Marek Švrkala

2. 3. 2009 23:53
Reklama

Electronic Arts nám svými „SimNěco“ hrami už dlouho ukazují, jak lze z lidí úspěšně dolovat drahocenné dukáty. Dalším podobným projektem do rozsáhlého portfolia ziskuchtivého herního giganta jsou „SimZvířátka“, která jsou jednoznačně zaměřena na ty úplně nejmenší hráče. Proto také vychází na rodinnou konzoli Wii, kde se stávají přímou konkurencí například pro MySims Kingdom nebo Animal Crossing: Let's Go to the City. Po pohledu do křišťálově čisté vody v říčce v jedné z lokací v SimAnimals a jejím testování bohužel vavříny tomuto titulu nevěštím. Pod lákavým sloganem – „Řiďte život divočiny“ – se neskrývá velké množství zábavy.

Starejte se o chod lesa

První kontakt se zvířátky vás čeká v jednom zapadlém koutu země s několika stromy, polorozpadlou barabiznou, kytkami a zvířaty. Vaším úkolem je získat si důvěru živočichů a přimět rostliny, aby vyzařovaly spokojenost. Zvířatům musíte vyplňovat jejich přání. Stačí je dobře krmit, seznamovat je s kamarády a pomáhat jim navozovat romantické vztahy, z kterých se časem vyklube třeba i mládě. Pokud projdete první prověrkou a zvíře vás přijme za přítele (nebude se vás bát), můžete si s ním také hrát. Takto postupujete se všemi jedinci v ekosystému. Rozptýlení nabízí třeba příchod predátora, který může ve vašem společenství nadělat pěknou neplechu. Svou celkovou úspěšnost poznáte díky happy baru v horní části obrazovky. Jestliže se naplní na určitou hodnotu, odemkne se vám další lokace a můžete přejít tam. Vedle zvířat energii vyzařují také rostliny. Ty mají svůj oblíbený povrch a na jiném se cítí špatně.. Pro dobro ekosystému je musíte přesadit na vhodnější terén a v některých případech je zalít.

SimAnimals také přímo nabízí různé úkoly. Třeba přilákat veverku pohazováním žaludů a pak jí šoupnout do baťohu (unesete klidně pět chundelatých potvůrek), opylovat kytičky motýly a následné semínko zasadit nebo jen posbírat různé plody. Pomineme-li krutý stereotyp a málo možností, tak herní systém nezní zle, zvlášť pro mladší hráče je velmi zajímavý, lehký na pochopení a dostatečně roztomilý. Je však zkažen nepříliš vydařeným a frustrujícím ovládáním. To je postaveno na principu „božské ruky“, s níž řídíte prakticky vše. S rukou sbíráte předměty, třesete stromy a kytkami, nabíráte vodu, šimráte vrabčáky a laškujete s jeleny. Hlavně v pozdějších mapách, kde je najednou přítomné větší množství zvířat a rostlin, se často stane, že systém na váš pohyb vůbec nezareaguje, či vybere jinou akci, než jste chtěli. Otravná je i kamera, kterou řídíte nunchakem. Přiblížit si vybrané místo a natočit ho přesně do potřebného pohledu je nepříjemný úkol. Zvířata jsou navíc neposedná, takže je občas musíte nahánět.

Zemský ráj to na pohled

O kochání se krajinou a prohlížení skrytých háječků, romantických potůčků a strání s poletujícími motýly nemůže být řeč. Jednotlivé mapy (ač je jich slušná řádka) nejsou příliš propracované a nevypadají vůbec dobře. Vše vyznívá dosti „uměle“, chybí detaily, animace, hladké kontury. Přitom se grafici mohli tak vyřádit! K definování kvality stačí jednoduchý příklad - když zvířátko krmíte, tak potrava prostě zmizí, aniž byste viděli, jak si zvířecí sympaťák pomlsává. Jaká škoda! Rozveselit mě dovedla jedině mláďata. Ale i ta se záhy kvůli stejným pohybům okoukají. Trochu lepší dojem zanechává zvukový doprovod. Hudba je příjemná, rovněž zvuky sedí. Jen jich mohlo být ještě víc.

Učit se, učit se, učit se

Pozitivním faktem je rozhodně jistý vzdělávací rozměr. Každé zvíře má vlastní záznam v encyklopedii, kde se hráč dozví, co zvíře jí, kde rádo žije a co dělá. Podobně jsou zpracovány též rostliny. Tyto informace lze využít přímo ve hře a dostat je tak do praxe. Vzhledem k jednoznačnému zacílení na nejmladší hráče je zásadním nedostatkem absence české lokalizace. Menší české děti si tak čtení moc neprocvičí a ty větší, kterým by naopak nepříliš složité texty mohly pomoci s anglickým jazykem, zase o dovádění se zvířaty pravděpodobně nebudou mít zájem. A nepřesvědčí je ani zisk hezké medaile po zvládnutí určité činnosti.

Electronic Arts mě tak zklamali. SimAnimals ubíjí fakt, že záblesk naděje je vždy rozcupován některým nepodařeným prvkem. Velké množství zvířat a lokací strhává dolů mizerná grafika, pro děti nápaditý a jednoduchý herní systém zase frustrující ovládání, encyklopedii absence češtiny. SimAnimals prostě nechytnou jako jiné SimHry. Zvířata mají jména, přesto si ale myslím, že ani ti nejmenší si k nim neudělají vztah jako třeba k rodince v The Sims. Škoda, hraní si s vrabčáky, medvědy a jeleny by mohlo být pro děti výtečnou první herní zkušeností. Bohužel není dotažené do úspěšného konce, a tak je pravděpodobně brzy odradí.

SimAnimals
Nintendo DS
Wii Wii

Verdikt

SimZvířátka se příliš nepovedla. Dobrý nápad na roztomilou a jednoduchou hru pro prcky kazí hlavně bídné technické provedení a nepohodlné ovládání. Děti se tak možná podaří zaujmout, nevěřím ale, že by u škádlení zvířat dlouho vydržely.

Co se nám líbí a nelíbí?

Dobrý nápad, snaha o edukaci, titul pro nejmenší, dostatek zvířat i lokací.
Špatné provedení, stereotyp, slabá grafika, mapy, ovládání, chybí česká lokalizace.
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google
Reklama
Reklama