Resident Evil 5 Recenze Resident Evil 5

Resident Evil 5

Tomáš Nadrchal

Tomáš Nadrchal

23. 9. 2009 22:25 28
Reklama
Reklama

Už je tomu neskutečných třináct let od doby, kdy se na herní scéně objevil nový fenomén, de facto definující nový žánr survival hororů. Jak čas plynul, vycházela spousta pokračování, které stavěly na základech postavených prvním dílem, aby tak připravily pro své hráče nespočet hodin a dnů plných strachuplné atmosféry, jakou dovedly nastolit jen RESI tituly. Pak ale přišel rok 2005 a s ním nejen vydání čtvrtého dílu, ale i změna orientace žánru od čistého survival hororu k více akčně laděné hře. Nyní máme rok 2009, vychází pátý díl série Resident Evil, který se snaží ještě víc prohloubit akční pojetí hry, tentokráte ještě doplněno o kooperativní kampaňový režim. V březnu vydaná konzolová verze bohužel u kritiků nepochodila zejména co se týče ovládání, archaicky působila i umělá inteligence. Dočkali jsme se na PC prachsprosté, obyčejné konverze, anebo si tvůrci dali něco práce s tím, abychom se těchto neduhů zbavili?

Jedeme do Afriky, jedeme do Kijuju

Nemá cenu zacházet do detailů příběhu více, než by bylo bezpodmínečně nutné, abychom vás nepřipravili o zajímavé dějové zvraty, takže jen telegraficky základní stavební kameny dějové linie: hráč se vžije do role Chrise Redfielda, nyní již letitého hrdiny, se kterým jsme se mohli potkat hned v prvním díle RE. Chris nyní pracuje pro alianci BSAA, jejímž hlavním úkolem je ochrana světa před biochemickým terorismem, což je také důvod, proč se musel vydat na vyšetřování do fiktivní africké země Kijuju. Zde jej doplní parťák, tedy parťačka, Sheva Alomar, sexy roštěnka z místní frakce BSAA, s jejíž pomocí se bude Chris snažit vymlátit veškerou havěť z povrchu zemského. Pod kolonkou havěť se tentokráte neskrývají zombíci, nýbrž domorodci nakažení zrůdným virem, který z nich dělá monstra s krvelačnými myšlenkami.

Jedem na hostinu, špatně to nedopadne

Sličná slečna Sheva může být jak v rukou umělé inteligence, což s sebou ovšem přináší několik neduhů s logikou jejího chování, jednak si lze vyzkoušet kooperativní režim přes Games for Windows Live, kdy se proti hromadě domorodců vydáte s živým parťákem. Zejména při kosení nejnadupanějších bossů a bossáků, ale i při běžném prozkoumávání temných zákoutí země Kijuju, dodá přítomnost živého kolegy celé hře na atraktivitě a náboji. Kooperativní režim běží naprosto bez problémů, tedy pokud si odmyslíme fakt, že musí nově příchozí kolega čekat buď na checkpoint, nebo restart mise. Na dnešní dobu solidně dlouhá kampaň, kterou lze projít za pěkných řekněme deset, jedenáct hodin, se drží striktně navrženého lineárního konceptu. Krátké mise, či, chcete-li, kapitoly, ubíhají ve zběsilém tempu, tu a tam zamordujete krásně navrženého bosse, prohlídnete si krásné lokace, až vám ani nepřijde, že u hry sedíte pár hodin a velmi se bavíte, nebýt tedy problému s ovládáním …

To, co je před náma, lechtá nás u pupku

Nový Resident Evil se nesnaží navazovat na standardy prvních tří dílů, tj. na survival horor, nýbrž na pokračování s číslovkou 4, jež bylo akčněji pojato. V praxi to vypadá tak, že namísto dlouhých, předlouhých putování temnými kobkami s občasným lekavým momentem v podobě za rohem schovaného zombíka se jich na duo hrdinů v jednu chvíli pohrne klidně čtyřicet, padesát, že se hlaveň zbraně rozhodně nestihne ochladit. Tento přerod žánru s sebou také nese některá zásadní úskalí, jež mezi fanoušky vyvolávají živé debaty. Jednak se tak RE připravil o onu strachuplnou atmosféru, protože když se na vás valí padesát potvor s chapadly místo zubů, nevypadá to hezky, vypadá to místy nechutně, ale rozhodně z toho nejde tak velký strach, jako když nevíte, co na vás kde vybafne, co vám vpadne do zad… Ale dobře, je tu přechod k čistokrevné kooperativní akci s nadramenním pohledem z prostředí Resident Evil, beru. Jenže když už přechod k akci, tak se vším všudy, a tady je asi nejzásadnější háček z celé, jinak výborné hratelnosti RESI 5 – ani jeden hrdina NEUMÍ střílet, ba ani mířit za chůze! Představte si to, bráníte se bandě mutantů, snažíte se před nimi utéct a zároveň je vraždit jednoho po druhém, jenže se vždy musíte zastavit, zamířit, vystřelit a až poté zase utíkat. Pravda, spousta příznivců se může ohánět tím, že se jedná o klasický prvek série a už jen přidání úkroků bylo velkým ústupkem ze strany autorů, mně osobně to ale přijde jako neomluvitelný kiks, který razantně sráží jinak výtečný dojem z hratelnosti.

Mám strach, že skončíme něčemu v žaludku…

Oproti konzolové verzi, která vyšla na jaře, lze pozorovat jednak vylepšení umělé inteligence parťáka, jednak, zejména, ještě brutálnější grafické orgie. Textury prostředí, africká krajina, ale i třeba bossové nebo Shevino bujné poprsí představují doslova pastvu pro oči, které zkrátka připoutají k monitoru a jen tak nepustí. Zvlášť pokud disponujete vybavením podporujícím systém NVidia 3D Vision pro 3D efekty. K tomu všemu si lze připočíst ještě vynikající orchestrální soundtrack, stylový dabing přímo nabytý béčkovými hláškami, a vyjde vám po technické stránce téměř dokonalá hra. Proti tomu všemu ale působí jako pěst na oko ono zmiňované těžkopádné ovládání, kdy nelze střílet a mířit za chůze, což v mých očí vytváří z titulu téměř dokonalého „pouze“ velmi kvalitní hru. Říkám pouze a myslím to vážně, Resident Evil 5 měl rozhodně našlápnuto na víc…

Resident Evil 5
Xbox Xbox One
Windows PC
PlayStation PlayStation 3
Xbox Xbox 360
Wii Wii
PlayStation PlayStation 4
Nintendo Switch Switch

Verdikt

Kdo si zvykne na trable s ovládáním, bude se u Resident Evil 5 královsky bavit. Kdo ne, prokleje jej nejhorším možným způsobem i přes úchvatnou grafiku a parádní příběh.

Co se nám líbí a nelíbí?

Jedním slovem úchvatné grafické zpracování, skvělý soundtrack, příběh, kooperativní režim, sexy kolegyně.
Těžkopádné ovládání, které trestuhodně znemožňuje kombinovat pohyb a míření, natož pak pohyb a střelbu, občasné problémy s AI kolegyně.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Hrej.cz