LocoRoco 2 Remastered Recenze LocoRoco 2 Remastered

LocoRoco 2 Remastered

David Rozsíval

David Rozsíval

9. 1. 2018 16:15 1
Reklama
Reklama

Když na loňské Playstation Experience oznámila Sony hned trojici remasterů „rytmických“ klasik Parappa the Rapper, Patapon a Locoroco, bral jsem to jako milou úlitbu hráčům, kteří na tyto tituly dosud, svírajíce svoje PSP či Vitu v dlaních, teskně vzpomínají a také těm, kteří naopak k zařízením od Sony přičichli poprvé a rádi by poznali některé hry, které formovaly jeho bohatou historii. Měl jsem za to, že si odbudeme tyto tři tituly a budeme se moci posunout zase někam dál. Naneštěstí se zdá, že šlo o počin úspěšný, neboť nás ještě před koncem roku Sony oblažila remasterem dalším – tentokrát jde o druhý díl barevné puzzle plošinovky Locoroco. A člověk se musí zákonitě ptát, jestli už by to nestačilo.

Čistě logicky lze remaster ospravedlnit relativně snadno – naplňuje totiž přesně škatulku více téhož, což v tomto případě znamená využití úspěšných prvků z minula a jejich pozvolné obalování dalšími mechanismy. Znovu tak budete prohánět různobarevné žravé koule spletitými 2D úrovněmi, přičemž pohyb vašeho svěřence ovlivníte nakláněním obrazovky (k čemuž jde opětovně využít gyroskop v Dualshocku), vyhýbat se překážkám a nepřátelům a snažit se zbaštit všechno, co vám přijde do cesty. Kdykoli navíc můžete velkého locoroca rozložit na několik menších a poradit si tak s příliš úzkými hrdly.

KDYŽ KRÁST, TAK SÁM OD SEBE

Bohužel, druhý díl Locoroco má s tím prvním společného více, než by se dle mého skromného názoru slušelo, neboť z první inkarnace si Studio Japan s sebou do pokračování vzalo celé světy i prvky v nich. U některých levelů nemáte šanci poznat, jestli jsou z jedničky nebo ze dvojky – prostředí i hudba se totiž často neliší. Samozřejmě, několik nových světů přibylo (a jsou v drtivé většiny zajímavější než staří známí z jedničky), přesto se nelze ubránit dojmu, že si tvůrci ulehčili práci až příliš.

Potíž je, že podobně jako u her Parappa the Rapper a Patapon, trápí Locoroco 2 drobný input lag.

Na druhou stranu nelze autory obviňovat z toho, že by jenom vařili z jednou ukuchtěných ingrediencí – hratelnost nově zpestřují například pasáže, kdy se vaši nenasytové nasoukají do nějakého kamene nebo skořápky, valí se vpřed a drtí všechno v cestě. Jistým oživením je i drobná rytmická minihra, které musíte čelit v každé úrovni na několika místech, chcete-li získat extra odměny. Potíž je, že podobně jako u her Parappa the Rapper a Patapon, trápí Locoroco 2 drobný input lag, kvůli kterému se nedá minihra řešit „ušima“, ale je potřeba se orientovat spíše zrakem, což je rozhodně škoda.

Miniher přibylo i mimo hlavní úrovně, ale ať už jde závody různobarevných žravců nebo mlácení žížal po hlavě, společné mají jedno – nijak zvlášť nezaujmou a oproti základním úrovním, ve kterých se můžete neustále honit za co nejvyšším skóre, v nich asi moc času nestrávíte.

KLIDNÝ BĚH A ŽÁDNÁ DŘINA, TO JE ALE FRAJEŘINA

Druhý díl Locoroco si zachovává vlídnou, až skoro nulovou obtížnost, která ji nominuje na ideální hru pro děti či s dětmi. Bohužel, velkou bolístku v tomto případě ale znamená absence české lokalizace, což je prvek pro dětské hry velice důležitý. Zároveň však nelze tvrdit, že bez znalosti angličtiny nelze Locoroco 2 hrát, na to hra až příliš dobře funguje i beze slov.

A pozor, padla-li slova o laťce obtížnosti proklatě nízko, byla řeč o dokončení jednotlivých úrovní. Chcete-li v nich však dosáhnout na co nejvyšší skóre, zpapkat všechno ovoce, posbírat všechny mušky, předměty, vyzobat všechna skrytá místa, a ještě to stihnout v co nejkratším čase, to už se pořádně nadřete. Hra samozřejmě aktuální rekordy zaznamenává, takže si můžete užít dobrý pocit z překonávání sebe sama či spoluhráče, se kterým si ovladač vyměníte.

DĚDICTVÍ PSP

Vizuálně kráčí Locoroco 2 samozřejmě ve šlépějích prvního dílu – to znamená, že nabízí stylizaci, jež rozhodně nesedne každému, ke zvolenému žánru a obtížnosti ale pasuje jako ulitá a k dětem promlouvá univerzálním jazykem roztomilosti – a to nejen, co se týče zpodobnění vizuálního, ale i toho, jak hra zní ve svém žvatlání, dětských nápěvech a hravých melodiích. Dospělým, otrkaným hráčům pak týž jazyk může znít jako přespříliš pitvořivý, dalece překračující hranice kýče, vystavěné ze sádrových trpaslíků. Jenomže v tu chvíli je potřeba si znovu uvědomit, že pro takové lidi zkrátka Locoroco 2 určeno není.

Při delším, nedej bože několikahodinovém hraní však Locoroco 2 hráče velmi snadno otupí.

Otázkou ovšem zůstává, nebylo-li celé sérii lépe na handheldech, ze kterých vzešla – a podobně, jako jsem prohlásil v případě Pataponu, i tady si musím sám odpovědět, že ano. Svižné, několik málo minut trvající levely jsou přímo ideální na cestu metrem či autobusem. Při delším, nedej bože několikahodinovém hraní však Locoroco 2 hráče velmi snadno otupí relativní plytkostí svých mechanismů a leností svého poklidně ubíhajícího tempa. 

PRO DĚTI ČI DOSPĚLÉ?

Znovu se tak zhmotňuje otázka, komu druhý díl Locoroca vlastně doporučit. Určitě ne hardcore pařanům. Rodičům s dětmi? Možná, ale absence češtiny může hru diskvalifikovat, a dospělého hráče dětinské výjevy patrně neuchvátí tolik, jako to zvládají třeba LEGO hry nebo poslední inkarnace série Rayman. Přístupností však Locoroco nad zmíněnými tituly vítězí a svoje místo na slunci si tak jistě najde.

Přestože Locoroco 2 rozhodně není špatná hra – ba co víc, svoji cílovou skupinu může dnes oslovovat stejně dobře, jako před devíti lety na PSP, nemohu říci, že by se podle mého mínění svět bez tohoto remasteru neobešel. Bezpochyby jde o nabitější hru, než byl první díl, ale zatímco v jeho případě se dalo ve prospěch remasteru argumentovat „historickou“ hodnotou, u dvojky už mi to takový smysl nedává. Co zbývá? Povedená dětská hra, které ale bylo lépe před devíti lety na přenosném zařízení.

LocoRoco 2 Remastered
PlayStation PlayStation 4

Verdikt

Ve srovnání s prvním dílem lepší hra, ale zbytečnější remaster. Pro děti fajn, pro ostatní už tolik ne.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Hrej.cz