NBA 2K19 Recenze NBA 2K19

NBA 2K19

Tadeáš Pepř

Tadeáš Pepř

19. 9. 2018 13:10 9
Reklama

Dovolte mi slovo úvodem. Nejsem hardcore fanoušek basketbalu jako takového, ani série od 2K. NBA 2K19 mi tak do rukou padlo především proto, že jsem asi nejnadšenější sporťák v redakci a zřejmě jsem schopen do jednotlivých sportovních kultur poměrně rychle pronikat. Pokud jste tedy veterán značky, berte následující slova s rezervou a řiďte se vlastní intuicí. Pokud jste ale naopak virtuální atlet, který hledá nové výzvy a (podobně jako já) hodláte u nás stále populárnějšímu basketu přijít na kloub, jste na správném místě. 2K Sports servírují čerstvě upečenou porci digitální košíkové, a rozhodně je o co stát. Čas objevovat.

ČISTÝ START

K celé sérii přicházím trochu jako slepý k houslím, i když už brázdí vody herního oceánu dobrých 20 let. Ve skutečnosti je to přesně 20 let, co světlo světa spatřil první ročník s názvem NBA 2K. Kromě toho, že je značka jen o pár měsíců mladší než já, to něco vypovídá i o tvůrčím uskupení Visual Concepts. Ti totiž za zpracováním NBA stáli už za dob Segy, a pod křídly 2K vesele vyvíjejí dodnes. S dvaceti lety virtuálního basketu pod kůží tedy nejsou žádní nazdárci a čekat můžeme jen to nejlepší. Kulatiny máte jen párkrát za život, slaví se s LeBronem na obalu a vůbec je to celé jedno velké pompézní divadlo, ostatně jako celá NBA sama.

Asi žádná jiná série vás nenechá při každém timeoutu sledovat tanečky roztleskávaček

A to rozhodně nemyslím negativně. Nejlepší basketbalová liga je prostě velkolepá show, taková jakou ji umí jen v zámoří. To co znají diváci (skutečného) NHL, MLB nebo NFL platí v NBA dvojnásob. Hráči jsou modly, samotné arény jsou plně uzpůsobeny bezprostřednímu kontaktu mezi hráči a diváky a hra to stoprocentně reflektuje. Pokud totiž v něčem NBA 2K naprosto zadupává veškeré konkurenční sporty do země, je to autenticita a atmosféra. Asi žádná jiná série vás nenechá při každém timeoutu sledovat tanečky roztleskávaček, nenabízí skutečně smysluplná předzápasová studia s veterány, rozličné týmy komentátorů, nadabované rozhovory s hráči jak v ateliérech, tak i přímo na palubovce nebo v podstatě dokonale vymodelovaná mužstva všech týmů ligy. Ano, NBA má oproti svým kolegům tu nefér výhodu, že na hřišti pobíhá především 5 hvězd které jsou schopny uzmout spoustu prostoru, i tak je ale jejich zpracování dechberoucí. Unikátní animace, obličeje, grimasy, vousy, vlasy, pot, to vše působí na hráče NHL od EA jako z říše snů.

TLAČÍME

Právě se zmíněným hokejem toho má paradoxně samotný gameplay dost podobného. I když se to na první pohled nemusí úplně jevit, basketbal je hodně kontaktní sport. A všechny tyhle strkanice, tlačenice, technické finesy, honičky a obracečky vypadají i přes spoustu současně probíhajících proměnných naprosto famózně. Ano, hráči při pohybu občas trochu “bruslí”, obrovská banka animací ale obě soupeřící pětky rozpohybovává v působivém tanci. Výsledkem je mimořádně plynulé a uvěřitelné zpracování skutečného zápasu, ze kterého jen občas vytrhne nepochopitelně se zasekávající umělá inteligence. Ta sice měla projít pořádným upgradem, občas má ale problémy něco kreativního vymyslet, a i v momentech, kdy to nedává smysl takticky dění na hřišti zamrzne. To samozřejmě platí pouze v režimu MyCareer, kdy se o pohyb vašich spoluhráčů stará počítač. Jinak ale umí i technika vykouzlit slušné akce a plně využívat schopností svých svěřenců.

Proniknout do hry samotné není pro nováčka tak složité, jako například v případě MLB The Show, trochu cviku po vás ale hra vyžadovat bude. Obzvláště střelba z větší než bezprostřední vzdálenosti chce dobré načasování a se svým vytvořeným, čili papírově neschopným, borcem budete z počátku trpět. Když ale rozlousknete základní mechaniky, naučíte se alespoň povrchně číst ve hře a vést útoky i bránit, celé se to hraje jedna báseň.

