Alan Wake Remastered Recenze Recenze Alan Wake Remastered, omlazené verze kultovního příběhu z Bright Falls

Recenze Alan Wake Remastered, omlazené verze kultovního příběhu z Bright Falls

David Plecháček

David Plecháček

20. 10. 2021 20:40

Seznam kapitol

1. NÁVRAT SPISOVATELE 2. JE TO JENOM REMASTER 3. PŘEDVEČER

Přichází podzim, doba, kdy je slunečního svitu poskrovnu, spousta lidí se radši zavrtá někam do deky a pustí se do čtení severské detektivky. Ale protože nejsme žádné slečinky a trochu toho podzimu nám nemůže uškodit, namísto knihy vezmeme do rukou ovladače a pustíme si radši videohru. A kdybyste snad pořád prahli po nějaké severské detektivce, Alan Wake vám jednu takovou před deseti lety napsal. Nebo snad... nenapsal?

Reklama
Reklama

Možná i vy s nechutí vzpomínáte na dobu, kdy to ve světě videoher vypadalo jako malé deja vu. Velcí vydavatelé se tvářili, že nebudeme hrát nic jiného než recykláty starších a více či méně úspěšných her ověnčených přídomkem „Remastered“. Své omlazené dvojče dostal Bioshock, Batman, Yakuza, Mafia, StarCraft, Shenmue, Dark Souls, ale i Call of Duty: Modern Warfare, Saints Row The Third, Assassin’s Creed (ať už eziovská trilogie nebo třetí díl), Mass Effect nebo třeba Burnout Paradise. Nabídnout hráčům ucelený kompletní výčet je z našeho pohledu kontraproduktivní, ale remasterů jsme si za poslední generaci užili až až, na tom se zřejmě shodneme úplně všichni.


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

  • Doporučená cena: 739 Kč
  • Na kterých platformách vychází? Prakticky na všech!
  • Potěší vás v případě, že: Máte rádi thrillery, chcete si oživit příběh, nebo jste Alana Wakea nikdy nehráli.
  • Česká lokalizace: Nikoliv
  • Bude vás bavit, pokud: Máte rádi lehce divné hry od Remedy, kladné body dostanete za Control a Quantum Break ze stejného světa
  • Budete nenávidět, pokud: Máte dost remasterů, které nejdou dostatečně do hloubky a upravují hru bez nějaké zásadnější invence.
  • Kolik hodin ve hře strávím? Hlavní příběh má cca deset hodin, ideální, pokud nemáte na hry příliš času.
  • Naučí mě Alan Wake něco ze svých vypravěčských triků? Ne, a pokud oním trikem myslíte oživit něco, co by vás mělo strašit jen v mysli, tak vám radím, ať po něčem takovém ani netoužíte.

Úvod tohoto článku nutně vede k remasteru dalšímu. Na dnes již uvadající vlně všech výše uvedených i neuvedených her se snaží svézt i studio Remedy, které jakýs takýs způsobem vrací lesk a někdejší slávu thrilleru Alan Wake. Jako vždy je na místě ptát se, proč by si zrovna Alan Wake svůj remaster zasloužil. Hezky popořadě: Jakkoliv nejsem ničí advokát, pravda je, že se s postupem let Alan Wake zařadil mezi kultovní klasiky, na které se obecně vzpomíná v dobrém. Doba, v níž příběh „zaseklého“ spisovatele vyšel poprvé, přála podobně laděným akčním titulům, Remedy však navíc do vínku přibalilo relativně neotřelý příběh, a hlavně netypickou formu vyprávění, kdy dění na obrazovce komentoval sám hlavní hrdina, jakoby prožíval svou knihu… kterou však nikdy nenapsal. 

Snad ještě důležitější byla atmosféra celé hry a způsob, jakým fungovala samotná akce. Předně, ačkoliv jsem v úvodu Alana Wakea definoval coby thriller, částečně také koketuje s horory a atmosféra by se dala v okolí městečka Bright Falls krájet snad i tupým nožem. Navíc si autoři s hráči (a Alanem samotným) pohrávají jak chtějí. Všichni tak těžko rozeznávali, co se vlastně ve skutečnosti děje a co se děje jenom v hlavě protagonisty hry. Lidé v Remedy dokázali bravurně balancovat na hraně tajemna a fikce, což je vlastnost, která do jisté míry zůstala všem v okolí Sama Lakea, nejznámější tváře studia, dodnes. Alan Wake byl jednoduše divný, a to tím nejlepším možným způsobem.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz