Recenze Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

Zdeněk Princ

Zdeněk Princ

16. 12. 2006 23:32

Agatha Christie je pojem, který nemá ve světě detektivek obdoby. Její příběhy vycházejí z naprosto dokonalé znalosti lidského charakteru, nechybí jim originalita či nejedno šokující odhalení. Pokud vám knížky mnoho neříkají, určitě jste se s tímto jménem setkali při návštěvách kina, sledování televize, nebo třeba při hraní her. Minulý rok, zhruba touto dobou, totiž vypustila společnost AWE Games do světa svoji první hru na motivy detektivek slavné spisovatelky a sklidila tak nečekaný ohlas u milovníků adventur. Deset malých černoušků se dočkalo důstojného remaku a ačkoli musel být příběh ze zcela logických důvodů trochu přepracován, nevadilo to snad ani skalní komunitě věrných čtenářů. Letos se do vod počítačových adventur vracejí titéž vývojáři podruhé a nabízejí k vyřešení další z top desítky detektivek – Vraždu v Orient-Expressu, kde si svůj naleštěný knírek veze i samotný mistr detektiv, Hercule Poirot.

Reklama

Akt 1. – Fakta

Murder on the Orient Express (dále MotOE) je klasická adventura, v níž převezmete roli zaměstnankyně vlakové společnosti, vcelku neznámé Antoinette Marceau. Hrdinka je obdivovatelkou slavného Poirota a je celá bez sebe, když zjistí, že pojedou z Turecka stejným vlakem. Jízda začíná poklidně, neobejde se bez příjemných formalit a rozhodně nic nenaznačuje tomu, že za pár hodin už bude celý vlak na nohách. Jen o vlásek totiž stačí strojvedoucí zabrzdit před čerstvě spadlou lavinou. Zraněn je jen jediný cestující, čistě náhodou Poirot, ovšem újmy na zdraví tímto nekončí. Když se všichni v už zastaveném vlaku ráno probudí, čeká je nemilé překvapení v kupé číslo 10. Jeden z cestujících je nalezen ubodán ve své posteli a dobrodružství, kterého se díky Poirotově nehybnosti ujímá sama Antoinette, může bez okolků začít.

Příběh je rozdělen na tři kapitoly, ve kterých postupně seberete všechna fakta, důkazy a všem cestujícím sdělíte výsledný verdikt. Ačkoli nemohli vývojáři okopírovat knihu, všechno plyne jen kousíček vedle originální dějové linie a ani závěr neobsahuje žádnou dramatickou změnu. Několika překvapení se během hry pochopitelně dočkáte, ale jakýkoliv drastický zásah by zcela narušil skvěle pochmurnou atmosféru. Abychom však zůstali objektivní, výborná atmosféra je někdy nepříjemně narušována designérskými chybkami a nadměrnou vyumělkovaností ke konci druhého aktu hry.

Akt 2. – Důkaz

Ke každé adventuře patří pochopitelně kvalitní dialogy, kterých si v MotOE užijete dosyta. Seznam vyslýchaných osob je dlouhý, jak týden před výplatou, a pokud přičteme k duhu, že každá osoba má svůj osobitý akcent, nezbývá než hercům zatleskat. Právě díky mnoha přízvukům vřele doporučuji nechat zapnuté titulky, neboť hra klade velký důraz na zpětné opakování již známých faktů, a proto je nutné všemu do detailu porozumět. Kromě tlachání je potřeba sebrat prakticky všechno, na co během vaší poutě skrze pětici vagónů a přilehlou přírodu narazíte. V tomto ohledu zachází hra do krajnosti například v nutnosti sesbírat i otisky prstů a pasy všech cestujících. Se sbíráním předmětů se navíc pojí i prakticky neměnné prostředí vlaku (opomenu-li ojedinělý výlet do přírody) a neustálé prolézání všech kupé. Opakovat tuhle pouť jednou, dvakrát za dvacet minut by ještě šlo, ale strávit z čistých dvanácti hodin minimálně čtyři tím, že otevíráte a zavíráte dveře, je docela silná káva. Naštěstí zde existuje rozumná možnost jak se teleportovat do patřičného vagónu bez nutnosti procházet skrze celý vlak.

Většina logických hádanek je nastavena s adekvátní obtížností a neměl by být problém přijít ani na to, jak zprovoznit nefungující rádio v závěru hry. Co však překáží v operaci se sesbíranými předměty je samotný inventář. Na první pohled je sice logicky uspořádán, ale například tak obyčejná činnost, jako je použití předmětu na předmět, se již musí provádět ve speciální záložce. Když tedy chcete kleštěmi ohnout kuchyňský nůž, musíte se dvakrát proklikat do speciálního menu a až v něm provést onu akci. Oprávněné jsou tak záchvaty šílenosti, kdy chcete metodou pokus & omyl spojit pár předmětů; po čase to stejně vzdáte a vrátíte se tam, odkud jste začali tápat. Tímhle se sice uměle prodlužuje doba hraní, ale bohužel také hodně zmenšuje trpělivost hráče.

Akt 3. – Hercule Poirot sedí a přemýšlí…

I když hra neoplývá bůhvíjak skvělým grafickým zpracováním, stále se dá hovořit o solidním průměru v měřítku adventur. Orient Expres je navíc sterilní, naleštěné prostředí, takže vás čekají do detailu vymodelovaná kupé, obložená lesknoucím se dřevem, lampičkami a vším tím bordelózním vybavením. Animace postav jsou také s přimhouřením oka v pořádku, ale to samé bohužel nemohu říci o animacích obličeje. Všechny postavy postrádají jakýkoliv výraz a mnohdy vše připomíná diskuzi Barbie a Kena. Statické je i prostředí kolem, občas se sice pohne záclonka, sem tam unikne pára z lokomotivy, ale to je tak nějak vše. A ačkoli jsou filmečky, prokládající významné předěly hry, nápadité, díky skutečně drastické kompresi videa také šíleně rozpixelované. V porovnání s ostrou herní grafikou působí animačky jako černý humor.

Sečteno, podtrženo, Murder on the Orient Express vás dokáže na nějakou chvíli zabavit, trochu potrápit a mnohdy zbytečně naštvat. Pokud však v tomto trendu budou pracovníci AWE Games pokračovat i za rok, mohlo by se do třetice urodit dílo, které v nás zanechá vzpomínku na trochu delší dobu, než zhruba jeden měsíc, který Orient Expressu prorokujeme.

Agatha Christie: Murder on the Orient Express
Windows PC

Verdikt

Murder on the Orient Express je klasickou adventurou, která v ničem radikálně nevybočuje z dnešních standardů. Za největší bolístku považuji inventář, který je značně nedotažený a do grafického zpracování by také šlo investovat více úsilí. Snad bude další detektivka z pera Agathy Christie lepší.

Co se nám líbí a nelíbí?

Klasická detektivní atmosféra, dobrý příběh, dialogy, dabing.
Inventář, filmové předěly, strnulost animací obličeje, statické prostředí, místy příliš rozvleklé úkoly.
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama