Rail Simulator Recenze Rail Simulator

Rail Simulator

Jan Vitík

Jan Vitík

14. 12. 2007 23:56
Reklama
Reklama

Prostředí železnice fascinuje lidstvo už od doby svého vzniku během průmyslové revoluce, což hlavně u mužské části populace vydrželo prakticky dodnes. Vláček patří k jedné z neoblíbenějších hraček malých dětí, kterou posléze nahrazují sofistikovanější modely se spoustou realisticky vypadajících nádražních domů, kolejnicemi, přejezdy, tunely a detailními napodobeninami lokomotiv. Kdo někdy viděl takový pořádně velký model na vlastní oči, přesně ví, jaké kouzlo se v něm skrývá. Ovšem tento koníček patří do kategorie prostorově, časově i finančně velmi náročných a spoustu lidí zbytečně odradí. Alternativu přinesl až virtuální svět a jeho nekonečné možnosti, i přesto je titulů tohoto zaměření až proklatě málo.

Anglický diesel a německá elektrika

Rail Simulator
Různé mašinky, různé pohony, různé styly jízdy jež bude potřeba vzít na vědomí a přizpůsobit se jim. Samozřejmě, že nechybí srdcovka všech amatérských mašinfírů, tedy prababička parní lokomotiva. Rozpohybovat tento konstruktérský zázrak není však jen otázkou zmáčknutí jednoho tlačítka, ale vyvstává tu i potřeba sledovat i budíky v kabině. Ty ukazují tlak páry a další důležité hodnoty pro hladký rozjezd. Odměnou za tyto starosti však je charakteristický zvuk, který musí při vyšponovaném volume přivést do varu každého. Nafťácká mašina a její rozjíždění už je jen otázkou jednoho tlačítka. Na startu však nepodává stejný výkon jako černošští sprinteři a maximální rychlost hladinu adrenalinu nezvýší. Zarytí ekologové budou jistojistě milovat pohon elektrický, dosahující vysokých rychlostí. Co se ovládání týče, lze tahat za páky v kabině pomocí myši, nebo použít klávesová tlačítka, navíc s možností zvolit si jeden ze tří obtížnostních stupňů.

Druhým stavebním kamenem tohoto typu her jsou tratě, čímž se dostáváme k prvnímu zádrhelu. Již výběr v menu zaskočí svojí strohostí , když nabídne pouhé čtyři tratě. Trestuhodně málo, navíc tři leží v Anglii a jedna v Německu, přitom je v Evropě hromada zajímavějších lokalit. Důsledkem toho je i počet scénářů (mise s předem danými úkoly) menší než by bylo záhodno, tedy 15. Kladné body přičítám za volný scénář, v němž si jen tak jezdíte a můžete pouhým kliknutím přesedat ze soupravy do soupravy. Úkoly by se dalo označit za rozmanité. Přeprava nákladu, rozvoz vagónů, či speciál s fotbalovými fanoušky. Bohužel stejně rozmanitá je i zábavnost a délka, kde v některých případech dojedete za pár desítek minut, jindy se přehoupnete i před dvě hodiny.

Rail Simulator
A právě při těchto dlouhých štacích, kdy se jako jediná kloudná kratochvíle jeví kochání se krajinou, zjistíte, jak nepovedená grafická stránka okolního prostředí je. Při maximálním nastavení vyvstaly vysoké hardwarové nároky značně neodpovídající vzhledu. Rozplizlé textury staré několik let nejsou to pravé. To vše navíc hrubě kontrastuje s povedenými modely samotných lokomotiv a to jak zvenčí, tak v interiéru.

Rozmanitost se prostředí sice upřít nedá a auta projíždějící po přilehlých silnicích svět oživují, ovšem i celkem úspěšně zabíjí, když vjedou na přejezdu přímo pod vlak a ono se nic nestane. Za úspěch také lze považovat přítomnost cestujících na nástupištích, kdy po příjezdu skutečně otevřete dveře a oni viditelně vystupují. Ale snad by nedalo tolik práce, aby nezmizeli dva metry od dveří. Sem tam se mi i stalo, že při příjezdu do stanice se někdo procházel po kolejích.

Fyzikální vtípek

S fyzikou je to taková úsměvná historka. Začíná zhruba tím, že hra podporuje přídavnou fyzikální kartu AGEIA PhysX, což by měla být alespoň minimální záruka kvalitního fyzikálního modelu. To, co je k viděni v Rail Simulatoru, je ale někde na úrovni freewarové produkce. Snad jediným místem kde funguje trošičku kvalitně, je při brzdění, kde je opravdu cítit jakou tonáž máte za zády a probrzďování stanic bude na denním pořádku. V dalších případech využívajících fyzikálního modelu jde o kiksy nejhrubšího zrna. Že vlak sedí na kolejích jako přibitý a nezhoupne se ani v zatáčkách, ještě překousnu, ale divadlo odehrávající se při vykolejení je nedůstojné. Celý vlak poskakuje vždy stejně nezávisle na rychlosti. A vykolejit jde opravdu lehce, stačí při přejezdu výhybky překročit rychlostní limit o jeden jediný kilometr a už skáčete.

Rail Simulator

Převládajícím pocitem z Rail Simulatoru je zklamání. Neobsahuje v podstatě nic nového pod sluncem a toho ostatního nejen že je málo, ale ještě vázne kvalita zpracování. Je samozřejmé že tomuto titulu pomůže komunita, která prostřednictvím přítomného editoru vykouzlí spoustu mnohem zajímavějších scénářů a hromadu lokomotiv a tratí, čímž hodnota stoupne. Za vaše nemalé peníze však dostanete titul plný chyb a nedodělků. Doporučujeme počkat nějakou dobu, než se objeví dostatečný počet přídavků a třeba i klesne cena.

Rail Simulator
Windows icon PC

Verdikt

Za hodně peněz málo vlaků. Hratelnost sráží hromada chyb, grafická stránka a směšná fyzika. Jako budget za tři stovky fajn, ale na áčkový titul neuspokojivé.

Co se nám líbí a nelíbí?

Dobře zpracované modely vlaků, některé nápadité scénáře a editor.
Vizuální zpracování prostředí, spousta zbytečných chyb, odfláknutá fyzika, málo tratí a scénářů.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz