Pirates of the Burning Sea Recenze Pirates of the Burning Sea

Pirates of the Burning Sea

taltos

taltos

26. 3. 2008 23:49 1
Reklama

I když vlna pirátské popularity, kterou rozpoutal Jack Sparrow, již pomalu odeznívá, stále se najdou tituly, které chtějí na tomto tématu vydělat nějaký ten dublon. Na obhajobu Pirates of the Burning Sea musíme podotknout, že je ve vývoji již pěknou řádku let a jak už to u MMO projektů bývá, z počáteční vize se velmi brzy ustoupí a před vás padají jednotlivé překážky a problémy jako trakaře z nebe. Jsme velmi rádi, že se nakonec tvůrcům z Flagship Studio podařilo více méně vše překonat, hru dobře otestovali a vypustili ve velmi hratelné podobě. Pojďme se na ni podívat.

Začneme „netradičně“

Jak už bývá zvykem, vaši první povinností je vytvoření postavy. Začínáte výběrem ze tří, respektive čtyř, národů, přičemž poslední jsou obecně piráti. Zastoupení zde pak mají Britové, Francouzi a Španělé. Pokračujete výběrem povolání. Nabízí se kapitán, který zručně ovládá libovolnou loď, korzár, jehož umění spočívá v mistrném ovládání chladných zbraní a poslední je svobodný obchodník. Ten boj zrovna nevyhledává, nicméně díky jeho ekonomickým výhodám je schopen zajistit si takové vybavení, kterému ve finále nemusí konkurovat třeba ani zkušený kapitán. Kombinací z nabízených možností bohužel není mnoho a vinou velké podobnosti tří národů má hra jen velmi malou znovuhratelnost.

Podstatně širší nabídku naleznete v dalším kroku, kde si vybíráte vzhled vašeho námořníka. Měnit můžete vše od vlasů až po pásek u kalhot a nechybí spousta druhů oblečení v různém stylu. A pokud byste se později během hry rozhodli změnit svůj zevnějšek, není problém zajít do obchodu s oblečením nebo ke kadeřníkovi, kde se můžete kompletně převléci nebo předělat účes. Možnost změnit si během hraní i rysy obličeje nám přijde poněkud pozoruhodná, ale budiž.

Dvě různé hry

Pirates of the Burning Sea se v zásadě dělí na dvě herní části. Jakmile přistanete u přístavu, automaticky se zhostíte vašeho svěřence a můžete se libovolně procházet městem. V něm najdete nejrůznější obyvatelé a námořníky, se kterými si můžete promluvit o historii města a o aktuálním dění. Postavy se zeleným vykřičníkem nad hlavou vám pak budou zadávat úkoly, které se opět odehrají buď na souši nebo na moři.

Do každé takové mise vstupujete přes nahrávací obrazovku, přičemž se ocitnete například v doupěti pirátů, které za pomoci šavle vymlátíte a osvobodíte otroky z dolů. Pozemní mise nejsou takovou vábničkou, jako námořní souboje, protože jim schází pořádná dávka taktiky a variability. Se svým hrdinou musíte v souboji zvolit pouze vhodnou schopnost ve správný čas, přičemž si hlídáte vaši stabilitu (minimalizuje šanci na zásah protivníka) a iniciativu, která je potřebná pro použití pokročilejších schopností. Celý bojový styl se pak dělí na tři kategorie – drsný, šermířský a florentský. Rozdíl je pak především v držení a druhu zbraně a v trenérovi, za kterým chodíte pro nové dovednosti.

Námořní bitvy jsou základem hry a pokud vás nezaujme právě tato část, ničeho lepšího se vám už asi nedostane. Na moři můžete se svým korábem a nebojácnou posádkou rozvést své taktické myšlení. Základem úspěchu je správný výběr koulí do děl. Připravena je speciální munice na plachty, trub lodi, posádku nebo děla. Dalším faktorem, který ovlivní souboj je samozřejmě procentuální šance na zásah, správné manévrování a natočení lodi k nepříteli, vítr a především pak schopnosti, které se budete opět učit v přístavech. Můžete tak určit, zdali chcete všechny síly dát do rychlosti plavby, manévrování nebo do bojových činností. Zlepšení jednotlivých úkonů získáte logicky na úkor ostatních. Další schopnosti pak mohou ovlivnit morálku nepřátelské posádky, můžete vypálit salvu, která má sice menší možnost zásahu, ale je mnohokrát účinnější a podobně. Nechybí samozřejmě možnost zaháknout se k nepřátelské lodi a poté se pokusit na palubě zabít kapitána a jeho posádku v šermířském souboji.

Mise na moři jsou sice o něco různorodější než ty na souši, nicméně i zde se později mise opakují a jsou si velmi podobné. A po desítkách úkolů typu ochraň / zabij / přines vás již ani okolní omáčka u mise nebude příliš zajímat. Za každý splněný úkol samozřejmě dostanete adekvátní odměnu v podobě dublonů, později případně i cenných věcí a zkušeností. Po dosažení určité výše pak můžete každý sudý level přidat skill do šermířské dovednosti, každý lichý pak do námořnické. Jejich rozsah je velmi široký a záleží na každém, jakou taktiku si při výběru zvolí. Nové dovednosti se trénují v přístavech u vybraných trenérů.

Dva světy - Karibský a ten Váš

Hra se odehrává v Karibiku kolem roku 1720, přičemž základní dějová linka se točí okolo vámi držené mapy ztraceného pokladu. Postupem hraní se linka okolo tohoto tajemství začíná více zamotávat, do hry se připlétá inkvizice a zájem o váš život mají i zlomyslní piráti. V každém případě se vyplatí tento náznak celistvého děje sledovat, protože v pozdější fázi je to jeden z hlavních důvodů proč pokračovat.

Jak jsme již naznačili, později se nemůžete spolehnout na různorodost úkolů od NPC a tak přichází na řadu důležitý faktor každého MMO. PvP bitvy. Ty jsou v PotBS zcela dobrovolné a hra vás nijak tímto směrem netlačí. Pokud ale chcete zasáhnout do globálnějšího dění na rozsáhlé mapě a pomoci tak svému národu, jistě byste PvP neměli opomíjet. Jednou možností střetu s jiným hráčem je aktivace této možnosti v jakémkoliv přístavu, čímž se vám zapne nad vaší lodí znak, že jste pro podobně laděné hráče otevřenou náručí a rádi si s někým poměříte síly na otevřeném moři. Druhou, taktičtější a podstatně důležitější podobou je rozpoutání konfliktu u některého z cizích přístavů. Jakmile se útoky proti lodím druhé národnosti rozšíří, konflikt dospěje až do té fáze, že se z dané oblasti stane PvP bojiště, které trvá 24 hodin a poté přichází závěrečná bitva - 24 lodí vs 24 lodí jiné národnosti. Pokud tak útočníci zvládnout svoji úlohu, město je jejich a dosavadní národ se musí pakovat. Takto lze zabrat jakýkoliv přístav kromě domovského a jakmile se jeden národ rozšíří na mapě natolik, že má většinu území, dostane spoustu bonusů, města se vrátí jejich původním vlastníkům a jede se od začátku. Nutno podotknout, že tento cyklus není v rámci dnů ani týdnů, ale spíše měsíců. Trošku zamrzí malý počet skupinových misí, které by se dali plnit v partě a také omezené možnosti v chatování s ostatními hráči, domlouvání se na útoky a podobně.

Ekonomika, základ státu

Důležitým faktorem je také ekonomika, které tvůrci popustili uzdy podobně jako v případě PvP soubojů. U NPC obchodníků obdržíte jen základní střelivo do kanónů a pár dalších zásob, pokud však chcete něco víc, musíte vyrazit na aukci. Akční dům je v každém větším přístavu, přičemž si v něm můžete lehce vyfiltrovat předmět a oblast, ve které chcete nakupovat. Žádná expresní balíková služba v 18. století nebyla, takže po nákupu nezbývá než si pro dané zboží hezky česky doplout.

Další důležitou věcí je výroba a těžba. V každém městě je totiž k dispozici jistý druh suroviny, kterou můžete těžit nebo jinak získávat. Přístavy tak mají i ekonomický význam a pokud si v něm postavíte skladiště, můžete danou věc za speciální body získávat. Počet skladišť je na jeden účet omezen deseti. I to ale stačí na těžbu surovin, z kterých následně vyrobíte hotový výrobek a ten buď prodáte za menší sumu NPC obchodníkovi nebo ho přihodíte do aukce. Dokonce se takto dá vyrobit i celá loď, k čemuž je ale potřeba spousty a spousty materiálu, takže samostatný výrobce lodí se nejde asi jen těžko. Pokud se ale dobře domluví skupina lidí, mohou se z nich stát prvotřídní výrobci lodí, o které bude obrovský zájem. Takto vyrobené lodě jsou totiž mnohokrát lepší než civilní, prodávané u NPC obchodníků.

Žádná vizuální hitparáda

PotBS byste si měli zahrát na procesoru okolo 2GHz, s pamětí 512 MB RAM a 128 MB grafickou kartou. Nicméně pro plynulý běh důrazně doporučujeme raději počítat s 1 GB RAM (a vyšší) a 256 MB grafickou kartou. Hra bohužel svým grafickým zpracováním neodpovídá dnešní špičce na trhu a kdejaký titul by ji svým zevnějškem strčil do kapsy. Jako omilostňující argument budiž pro autory obrovský rozsah prostředí. To však na druhou stranu nepatří k nejrozmanitějším a střídání pláže, budov, moře, skal, jeskyní a zase stejných budov vás velmi brzy omrzí. Naopak zvuky a tématická hudba se povedly na jedničku.

PotBS není ani po několika patchích zcela vychytaný a sem tam se setkáte s nějakým tím zádrhelem. Stabilita se autorům ale povedla a v nynější době mi hra nespadla ani jednou, což je na MMO titul velký úspěch. Na druhou stranu chybí tak zásadní věci, jako je skákání a především lepší orientace ve všech nastaveních a především pak v komunikaci s ostatními hráči na serveru, v tvoření „klanů“ a celkově chybí lepší spojení s PvP hrou.

PotBS rozhodně není pro každého a kdo čeká, že do hry přijde jako do WoW a okamžitě začne boj s ostatními hráči, neustálá motivace v získávání předmětů,…nic takového. Zde se musíte pomalu rozjet, pochopit principy, vycepovat postavu i loď a až poté pomýšlet na nějaké vyšší cíle. A kdo na to nemá trpělivost a trošku té námořnické krve, není pro něj toto pirátské dobrodružství vhodné. V nynější době se cena za hru pohybuje okolo 1000 Kč (30 dní volného hraní) a poté měsíčně zaplatíte 15 dolarů. Což je pro fanoušky únosná mez.

Pirates of the Burning Sea
Windows PC

Verdikt

Hra má spoustu prvků, které by vás měly bavit. Mě osobně hra tolik, jako jsem u jiných MMO zvyklý, nechytla. Kvůli tomuto subjektivnímu pocitu jí tak strhávám jeden bod ze závěrečného hodnocení. Ve výše napsaném máte dost argumentů pro i proti. Rozhodnutí je na vás.

Co se nám líbí a nelíbí?

Rozsáhlý svět, fungující ekonomika ovládaná hráči, hromadné PvP bitvy, nenucený boj PvP, taktické a propracované námořní bitvy, dobrá hudba a zvuky, zajímavý náznak hlavního děje
Spíše průměrná grafika, malá propojenost s PvP, minimum úkolů ve skupině, špatně řešený chat s jinými hráči, stereotypní úkoly od NPC, nepropracovaný boj tváří v tvář a stejné prostředí
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama