Ratchet & Clank: All 4 One Recenze Ratchet & Clank All 4 One

Ratchet & Clank All 4 One

Jiří Pavlovský

Jiří Pavlovský

20. 10. 2011 22:00
Reklama

Ratchet a Clank prý oficiálně skončili, dali výpověď ze své heroické šichty, přestali makat na ustavičném zachraňování galaxie – prostě šli do penze. Ovšem hráči jsou jiného názoru. Koneckonců, do penze se dneska chodí čím dál později, tak proč by měli být Ratchet a Clank výjimkami? Ještě jim není ani sedmdesát, tak hezky zpátky k pásům! I když... on to návrat tak úplně není...

Kdo není na internetu, jako by nebyl

Především, nový Ratchet and Clank je onlinovka. Do boje se nepustíte sami, ale ve spojení s až dalšími třemi hráči – a je jedno, jestli budou sedět vedle vás ve vašem kutlochu, nebo jestli z nich budete znát jen netové přezdívky. Ale nemějte strach. I pokud nejste k netu připojení a jste kamarádoprostí, nemusí být pro vás nový Ratchet zapovězenou hrou. I sólově se můžete probojovat do finiše. Hra vám totiž přidělí jednoho sidekicka sama. Bez něj se neobejdete, spousta věcí je tu dělaná pro dva a některé překážky bez pomoci parťáka nezdoláte.

Jasně, s kámošem je to zábavnější, ale počítačový parťák taky není k zahození - a často je umělou inteligencí zmítaná postava spolehlivější než ta, ovládaná druhem homo sapiens. I když se občas může někde zaseknout, tak obvykle dělá přesně to, co se po něm chce. Což o lidských kolezích můžete říci jen málokdy.

Na výběr máte ze čtyř postav. Kromě léty prozkoušeného dua Ratchet a Clank si teď můžete i navléknout zelenou superhrdinskou kombinézu kapitána (a nyní už prezidenta) Qwarka... a dokonce si zahrát i za padoušského Dr. Nefaria! (Samozřejmě, pokud to budete hrát přes internet, tak už si možná ani moc vybírat moct nebudete – vyfasujete to, co zbylo, a koukejte ostatním krýt záda.)

Zatímco hraní ve dvou je celkem v pohodě, hraní ve čtyřech se už může zvrhnout v totální chaos. Všichni na obrazovce střílí, padají, skáčou, umírají a zase ožívají (stačí, když v týmu žije aspoň někdo a vrátíte se zpátky do hry), takže občas je těžké zjistit, která postava jste vlastně vy, natož abyste zvládli včas uskakovat před letícími paprsky. Ratchet a Clank se rychle mění v Kde je Waldo. (Pro neznalé: To jsou takové ty dětské obrázkové knížky, kde v absolutním mumraji musíte najít brýlatého kluka v pruhované čepici.)

Vše při starém, vše při novém

I když multiplayerovky dávají obvykle menší důraz na příběh - pod heslem: „Vy se kydlete, my ušetříme na scenáristech“, tak Ratchet a Clank něco jako příběh mají. Je velmi volný a vykoukne na vás jen občas, ale úplně postačuje. Stručně řečeno: Dr. Nefarious opět zkrachoval se svým ďábelským plánem a chystalo se k rvačce mezi ním a Ratchetem a Clankem (za zbabělého povzbuzování kapitána Qwarka), když byli všichni uneseni na neznámou planetu. V té chvíli musí udělat něco neslýchaného. Musí spolupracovat.

No a to je asi tak všechno. Jde o to se dostat pryč, občas někomu pomoct a hlavně pomlátit všechno, co se vám připlete do cesty. A plést se vám toho bude do cesty hodně... a občas to bude něco tak velkého, že by to mohlo používat Petřínskou rozhlednu jako párátko - a než to porazíte, budete s tím muset absolvovat hned několik všech možných soubojů.

Samozřejmě, i nová hra má všechny klady minulých Ratchetů a Clanků. Lokace, kterými budete procházet, jsou pořád stejně barevné a nádherné, protivníci pestří a zbraně monumentální. Tentokrát už nesbíráte náboje pomocí rozbíjení beden, ale jsou tu přímo automatické doplňovače munice, které se postarají o většinu potřeb týmu. I tady se vám zbraně vylepšují... akorát tady si to vylepšování musíte kupovat. Tak koukejte šetřit šrouby.

Samozřejmě, každý z hrdinů má svůj způsob boje... ale na rovinu, i v původních hrách člověk používal mlácení francouzákem, jen když už neměl žádnou jinou možnost. A jelikož tu většinou nějaká jiná možnost je, tak jsou rozdíly mezi jednotlivými postavami jsou skoro nulové. I když tu občas jsou nějaká technická udělátka určená jen pro jednu z postav, čímž je hra pestřejší... a zároveň vás motivuje, abyste si to zahráli ještě jednou, s nějakým jiným hrdinou (či padouchem).

Velký útěk

Ano, můžete být klidní, i v novém díle narazíte na šílené zbraně hromadného ničení... a některé jsou vyloženě určené pro spolupráci dvou hráčů. On je i společný útok na jednoho protivníka mnohem účinnější, než když každý z hráčů mlátí do svého parchanta. Zbraně zůstávají, udělátka zůstávají (a objevují se i nějaká nová) a zůstává i humor. Koneckonců mix tak odlišných postav k něčemu takovému přímo vybízí. Navíc i protivníci jsou sice nebezpeční, ale docela roztomilí – a k tomu všemu je tu umělá inteligence, která svým chováním velmi připomíná jistou GlaDos.

Nenechte se ale zmást dětskou a roztomilou vizáží. To, že je hra barevná, ještě neznamená, že nemůže být i pořádně tuhá... zvlášť, když protivníci půjdou nejen po vás, ale i po půdě pod vašima nohama. Bude to záhul – a hlavně zábava. Je tu všechno: střelba, skákání, svištění po traverzách, ničení, jízda, letecké souboje – a na kvantum věcí jsem určitě zapomněl. Kdyby vám to nestačilo, tak si můžete odskočit do tajné laboratoře, kde můžete provádět nasbírané příšerky labyrintem a získávat části superzbroje. Tam už doopravdy musíte mít vybroušenou spolupráci na maximum.

Ratchet a Clank: All 4 One si rozhodně nechává všechny klady klasické řady. Krásné prostředí, zběsilou akci, nařvané protivníky a šílené zbraně. Nevýhodou je občasný chaos na obrazovce a přece jen větší důraz na střelbu. Přece jen se ve skupině lépe střílí, než skáče přes plošiny (i když i to tady je). A nevýhodou může být i pocit, že přes to všechno je tohle jen odskok stranou, taková jednohubka, která má utišit náš hlad předtím, než přijde skutečné pokračování série. Uvidíme.

Ratchet & Clank: All 4 One
PlayStation PlayStation 3

Verdikt

Fajn hra, občas chaotická, ve srovnání s minulými díly více střílečková a hodně zaměřená na multiplayer až čtyř hráčů.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama