Monster Hunter Generations Ultimate Recenze Monster Hunter Generations Ultimate

Monster Hunter Generations Ultimate

Vojta Dřevíkovský

Vojta Dřevíkovský

10. 9. 2018 12:20 6
Reklama

Zatímco se hráči s PlayStationy, Xboxy a počítači už nějakou dobu radují z novogeneračního lovu příšer ve hře Monster Hunter World, na Switch přišel MonHun až teď a jen v podobě rozšířeného portu posledního dílu z 3DS, Generations. Hrát MHGU po měsících strávených ve Worldu je zpočátku trochu očistec a takhle s přímým porovnáním je vidět, jak strašně velký krok udělal na jaře Monster Hunter směrem ke střednímu proudu. A přestože MHGU chtě nechtě stojí ve stínu Worldu, do smetí nepatří. Na veterány čeká ta neústupná hratelnost, byť trochu již omletá modernizací posledních dílů, a na nováčky zase přehlídka nejlepších příšer, které série od první generace nastřádala.

NAPLNĚNÉ K PRASKNUTÍ

Monster Hunter Generations byla fakt dobrá hra, která se na 3DS loučila s minulostí a přivedla určitý výběr z toho nejlepšího - vrátily se lokace, vrátily se postavy a vrátily se i příšery. Navrch k tomu přibyla možnost hrát za kočičího lovce a hlavně speciální Hunter Arts a Style, speciální útoky a styly, které zásadním způsobem upravují dostupná komba a pohybové možnosti všech 14 typů zbraní. Monster Hunter Generations Ultimate je to všechno plus lahodný kopec obsahu navíc.

Pořád je totiž s čím si hrát a co lovit, co nového vyzkoušet a obsah snad neubývá.

Celkem 93 velkých příšer (o 8 víc než MHG a trojnásobek toho, se čím přišel MHW) je fakt pořádná soupiska, která zaručuje, že obsah jen tak nevyčerpáte. Za zmínku stojí návrat mé (ne)oblíbené pavoučí bestie Nerscylly, šestice dalších Deviant potvor, které si vychutnáte v late-game multiplayeru a dvojice nováčků - tryskový elder dragon Valstrax a super faraónská kudlanka Athal-Ka a její doslova deus ex machina. Nové i staronové příšery navíc trumfují World nejen v počtu, ale i svém designu.

JDĚTE NA TO STYLOVĚ

Přibyly také dva nové Hunting Styles, které skvěle doplňují čtveřici z Generations. Valor Style je zábavný a náročný styl, který úplně mění používání, jak se se zbraněmi zachází. V základu máte s každou zbraní velmi omezený pohybový arzenál a je třeba se postavit do speciální pozice, která pomalu sosá vaše životy a velmi rychle vyčerpá staminu. V této pozici se automaticky vyhnete útokům a hlavně útočením nabíjíte speciální energii s níž se dostanete do Valor mode, ve kterém jste rychlejší a otevřou se vám silná komba a nové, úchvatné útoky a další parádičky. Valor Style není pro nováčky, ale hráči, které baví hluboké mechanismy, zde najdou skvělý způsob, jak hrát velmi agresivně.

Druhý Alchemy Style spočívá v třesení s alchymistickým sudem, ze kterého můžete během boje vysypat léčiva či různé posilující předměty. Trochu zvláštní koncept, který rozhodně není pro každého, zachraňuje možnost používat až tři různé Hunter Arts, tedy superútoky, které si během hry postupně odemykáte. Moc mě nechytl, ale pokud chcete hrát jako support, tak alchymie je pro vás připravená.

STARÁ GENERACE

První pomoc!Klasický Monster Hunter na tutoriály moc nehledí a na spoustu věcí si hráč musí přijít sám. Nebo si najít pomoc na internetu. Pro tipy všeho druhu, například taktiky na využití zbraní a Hunter Styles doporučuji YouTubový kanál Gaijin Hunter.

Pro informaci o tom, kde jakou surovinu najít, slabiny monster a vysvětlení skillů pak stahujte aplikaci MHGU Database.

Jestli je tedy důvod, proč se do MHGU pustit, pak je to rozhodně množství příšer a zábavné styly, které hru desítky hodin udržují čerstvou. Pořád je totiž s čím si hrát, co lovit a co nového vyzkoušet. Obsah snad neubývá a než si odemknete nový G Rank, ještě těžší questy než v High Ranku, můžete mít nahráno i hodně přes 100 hodin. Nicméně ne všechno je zde růžové a voňavé, neboť hře chybí uhlazenost, kterou jsme měli možnost poznat ve Worldu. Pohyb v MHGU je těžkopádný, všechno strašně dlouho trvá, sekání ve vřavě se nedá jemně směrovat a je třeba kombo úplně přerušit a natočit se, pokud příšera třeba zrovna uskočí. A opravdu mi chybí, že se v rohu už (nebo snad ještě) neukazuj bojová komba všech 14 typů zbraní a musím si je hledat v knížečce společně s tipy na lov potvor. Ne, že by se kvůli tomu všemu nedal Monster Hunter na Switchi hrát - ostatně takhle to dosud bývalo - ale rozhodně to není tak pohodlné jako ve Worldu. Alespoň že ovládání kamery už má druhý analog, se kterým se s pohledem manipuluje mnohem příjemněji než s gumovým nubem na 3DSku.

Podobně je na tom grafika - v rozlišením vyšším než dovolují obrazovky 3DS nevypadá Monster Hunter úplně zle a zjistíte, že postavy mají náhle i rozeznatelné tváře. Hra navíc nemá ty zvláště tlumené barvy jako World a různá prostředí vypadají docela pěkně. Samozřejmě se s nejnovějším Worldem nemůže Generations Ultimate nijak srovnávat a i v rámci her na Switch grafika dech nikomu nevyrazí, ale určitě ani nikoho neurazí. Alespoň ne v handheldovém režimu.

NÁVRAT K TOMU NEJLEPŠÍMU

Pro hráče, kteří mají MHG na 3DS navíc Nintendo připravilo možnost si svoji postavu přenést do MHGU. Postava si uchová splněné questy, celý inventář, všechny nasbírané kočky i data o lovech a je tedy možné navázat přesně tam, kde jste na 3DS skončili a rovnou se vrhnout do nového obsahu. V základu také přichází s veškerým obsahem, který MHG dostalo během roku od vydání a nepřijdete tak o žádné questy, kostýmy ani bonusy, které se do hry stahovaly.

Monster Hunter Generations Ultimate
i Zdroj: Hrej.cz

Generations Ultimate by šly dál vytýkat věci, jako je zbytečná hromada konzumovatelných předmětů, omezený inventář, multiplayer řešený přes hluboká menu, ale to jsou všechno pozůstatky dřívější doby, která neznala přístupnost Worldu. Možná mi tolik nevadí, protože jsem ještě před pár lety takhle normálně Monster Hunter hrál. Možná protože nic z toho nedokáže pokazit radost z úspěšného chycení namydlené rybolišky, odvrácení útoku kostěného hlavonožce nebo poražení draka s ocasem ostrým jako čepel. Jste-li ochotní překousnout určitou kostrbatost a povznést se nad různá systémová omezení původní platformou, je Monster Hunter Generations Ultimate skvělou hrou na doma i na cesty, která vám ve Switchi vydrží stovky hodin.

Monster Hunter Generations Ultimate
Nintendo Switch Switch

Verdikt

World to není, ale nevadí to. Monster Hunter na Switchi je skvělý balíček toho nejlepšího z předchozích generací, který vám vydrží velmi dlouho.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama