Ratchet & Clank: All 4 One Recenze Ratchet & Clank All 4 One

Ratchet & Clank All 4 One

Jiří Pavlovský

Jiří Pavlovský

20. 10. 2011 22:00
Reklama
Reklama

Ratchet a Clank prý oficiálně skončili, dali výpověď ze své heroické šichty, přestali makat na ustavičném zachraňování galaxie – prostě šli do penze. Ovšem hráči jsou jiného názoru. Koneckonců, do penze se dneska chodí čím dál později, tak proč by měli být Ratchet a Clank výjimkami? Ještě jim není ani sedmdesát, tak hezky zpátky k pásům! I když... on to návrat tak úplně není...

Kdo není na internetu, jako by nebyl

Především, nový Ratchet and Clank je onlinovka. Do boje se nepustíte sami, ale ve spojení s až dalšími třemi hráči – a je jedno, jestli budou sedět vedle vás ve vašem kutlochu, nebo jestli z nich budete znát jen netové přezdívky. Ale nemějte strach. I pokud nejste k netu připojení a jste kamarádoprostí, nemusí být pro vás nový Ratchet zapovězenou hrou. I sólově se můžete probojovat do finiše. Hra vám totiž přidělí jednoho sidekicka sama. Bez něj se neobejdete, spousta věcí je tu dělaná pro dva a některé překážky bez pomoci parťáka nezdoláte.

Jasně, s kámošem je to zábavnější, ale počítačový parťák taky není k zahození - a často je umělou inteligencí zmítaná postava spolehlivější než ta, ovládaná druhem homo sapiens. I když se občas může někde zaseknout, tak obvykle dělá přesně to, co se po něm chce. Což o lidských kolezích můžete říci jen málokdy.

Na výběr máte ze čtyř postav. Kromě léty prozkoušeného dua Ratchet a Clank si teď můžete i navléknout zelenou superhrdinskou kombinézu kapitána (a nyní už prezidenta) Qwarka... a dokonce si zahrát i za padoušského Dr. Nefaria! (Samozřejmě, pokud to budete hrát přes internet, tak už si možná ani moc vybírat moct nebudete – vyfasujete to, co zbylo, a koukejte ostatním krýt záda.)

Zatímco hraní ve dvou je celkem v pohodě, hraní ve čtyřech se už může zvrhnout v totální chaos. Všichni na obrazovce střílí, padají, skáčou, umírají a zase ožívají (stačí, když v týmu žije aspoň někdo a vrátíte se zpátky do hry), takže občas je těžké zjistit, která postava jste vlastně vy, natož abyste zvládli včas uskakovat před letícími paprsky. Ratchet a Clank se rychle mění v Kde je Waldo. (Pro neznalé: To jsou takové ty dětské obrázkové knížky, kde v absolutním mumraji musíte najít brýlatého kluka v pruhované čepici.)

Vše při starém, vše při novém

I když multiplayerovky dávají obvykle menší důraz na příběh - pod heslem: „Vy se kydlete, my ušetříme na scenáristech“, tak Ratchet a Clank něco jako příběh mají. Je velmi volný a vykoukne na vás jen občas, ale úplně postačuje. Stručně řečeno: Dr. Nefarious opět zkrachoval se svým ďábelským plánem a chystalo se k rvačce mezi ním a Ratchetem a Clankem (za zbabělého povzbuzování kapitána Qwarka), když byli všichni uneseni na neznámou planetu. V té chvíli musí udělat něco neslýchaného. Musí spolupracovat.

No a to je asi tak všechno. Jde o to se dostat pryč, občas někomu pomoct a hlavně pomlátit všechno, co se vám připlete do cesty. A plést se vám toho bude do cesty hodně... a občas to bude něco tak velkého, že by to mohlo používat Petřínskou rozhlednu jako párátko - a než to porazíte, budete s tím muset absolvovat hned několik všech možných soubojů.

Samozřejmě, i nová hra má všechny klady minulých Ratchetů a Clanků. Lokace, kterými budete procházet, jsou pořád stejně barevné a nádherné, protivníci pestří a zbraně monumentální. Tentokrát už nesbíráte náboje pomocí rozbíjení beden, ale jsou tu přímo automatické doplňovače munice, které se postarají o většinu potřeb týmu. I tady se vám zbraně vylepšují... akorát tady si to vylepšování musíte kupovat. Tak koukejte šetřit šrouby.

Samozřejmě, každý z hrdinů má svůj způsob boje... ale na rovinu, i v původních hrách člověk používal mlácení francouzákem, jen když už neměl žádnou jinou možnost. A jelikož tu většinou nějaká jiná možnost je, tak jsou rozdíly mezi jednotlivými postavami jsou skoro nulové. I když tu občas jsou nějaká technická udělátka určená jen pro jednu z postav, čímž je hra pestřejší... a zároveň vás motivuje, abyste si to zahráli ještě jednou, s nějakým jiným hrdinou (či padouchem).

Velký útěk

Ano, můžete být klidní, i v novém díle narazíte na šílené zbraně hromadného ničení... a některé jsou vyloženě určené pro spolupráci dvou hráčů. On je i společný útok na jednoho protivníka mnohem účinnější, než když každý z hráčů mlátí do svého parchanta. Zbraně zůstávají, udělátka zůstávají (a objevují se i nějaká nová) a zůstává i humor. Koneckonců mix tak odlišných postav k něčemu takovému přímo vybízí. Navíc i protivníci jsou sice nebezpeční, ale docela roztomilí – a k tomu všemu je tu umělá inteligence, která svým chováním velmi připomíná jistou GlaDos.

Nenechte se ale zmást dětskou a roztomilou vizáží. To, že je hra barevná, ještě neznamená, že nemůže být i pořádně tuhá... zvlášť, když protivníci půjdou nejen po vás, ale i po půdě pod vašima nohama. Bude to záhul – a hlavně zábava. Je tu všechno: střelba, skákání, svištění po traverzách, ničení, jízda, letecké souboje – a na kvantum věcí jsem určitě zapomněl. Kdyby vám to nestačilo, tak si můžete odskočit do tajné laboratoře, kde můžete provádět nasbírané příšerky labyrintem a získávat části superzbroje. Tam už doopravdy musíte mít vybroušenou spolupráci na maximum.

Ratchet a Clank: All 4 One si rozhodně nechává všechny klady klasické řady. Krásné prostředí, zběsilou akci, nařvané protivníky a šílené zbraně. Nevýhodou je občasný chaos na obrazovce a přece jen větší důraz na střelbu. Přece jen se ve skupině lépe střílí, než skáče přes plošiny (i když i to tady je). A nevýhodou může být i pocit, že přes to všechno je tohle jen odskok stranou, taková jednohubka, která má utišit náš hlad předtím, než přijde skutečné pokračování série. Uvidíme.

Ratchet & Clank: All 4 One
PlayStation icon PlayStation 3

Verdikt

Fajn hra, občas chaotická, ve srovnání s minulými díly více střílečková a hodně zaměřená na multiplayer až čtyř hráčů.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz