Mercenaries 2: World in Flames Recenze Mercenaries 2: World in Flames

Mercenaries 2: World in Flames

Ondřej Novotný

Ondřej Novotný

8. 9. 2008 22:00 12
Reklama

Nemusíte je zrovna obdivovat, ale jednu věc studiu Pandemic upřít nelze: zatím nevydalo špatnou hru. Destroy All Humans!, Star Wars: Battlefront i Mercenaries jsou kvalitní a úspěšné série, které milují hráči po celém světě. A to navzdory tomu, že Pandemici občas píchnou do vosího hnízda – konkrétně se jim to povedlo právě s Mercenaries tituly, jež vzbudily kontroverzi v Severní Koreji, respektive ve Venezuele. A reakce vývojářů? Přešli to s úsměvem.

Nadhled a humor, kolika vývojářům tyto vlastnosti chybí! Pandemici naštěstí patří mezi několik málo výjimek. Kdo o tom pochyboval u vážně laděného Full Spectrum Warrior, musel pochopit po ulítlých Destroy All Humans. Mercenaries stojí někde mezi těmito dvěma tituly, avšak blíže mají rozhodně k druhému jmenovanému. Na první pohled jde o klasickou akci, ovšem po bližším prozkoumání zjistíte, že se – naštěstí! – sama nebere zas tak vážně. Poznáte to z arkádové hratelnosti, poznáte to z hlášek jednotlivých postav, poznáte to z pohodového vyznění celé hry. A budete vrnět blahem, ať už holdujete akčnímu žánru či nikoliv.

Viva la revolucion!

Druhý díl Mercenaries se odehrává ve Venezuele, jejíž idylické prostředí ostře kontrastuje s tamní složitou politickou situací. V ulicích se řežou znepřátelené frakce, obchod s drogami kvete a k tomu se do čela země dostává drogový boss Ramon Solano. Shodou náhod mu k tomu dopomůže i hlavní hrdina, ale Solano ho jako správný padouch rychle podrazí a myslí si, jak na všechno krásně nevyzrál. Jenže milý prezident ještě netuší, s kým si zahrává – náš žoldák se totiž rozhodne vzít věci do svých rukou a vrátit Solanovi jeho zradu i s úroky. A honba na drogového barona začíná…

Trojlístek hrdinů, známých z prvního dílu, se vrací i ve dvojce. Na začátku tedy lze vybírat mezi rychle se uzdravujícím Mattiasem, fyzicky zdatnou Jennifer a silákem Chrisem, schopným unést velké množství nábojů. Do akce budete chodit vždy sami, ovšem do svého velícího centra si můžete nabrat několik parťáků. Celou dobu to s vámi potáhne operátorka Fiona, přibrat lze ale i pilota vrtulníku Ewana, mechaničku Evu a věčně opilého pilota letadel Mishu, rozhodně nejzábavnější postavu z celého týmu. Ti vám nejen usnadní plnění misí v terénu poskytováním různé letecké či pozemní podpory, ale rovněž poskytnou možnost zlepšit své dovednosti absolvováním jedné ze zábavných miniher, zpravidla zaměřených na zničení určitého množství cílů za omezený čas. V neposlední řadě přispívají všichni členové k všeobecné pohodě v týmu, kvůli níž se na základnu nebudete vracet jen pro doplnění zásob a munice, ale i proto, abyste si jen tak poklábosili s vašimi parťáky.

Kdo nestřílí s námi, střílí po nás

Na svrhnutí Solana by vám však jen malý tým nestačil, a tak je třeba spolupracovat i s různými frakcemi, co se ve Venezuele vyskytují. Od vlivného ropného konsorcia Universal Petroleum, přes piráty a guerilly, až po všudypřítomné Spojené národy, ti všichni vám mohou pomoci důležitou informací, zásobami či přímou vojenskou podporou. Samozřejmě se hodí být s co nejvíce frakcemi za dobře, ovšem ne vždy se to povede, a tak je čas od času třeba si ostatní skupiny nějak usmířit, ať už splněním nějakého řiťolezeckého úkolu nebo vysláním kapříků ke správným osobám. Variabilita frakcí, jež se liší povahou, způsobem boje i možnostmi, kterými vám mohou pomoci, patří k dalším z podstatných kladů hry.

