Pangya! Golf with Style Recenze Pangya! Golf With Style

Pangya! Golf With Style

Tomáš Krajča

Tomáš Krajča

15. 7. 2007 22:47 1
Reklama
Reklama

Pangya! Golf With Style je jedno z mnoha jmen, které tahle golfová arkáda nabrala. V Americe se prodává pod názvem Super Swing Golf a aby bylo zmatení dokonalejší, je prakticky identická s volně šířitelnou PC onlinovkou Albatross 18. Internetového připojení na Wii ale nevyužívá, multiplayer v ní probíhá pouze party formou u jedné televize a jedné konzole. Její cílová skupina je zřejmá: ti, kdo se chtějí golfem bavit. Přímá konkurence na Wii je dvojí: jednak golf ze základní sady Wii Sports, jednak Tiger Woods. První jmenovaný nabízí jenom 9 jamek a nešikovné ovládání, druhý je o poznání zábavnější s důrazem na realismus. Pangya! je víc hra než sportovní simulace, funguje na základě vlastních, arkádových pravidel a potěší šírším záběrem, počtem herních režimů; a kupodivu i výborně zvládnutým ovládáním.

Kouzelný ostrov Pangya

Jádrem singleplayeru je mód Pangya Festa, kde si hráči v kůži několika hlavních hrdinů prožijí nepříliš komplikovaný, ale vcelku roztomilý děj. Na kouzelném místě, ostrově Pangya, se v připomínce jedné staré legendy setkávají lidé převlečení do nejrůznějších kostýmů a uctívají památku porážky zlých přírodních sil hrou golfu. Poměrně vysoká obtížnost jednotlivých utkání v Pangya Festě spolu s jejich počtem dělá z Golf With Style zábavu na dlouhé hodiny. A to si lze navíc ještě zahrát samostatné zápasy na vybraných hřištích a jamkách, trénovat jednotlivé údery, či začít multiplayerovou hru až ve čtyřech lidech. Domácí testování odhalilo, že nejzábavnější je jeden z nejarkádovějších režimů, kdy jsou nad hřištěm rozmístěny balónky a krom dosažení jamky na co nejmenší počet úderů je zároveň ještě cílem co nejvíce jich prasknout.

Na ostrově Pangya lze najít celou řadu rozmanitých hřišť. A jednotlivé jamky nejsou výjimečné jen tím, že se odehrávají krom trávy i na sněhu nebo třeba v okolí činné sopky – povedl se i jejich design. Často obsahují lákavé zkratky, které ale mohou skončit ve vodě, v písečné pasti či nevítaným odrazem od větrného mlýna. Takové okamžiky ale ke golfu patří – a třeba zrovna budovami si lze i pomoci a odrazit míček do úhlu, kam by se jinak podle fyzikálních zákonů stočit nemohl.

Správný postoj – základ úspěchu

Pangya! Golf With Style
Pangya! Golf With Style nabízí dva různé režimy ovládání. Ten zajímavější samozřejmě využívá schopností wiimotu snímat pohyb, a tak při něm dochází k napodobování švihu golfovou holí. Probíhá to na několik fází. Nejprve hráč z několika kamer pečlivě zhlédne situaci (přehmatávat přitom na tlačítko 1, které přepíná mezi pohledy, je trochu otravné), vybere si jednu ze čtrnácti holí a pečlivě zaměří cílový bod. Následuje náročná fáze úderu: při něm je potřeba nejprve nápřahem zvolit sílu, tu potom zafixuje stisk tlačítka A (či B pro cvičný úder). Následně hráč provede odpal – a čím rychlejší a přesnější je jeho švih, tím přesněji zkopíruje míček ideální trajektorii (nebo ji dokonce i mírně překoná). Jednoduché, ale okamžitě to přejde do krve. Vyhodnocování švihu se navíc zdá být extrémně přesné. Maličký rozdíl přichází potom u patování, které patří k nejnáročnějším částem hry. Logicky je menší důraz kladen na sílu a rychlost, větší zato na přesnost a odhad zaměření. Hra zobrazí green pokrytý čtvercovou sítí a malými puntíky, jež umožní zorientovat se, jaký je sklon svahu. Podle toho musí hráč upravit pozici golfisty a směr úderu, což chce cvik.

Během jednotlivých partií Pangya! sleduje celou řadu věcí. Hráči jsou pak průběžně odměňování Pang body za nejrůznější výkony – extrémně dlouhé odpaly, údery, jimiž se přiblíží k jamce, dostanou se z prekérní situace, či jinak vyniknou nad svého protivníka. Tak je prakticky nemožné, aby došlo k remíze, i když si oba hráči povedou stejně co do počtu vítězství na jednotlivých jamkách. V singleplayeru je ale hra poněkud frustrující. Je to zčásti proto, že počítačoví oponenti jsou doopravdy schopní (a nastavení úrovně obtížnosti tu chybí). Významnou roli pak hraje už zmíněná přesnost – dost často se stává, že míček skončí pět nebo deset centimetrů od jamky, a když to znamená rozhodující prohru pro tři čtvrtě hodinové, napínavé partii, není k wiimotu zaraženému do obrazovky zánovního LCD daleko. Zdá se také, že autoři poněkud odlehčili golfovému míčku, takže ten má tendenci se výrazněji odrážet a dále kutálet, než by napovídaly reálné zkušenosti. Když tedy dopadne na jen trochu svažující se plochu, může popojet i o několik metrů od místa dopadu (a obvykle se zlomyslností sobě vlastní přímo do nejbližšího pískoviště).

Komiksový golf

Odlehčený anime styl Pangya! Golf With Style výtečně sedl. Design jednotlivých postaviček je vtipný, jejich animace pěkná a detailní. Nápady, kdy hned jeden z prvních hrdinů odpaluje deštníkem, nebo kdy roli caddyho zastupuje delfín přesvědčený o tom, že se jednoho krásného dne naučí létat, pobaví. Pohled na postavičky se neomrzí i díky širokým možnostem jejich oblékání a vybavování věcmi, jež se odemykají za úspěšný postup kampaní (nové hole, míčky, příslušenství – a jako bonus třeba i artworky z vývoje). I když grafika prostředí už detaily spíše šetří a ani s efekty se tvůrci nijak zvlášť nepřetrhli, je celkový dojem z vizuální stránky Pangya! dobrý, hlavně díky jednotnému a výraznému stylu. O něco horší je to s ozvučením, titulní hudební motiv je chytlavý, celkově je ale hudebních stop ve hře málo a neodpustitelným nedostatkem je i absence dabingu.

Dohromady je Pangya! Golf With Style velmi příjemné překvapení. Skutečně by se dalo remcat, proč že absentuje alespoň nějaká možnost online hraní, srovnávat se zadarmo přístupným Albatross 18 a rýpat do kosmetických chyb v ovládání, fyzice a audiovizuálním provedení. Tahle golfová arkáda ale zaručuje dobrou zábavu, a to na velmi dlouhou dobu. Z nenápadné hry se vyklubal důstojný oponent všem drahým golfovým hvězdám s Tigerem Woodsem v čele.

Pangya! Golf with Style
Wii icon Wii

Verdikt

Velmi zábavná golfová arkáda a vhodný protipól realistického Tigera Woodse. Příjemné překvapení!

Co se nám líbí a nelíbí?

Výtečné ovládání prostřednictvím wiimotu, arkádovost, zábavný multiplayer, celková hrací doba.
Absence online hraní, slabší ozvučení, snad až příliš přesné ovládání.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz