Off-Road Drive Recenze Off-Road Drive

Off-Road Drive

Vladislav Burian

Vladislav Burian

9. 10. 2011 22:00
Reklama
Reklama

Milovníci aut se v těchto dnech musí cítit jako v nebi. Pokračování se dočkala primárně multiplayerová Trackmania, tentokrát s dodatkem: Canyon, a na svět s noblesou dopádila i Forza Motorsport 4, která sbírá jedno krásné hodnocení za druhým. Dneska se vydáme mezi silné motory, odér benzínu a terénem namáhané pneumatiky potřetí, neboť 1C-Avalon do kolbiště závodních titulů vysílá svého zástupce - avšak z úplně jiného soudku, než jste asi zvyklí. Souboje o vavřínové věnce se totiž v Off-Road Drive neodehrávají na nejmodernějších okruzích zeměkoule, ale naopak v divoké přírodě, kterou se pokusí zkrotit terénní vehikly všeho druhu!

Z Prague and Play až na naše monitory

Ještě než načneme, je důležité vyjasnit si pár drobností. První je spíš detail pro perfekcionalisty. Původně totiž nese titul jméno 4x4 Off Road III, označení Off-Road Drive slouží pro mezinárodní trhy (nejde o nic neobvyklého, třeba nám dobře známé slepice ze série Moorhuhn jsou mnohde prezentované jako Crazy Chicken). Druhý fakt se dotýká samotného produktu. Nemusíte být hned herním redaktorem, abyste po pár okamžicích poznali, že jde o budgetový titul za pár korun. Tuhle hru můžete mít v mechanice už za cca tři až čtyři stovky. A ta poslední zmínka … „nerozkecávej se tady a čum před sebe, je tam dobrých třicet metrů hlubokého bahna, takže koukej přehodit otáčky na nižší level!“

Pokud čtete naše články pečlivě, pravděpodobně jste informace o Off-Road Drive zachytili již v ne moc starém článku z Prague and Play. Naši redaktoři si na této červnové akci Off-Road Drive vyzkoušeli a jak jste si mohli přečíst, žádný z vyloženě důležitých aspektů nezklamal. Vypadá konečný produkt po našem drobnohledu pořád tak slibně? Vcelku ano, ale pojďme pěkně popořádku!

Kolem titulu se z různých stran, hlavně těch propagačních, vznášela spojení ve smyslu útoku na pomyslný Olymp off-roadových simulátorů. A sluší se říct, že vývojáři zamýšleli útok asi vážně. Přehledné menu totiž nabízí docela slušný výběr. Hned jak si vytvoříte vlastní profil, můžete si projet připravenou sbírku dvacítky vehiklů, z nichž si nelze hned od začátku vyzobávat ty nejlepší kousky, neb ty je potřeba si nejprve vyjet. Každé vozítko je něčím jedinečné, ať už od všelijak rozdělených bodů mezi jízdní vlastnosti, tak i do samotné podoby. Většinou je hráči buřt, zda auťák váží a měří tolik a tolik, hlavně že má pod kapotou pořádné stádo zdatných hřebců. To však není případ Off-Road Drive, kde každý centimetr rozhoduje o tom, jestli projedete úzkou šikanou se skalisky po obou stranách a tak podobně.

Bez obou rukou to nepůjde

Pokud jste v minulosti ukazovali oponentům spoiler a ještě jste u toho stačili usrkávat z hrnku kafíčka, tak zde máte utrum. Můžete být sebelepší pilot, a přesto si bez obou rukou starajících se o šoférování neporadíte. Jednou se už tradičně ovládají šipky pro základní manévrování na trati a ta druhá pak šmátrá po zbytku klávesnice, kde se ukrývají všelijaká nastavení vašeho off-roadu. Tu je nutné přibrzdit, tady zas přehodit otáčky, zaháknout se a následně vytáhnout o zdatný strom, případně sledovat tlak v pneumatikách. A to je jen drobný výběr!

Složité lokace, v nichž se závody odehrávají, vám totiž nedají nic zadarmo. Tour, jež obsahuje mnoho šampionátů složených vždy z několika sub-závodů, zavítá do sedmi jedinečných koutů zeměkoule. To ve výsledku znamená čtyřicet dva klání s nejrozmanitějšími podmínkami, které budete muset zvládnout. Ať jsou to ostré serpentýny, sníh, mazlavé bláto, strmé a úzké cestičky nebo třeba ostré kopce, s nimiž bude mít motor co dělat. Připravte se na jízdní kreace, neboť tyhle exteriéry tu v žádném případě nejsou jen na okrasu! A i když jde ve finále primárně o dosažený čas, většina náplně se točí právě okolo pečlivého seřizování parametrů auta k okolnímu prostředí.

Za umístění v závodě dostanete určitý počet bodů. Podle jejich nastřádané výše se pak odemykají další zákoutí titulu. Chcete se vydat šampionátem dál, rádi byste osedlali nový vehikl nebo by tomu stávajícímu přišel vhod nějaký tuning (kvalitnější pneumatiky, tlumiče apod. – zlepšují schopnosti vozidla)? Pak vám nezbude nic jiného než se v závodech kousnout a nějaký pěkný kopec bodů vyhrát. Je to tvrdé, nesmlouvavé, ale ke všem stejné. Rozhodně nedostanete nic zadarmo.

Za málo peněz slušná muzika

Budgetové tituly často doplácí na slabé technické zpracování, které nemá v konkurenci AAA titulů šanci obstát. V případě Off-Road Drive je skutečnost někde mezi těmito póly. Na nejvyšší možné nastavení počin vypadá vcelku k světu - stíny, objekty i textury jsou slušné kvality. Tento fakt je však vykoupen docela vysokými hardwarovými nároky, s nimiž si moderní sestavy hravě poradí, ale nějaký ten měsíc staré železo už může brblat. Když si parametry jen o trochu snížíte, Off-Road Drive rozjedete prakticky kdekoliv, ale kvalita (zvláště zobrazení) letí strmě dolů.

Co se však vyloženě nedá pochválit, jsou přihlížející fandové připomínající hadrové panáky na provázcích, ve smyčce opakující chabé animace. Zamrzí i minimální destrukční model, tedy pokud tam nějaký vůbec je, a občas prolínající se textury. Někomu může vadit i již vzpomenutý nemilosrdný postup hrou. Berte to jako pomyslný bič na rozmazlené hráče, jež čekají místo na prvním stupínku jen za vstup do závodu. Samotná obtížnost závodů je však vyvážená. Dojet na posledním místě je docela kumšt, prokousat se na první flek dá ale taky zabrat. Než si s plechovým kamarádem sednete, počítejte (a neděste se) s místy okolo prostředka cílové listiny.

Mně z celé hry asi nejvíc vadil fakt, že na trati nenarazíte na soupeře. Tedy až na „ghosta“, porovnávajícího váš čas oproti oponentům. Je pravda, že sledovat klání na úzkých cestičkách s desítkou vozítek by byl pro hardware asi velký oříšek, ale zábavnost by rázem stoupla o desítky procent. Naopak u takhle levného počinu překvapí zabudovaný multiplayer jak pro LAN, tak pro klání přes internet až pro čtyři hráče ve třech módech. Ti, co hledají herní vyžití pro setkání s kamarády, tak mohou o Off-Road Drive docela vážně uvažovat.

V žádném případě nejde o nejlepší jízdní simulátor, na to jsou tu jiní. Pokud vám však benzín nesmrdí, můžete si tenhle solidní kousek zkusit. Když vezmeme v potaz takřka lidovou cenu za naprostou novinku odpovídajících kvalit, nenajdeme společně mnoho titulů s takhle příjemným poměrem obsah/cena.

Off-Road Drive
Windows icon PC
Xbox icon Xbox 360

Verdikt

Velice solidní off-roadový simulátor, který se sice AAA závodům nevyrovná, ale společně s budgetovou cenou velice příjemně překvapí!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz