Old Time Hockey Recenze Old Time Hockey

Old Time Hockey

David Plecháček

David Plecháček

12. 4. 2017 13:00 10
Reklama
Reklama

Fanoušek hokeje? Áha, tak to se na to podíváme. Pokud nejsi úplný škvrně, pamatuješ poslední mistrovství světa v Praze. Pokud jsi o něco starší, možná si vybavuješ, kdy Českej nároďák urval naposledy zlato. 2010, Kolín nad Rýnem. Málem jsme tehdy přišli o jedinečnej zlatej hattrick. Víš vůbec, co to je? Roky 1999, 00 a 2001, říkají ti něco? Možná ne. A co Nagano? A světovej hokej? Miracle on Ice? Tak to pak nejsi žádnej fanda.

Ale čert to vem. Old Time Hockey stejně hokej pro pořádný fandy není.

NE PĚTKU NÉ

Nejsem takový znalec, abych znal složení týmů jihoasijského přeboru ledního hokeje, ale při sledování titulků jsem si připadal, že si jednu takovou soupisku pročítám. Nechci si dělat lacinou legraci z těch, kteří novinku vytvořili, ale je pravda, že kdyby Old Time Hockey dělal Johny Orr, Mike Gretzky, Luigi Lemieux nebo Patrick Brodeur, asi bych v ně vkládal mnohem větší důvěru. Ale globalizaci člověk nezastaví, složení autorského týmu se proto nemůžeme divit. Druhou nejprestižnější ligu světa, ruskou KHL, hraje třeba už i čínská Rudá hvězda Kunlun, a nedivil bych se, kdyby soudruzi měli vypracovaný nějaký ten plán, jak protlačit vlastní nároďák i na mistrovství světa nebo přímo na olympijské hry. Konečně totiž nebudou handicapování za to, že nemají nikoho v NHL. 

Sledování titulků není rozhodně první činnost, kterou po zapnutí hry někdo z nás udělá, ale po desítkách nejrůznějších přešlapů a bizarních rozhodnutích vás zkrátka bude zajímat, kdo vám tyto kejkle připravil.

A někde v závěsu jsou pravděpodobně národní týmy Mexika a některých dalších zemí. Na novince se podíleli i Elmar Dela Cruz, Fergal Costello nebo Adele Esnault-oka. Bylo by potěšilé a nesprávné kritizovat jakoukoliv hru za složení autorů, v případě Old Time Hockey to ale vyvolává nepatrný úsměv na rtech. Představovanou novinku je potřeba zasadit do kontextu a předem říct, že ji nelze brát příliš vážně. Sledování titulků není rozhodně první činnost, kterou po zapnutí hry někdo z nás udělá, ale po desítkách nejrůznějších přešlapů a bizarních rozhodnutích vás zkrátka bude zajímat, kdo vám tyto kejkle připravil. Seznamte se, studio V7 Entertainment. Studio, v němž účinkují vývojáři, jejichž původním povoláním bylo pravděpodobně stát u plotny vaší oblíbené asijské restaruce. Studio, které připravilo hru, která se nedá hrát jako hokej. Studio, které připravilo hru, jíž není zábavné hrát.

MĚLA BABKA, ČTYŘI JABKA

Kde jenom začít? Novinka toho příliš nenabízí. Z herních režimů je to jen přátelák v podobě exhibičního utkání a takzvaný Story Mode. Možná vás ale rovnou v menu překvapí zvuk, který se na vás bude linout z reproduktorů. Možná to bude písnička Can Can od Bad Manners. Možná něco jiného. Hra se totiž pyšní licencovaným soundtrackem, který ale nejde vyjádřit jiným přídavným jménem. Je licencovaný. Není dobrý, není hokejový, není dlouhodobě poslouchatelný, není to nic jiného než balík slušně vyhozených peněz. V praxi to působí tak, že Čeng první chtěl od Bitch Boys písničku Dark Eyes, Čeng druhý The Crawl – Victory, Hoang Hava Nagila od Dick Dale, Si-an úvodní znělku z Adamsovy rodiny a Elmar Dela Cruz Säkkijärven Polkku od umělce, který si říká Dallapé. Nic ve zlém. Některé country písničky alespoň dokreslují dobu, do které je Old Time Hockey zasazené (sedmdesátá léta), ale toto jediné a prachbídně zastoupené pozitivum hned smažu ze stolu se slovy, že se v menu stejně nijak nezdržíte.

Pustíte se třeba… třeba do exhibice. Máte-li po ruce kamaráda, můžete se nad ne zrovna povedenou hrou smát, trápit, nebo v extrémních případech i bavit spolu, pokud si ale hru pořídil i on sám na vlastní platformě, hra vás nespojí. O padesát let nazpět vás hra posune nejen dobou, ve které se má odehrávat, ale i technickými vymoženostmi, jako je nepřítomnost online zápasů. Kdo by je tehdy potřeboval! Na druhou stranu doufejte, že si jeden z vás uvědomí vlastní chybu dříve než ten druhý, a tak alespoň jeden ušetří pořizovací cenu. Příběhový režim vás zavede k týmu Schuylkill Hinto Brews, se kterými si prolezete typický příběh od těch nejubožejších nuzáků až k pánům celé ligy, ale možná si už pomalu děláte představu o tom, jak moc zábavné to je. A pokud ne, názorně vám to mohu ukázat. 

Ačkoliv vám na základně nastavené zápasy vydrží kampaň nějakých osm hodin, příliš zábavy si s ní neužijete. Hra po vás chce v každém zápase splnění nějakých úkolů, většinou nepovinných a zpravidla nesmyslných. Jasně, donutit druhého gólmana k tomu, aby si to rozdal vlastní hokejkou s někým z vaší bandy, to sice může znít zábavně – Jirka Holeček by vyprávěl – ale reálně je to úkol, který jednak nemá žádný smysl, ale kolikrát je zhola nemožné jej splnit. Ono by stačilo pouhé vyhraj/nedostaň XY branek/vystřel tolikrát na bránu, ale takových úkolů je málo a až na výjimky se jedná o něco, co nemusíte vůbec splnit. Jakmile vám tento fakt dojde, budete před obrazovkou sedět s výrazem člověka, který právě utržil zásah pukem do hlavy.

TŘI ČUNÍCI JDOU

K plnění úkolů nebudete ani nijak motivováni. Další perlička - sezóna se vyvíjí i bez vašeho přičinění, takže zatímco reálně odehrajete pět zápasů a všech pět vyhrajete, virtuálně uplynulo mnohem víc času, odehrálo se víc utkání a vy nemusíte tabulce dominovat tak, jak jste si mysleli. Smůla. Nejlepší je, že na to nemusíte ani přijít. A i když čirou náhodou ano, je vám váš objev k ničemu, neboť jej nemůžete ovlivnit. Toho, co neovlivníte, je ale víc, a to ať na hřišti, nebo mimo něj. Vsítit gól? Absolutní náhoda. Kouč Jiří by vám asi pověděl, že nejlepší taktikou je jít na to lehce z boku s dlouhým nápřahem, mám však o jeho metodách pochybnosti. Ale nakonec mne přesvědčil. Opravdu fungují.

Při pohledu do historie zjistíte, že posledním mužem bez masky v NHL byl v roce 1974 Andy Brown. Ačkoliv ve hře už všichni ochranu hlavy mají, chovají se tak, že zažili i éru bez ní.

Neovlivníte ani to, jak se chová ten naproti vám – muž v masce. Při pohledu do historie zjistíte, že posledním mužem bez masky v NHL byl v roce 1974 Andy Brown. Ačkoliv ve hře už všichni ochranu hlavy mají, chovají se tak, že zažili i éru bez ní. Leccos by to vysvětlovalo. Po převzetí kotouče by je jinak napadlo, že mohou přihrát svým spoluhráčům, ale oni černý touš raději zahodí jenom do kouta za vlastní bránu, kde si jej vezme… ten nejrychlejší. Pokaždé! Kdo dřív přijde, ten dřív mele. Vhazování ve třetinách? Neexistuje. Pokud si chcete zachovat alespoň v prvních minutách konkurenční výhodu, přátelům to neříkejte. Než jim dojde, že to nebyla chyba nebo že to nezpůsobili oni, budou pod neustálým tlakem.

Ani celá pětka pod vedením AI moc rozumu nepobrala, ale to se dá pro změnu přičíst tomu, jak často se jednotlivci válí po zemi po srážkách s protihráči, nebo po tom, co si vyříkají problémy hezky postaru. Ručně. Nebo s hokejkou, budete-li mít štěstí. Bitky ale obecně stojí za starou bačkoru. Větší zábava je složit protihráče bodyčekem k zemi, to vám vykouzlí úsměv na tváři. Ojedinělá situace, ale člověk se musí spokojit s málem. Pravda je, že se časem omrzí „Boooom“ od místního komentátora, který zná kromě tohoto citoslovce snad dvě další fráze a tím to hasne. Jestli si kvůli Zárubovi nebo Dusíkovi vypínáte zvuk, v Old Time Hockey si přijdete na své. Jedině tak by měl vypadat naprosto sterilní komentář. Dobové? Nemyslím si. Hloupé a otravující? Rozhodně. 

NA DVĚ MINUTY

Samotná hratelnost odpovídá výše napsanému. Radím vám – pokud se opravdu chcete do OTH pustit, nehrajte jej jako hokej. Ani nevolte takové ovládání. Plně si vystačíte s dvoutlačítkovou verzí. Proto si při volbě obtížnosti dejte tu nejlehčí, protože z nepochopitelných důvodů vám právě obtížnost předurčí herní styl, který si nemůžete v rámci kariéry nastavit na lehčí. Vysvětlí mi prosím někdo proč? Další z dárečků, které si vychutnáte nejlépe tehdy, když vás zastihnou nepřipravené a vy se snažíte nalézt odpověď. Radím vám, nehledejte ji, logické vysvětlení to nemá.

Old Time Hockey

Přežili jste? To nejhorší teprve přijde. Hokej novinka připomíná opravdu vzdáleně, vždyť věrnější a především lepší byly i takové hry, které replikovaly třeba florbal. Ale ve hře nefunguje ani to Old Time, na kterém měla stavět. Jestli si vývojáři myslí, že Old Time znamená poloprázdné stadiony a několik bitek za zápas, asi by byli realitou dost překvapení. Absence takových vymožeností, jako je replay, nebo většího počtu týmů jenom dokládají, o jak odfláklou hru se jedná. 

Old Time Hockey
Xbox Xbox One
Windows PC
PlayStation PlayStation 4
Nintendo Switch Switch

Verdikt

Mohl to být hokej. Mohl to být parádní hokej, mohla to být retro alternativa pro NHL od EA Sports. Mohla to být především zábava. Ale je to jenom promarněný potenciál a všeobecně špatná hra.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Hrej.cz