DO ČÍNY A ZASE ZPÁTKY

Nosným prvkem sportovních her už dávno nejsou prosté manažerské kariéry, nebo nedejbože jednoduché versus zápasy. Teď vládne online složka a posledních pár let především příběhové režimy. Na poli příběhů je NBA 2K tak trochu průkopníkem, není tedy divu že příběhový režim Prelude, respektive individuální MyCareer je na nevídané úrovni. Tentokrát na vašeho vytvořeného borce čeká nepovedený draft následovaný krátkou epizodou v Číně. NBA 2K19 skutečně přináší poměrně autentickou (byť fiktivní) čínskou ligu, ve které si hrdina příliš nepotyká se svými čínskými kolegy. S tím spjatou lahůdkou je úsměvný čínský komentář. Nechybí ani nižší americká G League se svými spartánskými podmínkami, spousta nesnesitelných a egoistických spoluhráčů i trochu levné moralizování a happyend. Ano, pořád se příběh nevyhýbá záplavě klišé, kdy naposledy jste ale ve sportovní hře zapálili hotel?

Utopické basketbalové předměstí tak trochu míchá NBA 2K s GTA, většinou to ale až překvapivě dobře funguje

K velkému NBA finále sice vedou skutečně šílené a nerealistické příběhové serpentiny, nicméně se před vámi konečně otevře bohatý online svět. Vedle pokračování vlastní NBA kariéry se tak pohybujete především v nespoutaném Neighborhoodu, novince představené v loňském ročníku. Utopické basketbalové předměstí tak trochu míchá NBA 2K s GTA, většinou to ale až překvapivě dobře funguje. Vedle tradičního lámání kotníků proti ostatním hráčům v pouličním basketu můžete chodit do posilovny, hrát vybíjenou, nechat se potetovat, nakupovat boty nebo třeba tancovat. Zní to možná trochu bizarně, ale celý režim dává sportovní hře úplně nový sociální rozměr. Z Neighborhoodu se navíc přímo vstupuje do kartičkového MyTeam, který je ještě kompetetivnější a fanouškům ligy nabízí nekonečné hodiny zábavy. Tuto dvojici herních pilířů ale spojuje jedna mechanika, která jinak v podstatě perfektní hru naprosto zbytečně sráží.

PRACHY SI (NE)KOUPÍŠ

A není tím nic jiného, než systém virtuální měny. Ta se zove VC a byla kamenem úrazu předchozího ročníku. Pokud jsem při prvních minutách hraní zaraženě dumal, proč 2K19 získává tak negativní hodnocení napříč základnou fanoušků, vězte že teď už to plně chápu. Na VC jsou totiž online režimy kompletně postaveny. Nakupujete za ně balíčky v MyTeam, nové oblečení na vašeho profíka, především ale i jeho atributy. A to je, odpusťe mi, prostě zvrácenost. Můžete si tak vybrat, jestli za těžce utržené peníze nakoupíte novou obuv, nebo lepší statistiky vašeho svěřence. To by nebyl až takový problém, jenže...

NBA 2K19
i Zdroj: Hrej.cz

Jenže vám hra peníze do klína rozhodně nesype obloukem a vylepšení statistik je čím dál dražší. Se svým čerstvě povýšeným juniorem se tak patláte mezi papírově o mnoho silnějšími spoluhráči i protihráči, aniž byste s tím mohli přímo něco dělat. Nemluvě o tom, že čistě teoreticky berete plat na úrovni největších hvězd ligy. Obvyklá zápasová dávka virtuální měny vám ale nestačí ani na nové tričko, natož vylepšení statistik. Nezbývá nic jiného, než grind, grind a grind. Což by pořád nebylo nutně zlem. Největší problém ale tkví v tom, že stačí vytasit peněženku a pár set tisíc mincí směnit za reálné peníze. To je pak v mžiku váš zoufalec naprostou hvězdou oblečenou v těch nejdrsnějších hadrech. Ano, jen hraním si můžete posunout hranice statistik až na naprosté maximum, i tak vás ale prvotní investice nakopne naprosto extrémně.

KONEC DOBRÝ?

Basketbal je nefér sport. Asi neexistuje kolektivní sport, který by po vás vyžadoval tak konkrétní genetické predispozice. V zájmu férovosti bych byl ale raději, kdyby se tím tvůrci v případě své monetární politiky neinspirovali. Já chci být ten nejlepší, jak nikdo přede mnou jen tím, že budu vítězit. Ne tím, že vysolím nejvíce peněz. A tento fakt bolí o to více, že jinak lze hře samotné vytknout máloco.

NBA 2K19
Xbox Xbox One
Windows PC
PlayStation PlayStation 4
Nintendo Switch Switch

Verdikt

NBA 2K19 je dokonalým virtuálním sportem s naprosto odporným přístupem k virtuální měně. Přistupujte s opatrností.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Hrej.cz