Technicky vzato jsou Mercenaries 2 akcí s prvky RPG, v mnoha ohledech připomínající GTA. Poměrně značnou část hraní strávíte za volantem nějakého vozidla, a že je místní nabídka skutečně bohatá: klasické automobily doplňují vojenské džípy, tanky, vrtulníky a dokonce i různá námořní vozidla! Neexistuje snad lepší relax, než si jít mezi akcemi na chvíli poklidně brázdit vlny na vodním skútru. To vám najednou všichni Solanové, rebelové i piráti můžou být ukradení… Dalším vrcholem jsou pak jízdy v různých speciálních vozidlech, jako třeba ve čtyřkolce vyrobené vaší mechaničkou, schopné skoků přes menší překážky. Tvůrci samozřejmě přítomnosti vozidel hojně využívají a nabízejí dokonce i úkoly, zaměřené čistě na jízdu s nějakým vehiklem. A funguje to bezvadně – mise, v nichž byste se pohybovali jen na vlastních nohou, by dost možná brzo přešly do stereotypu.

Příručka pro volný čas

Volnost pohybu je při plnění misí i mimo ně značná, ale nedá se říct, že by neměla své opodstatnění. Projíždět si jen tak Venezuelou a obdivovat její krásy (či kvality vizuální stránky, chcete-li) v nablýskaném sporťáku je zábava sama o sobě, jelikož herní prostředí je dostatečně variabilní a nabízí mnoho zajímavých lokací k objevování. Mimo to lze ale v herním světě narazit na spoustu vedlejších úkolů, ukrytých peněz, palivových tanků, jichž je třeba pro povolávání letecké podpory, nebo třeba součástek, z nichž je Eva schopna vyrobit automobil na míru. Přesto jsou vrcholem zábavy nepochybně mise – dostatečně adrenalinové, dostatečně variabilní a ve většině případů velice zábavné. Navíc vás v nich většinou nikdo netlačí ohledně způsobu, jakým je máte splnit, což si opět zaslouží pochvalu. V tomto ohledu trochu kazí dojem pouze některé vedlejší mise se stále podobnými úkoly, zahrnující většinou vystřílení a obsazení nějaké základny. Jenom škoda, že hra se ukládá víceméně sama na předem zvolených checkpointech (většinou po přijetí nové práce, jejím splnění atd.), což někdy způsobuje nechtěné opakování delších úseků, především při volném brouzdání světem. Může se totiž stát, že přejedete půlku mapy za nějakým cílem, aby vás pak těsně před ním během poklidné jízdy krajinou oddělal bazukou z křoví skrytý voják nepřátelské frakce. A to skutečně nepotěší.

Podobně kvalitní akci aby ale jinak člověk pohledal. Mercenaries 2 spojují uvolněnou atmosféru, rozsáhlé herní prostředí, adrenalinovou akci i kvalitní audiovizuální stránku a navazují tak na kvality svého předchůdce. Ještě větší zábavu pak nabízí v kooperativním multiplayeru, který v prvním díle absentoval. Mercenaries 2 sice vycházejí na sklonku léta, ale jeho atmosféru vystihují na jedničku. Pokud se vám tedy nyní po prázdninovém období začíná stýskat, uděláte nejlépe, když se za žoldáky do Venezuely vypravíte také.

Mercenaries 2: World in Flames
Windows PC
PlayStation PlayStation 3
PlayStation PlayStation 2
Xbox Xbox 360

Verdikt

Výborná akční záležitost, která se snaží jít s dobou a nabízet co největší variabilitu herních činností. Pokud se do ní rozhodnete investovat, chybu neuděláte, ať už jste první díl hráli nebo vás minul.

Co se nám líbí a nelíbí?

Volnost prostředí, kvalita většiny misí, rozsáhlý vozový park a pohodová atmosféra.
Ukládání pouze na předem zvolených místech, nepříliš dobrá umělá inteligence, jinak drobnosti.
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama