Hrej.cz Hood: Outlaws and Legends Recenze

Recenze Hood: Outlaws & Legends, nepovedeného Robina Hooda

Radek Raudenský
Radek Raudenský
25. 5. 2021 14:00 Sdílej:

Seznam kapitol

1. STEALTH BEZ STEALTHU 2. JAKO HOOD BEZ HOODU

Velice nápadný titul se zajímavou premisou a hlavně kooperativní stealthovou hratelností. Dopadl Hood tak, jak se prezentoval ve videích?

Reklama
Reklama

No tak to je paráda. O stealthové hry je v poslední době celkem nouze. Ti největší průkopníci tichého zabíjení mají své nejlepší roky za sebou a na nenápadné adventury se zatím nedaří úspěšně navázat. Když tu náhle se minulý rok v srpnu objevil vydavatel Focus Home Interactive a světu odhalil vlastní, velice zajímavý titul – Hood: Outlaws & Legends.

Výtvor studia Sumo Digital lákal na velice zajímavou premisu. Čtveřice hráčů se pokud možno tiše prodere zástupy strážných, kteří stojí mezi nimi a tučným pokladem. O to samé se ale snaží i další parta vykuků. Pokud se cesta povede a skupina bohatství ukořistí, může jej rozdělit mezi svou kapsu a pokladnici „tábora“. Jméno Robina Hooda v názvu hry tak rozhodně není náhodně, a to i kvůli jedné z postav. 

Na papíře to zní skvěle, ale stačí tento koncept na vytvoření skvělé hry? Inu… ne.

S VŮNÍ NA DRAČKU

Pojďme ale na úplný začátek, abychom udrželi i nějaký ten spád. Hood při svém vydání nabízí čtyři hratelné postavy, a to dvojici bojovníků na blízko a dvojici tichých střelců. Každá postava disponuje několika schopnostmi – celkem trojicí útoků, granátem a ultimátní abilitou. Tooke je nábožensky založený mnich, který okolo sebe mává řemdihem a svým spoluhráčům by měl sloužit jako podpora, i díky své schopnosti, jenž doplní spoluhráčům zdraví a odhalí pozici blízkých nepřátel. Naopak John je zkrátka hloupá hora svalů. Jinoch s velkou silou disponuje kladivem, moc bodů agilnosti ale nepobral. Tento hromotluk tak zkrátka pobíhá po mapě, mlátí co se hýbe a slouží i jako houba na poškození díky svému většímu zdraví. 


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

  • Cena: 588 Kč (Epic Games Store)
  • Základní herní doba: Libovolná
  • Česká lokalizace: Ne
  • Bude vás bavit, pokud vás baví: Tuctové, nepříliš náročné kooperační hry
  • Na co si dát pozor: Nespoléhat se na stealth, projít si gameplay videa
  • Budu jako Robin Hood?: Ne
  • Je hra podobná Hunt: Showdown?: Nikoliv
  • Je hra stejně tak skvělá jako film z roku 2018?: Hmmm…

Na druhé straně pak máme Marianne, štíhlou a mrštnou střelkyni s mobilní kuší na ruce. I přes její kapesní velikost dokáže nepřátelům zadělat na pořádné problémy. Ještě větší problémy jim ale dělá hbitost a rychlost Marianne, která se dokáže tiše plížit křovím a v netušený moment vypálí několik šipek do týla. A pokud se to náhodou nepovede, spustí svou speciální schopnost, která jí zneviditelní – v tom případě ji nic nebrání dostat se nepříteli do zad a ukončit jeho život tichou vraždou. Poslední postavou pak nemůže být nikdo jiný než eponymní Robin. Hlavní zbraní mu je luk a šíp, se kterým dokáže s odstřelovačskou přesností sestřelovat nepřátele i na větší vzdálenosti. Pokud klasické cesty selžou, přijde na řadu ultimátní schopnost ve formě výbušného šípu.

-
-

Všechny postavy si následně můžete upravovat v táboře, kde máte k dispozici úpravu vybrané postavy, a to zejména po stránce perků. Ty celkem zásadním způsobem ovlivňují schopnosti postavy, jako poškození nebo rychlost. V táboře stojí i dva stany pro úpravu vizáže, ta je ale skutečně čistě kosmetická – k tomu se dostaneme později.

S PŘÍCHUTÍ STEALTHU

Teď už nám nic nebrání podívat se na tu skvělou stealthovou hratelnost. Hráči se nejdříve setkávají v lobby, kde si každý vybere vlastní postavu, vzájemně se pozdraví a vrhnou se do jedné z tří map. Zde mají jasný cíl: ukrást poklad, ke kterému vedou tři kroky - ukrást klíč, najít místnost s pokladem a bednu s bohatstvím odnést pryč. To zní dost složitě, přeci jen se musí celá operace provést nepozorovaně, že? No… akorát že vůbec.

Ukradnete mu klíč a bum. Nepřátelské jednotky jsou upozorněny.

Jakmile se na mapě objevíte, může formulka stealthu fungovat. Čtveřice hráčů se skutečně pomalu plíží ke styčnému bodu oblasti, a to skrze strážné, které potichu likvidujete zezadu, matete je házením kamínků nebo pískáním. Všude na vás dýchá temná atmosféra, které dopomáhá i celkem slušná grafika. Dostanete se k pevnosti, kde s trochou štěstí spatříte šerifa. Ukradnete mu klíč a bum. Nepřátelský tým je upozorněn na to, že se klíč nachází ve vašich rukou a začíná neskutečné divadlo. 

Ono vás totiž vůbec nic nenutí k tomu, abyste skutečně hráli nenápadně. A taky to podle toho vypadá. Jakmile se dva nepřátelské týmy střetnou, nějaká premisa tichého hraní mizí. Od té chvíle se všechny postavy nelítostně řežou, vzduchem létají granáty a schopnosti a strážní se stávají nezajímavou kulisou. Proč? No, třeba proto, že vás hra za probuzení AI obrany nijak zásadně nepotrestá. Ano, daná oblast přejde do stavu vysoké bdělosti, zavřou se vrata a rytíři jsou ostražitější. To ale znamená, že místo vrat použijete provaz nebo dveře ve zdi, strážné prostě obejdete, anebo je zkrátka zabijete. Nic vám nebrání v tom zběsile pobíhat po mapě a hledat další střet s nepřítelem.

-
-
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz