Loco Mania Recenze Loco Mania

Loco Mania

michal.jonas

michal.jonas

2. 8. 2006 22:35
Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte řadu cen

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte řadu cen

S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…

včera 00:00
Reklama

Který kluk nikdy nezatoužil mít doma kompletně vybavené vláčkoviště s nádražími, mosty a tunely? Mašinky vždy představovaly atraktivní zábavu, ovšem dnes na trochu větší kolejiště potřebujete pořádný ranec, vždyť většina výrobků od renomovaných značek dnes stojí tisíce. Proto je snaha pomocí počítačové simulace zážitky podobné provozu nejen modelové železnice zprostředkovat i na monitory domácích počítačů, samo sebou, že za daleko menší peníz. Právě takovým zástupcem je i LocoMania, která podobně jako nedávná hříčka Loco Commotion neumožňuje řízení vláčku přímo, nýbrž pasivně skrze přepínání návěští, semaforů a výhybek. V jádru se tedy dá LocoMania stručně charakterizovat jako logicko-strategická hříčka z prostředí železnice, ve které máte pod palcem řízení a organizaci kompletní vlakové sítě. Pod pojmem síť si ovšem představte kompaktní mapu, po níž je rozeseto různě propletené kolejiště s mnoha výhybkami, křižovatkami, mosty, tunely, nádražími, atd., jenž si ani nehraje na přílišnou realitu, protože všechny objekty jsou hodně zjednodušené.

Vláčky jako živé

I když celý tucet map, který LocoMania obsahuje, je dostatečně rozmanitý, ihned zarazí špatné napojení na okolí, neboť okraje map nejsou plynule napojeny na horizont. Na kolejišti je zato pěkně živo, na silnicích panuje čilý provoz, tovární komíny pěkně čadí a občas potkáte i vrtulník, balón, nebo malé rogalo, kterak krouží nad oblastí. Změny počasí a střídání dne s nocí spíše snižuje přehlednost, takže je lepší tyto efekty povypínat. Kvůli hardwarovým nárokům zřejmě chybí cestující a veškeré obyvatelstvo, ale to byste při hraní stejně snadno přehlédli. Prostředí je tak sice jednoduše provedené, ovšem plně dostačující a i díky tomu není hra vůbec náročná na výkon počítače.

Splašená kamera

Jelikož jsou mapy samozřejmě třírozměrné, základem je dobrá práce kamery, což zde bohužel až tak neplatí. Náhled poskytuje kamera z ptačí perspektivy, kterou můžete volně pohybovat nad krajinou, včetně změny výšky a úhlu. Méně praktické je automatické sledování vybraného vlaku v těsném závěsu nad lokomotivou, protože jakmile kamera narazí na první most nad tratí, o tuto překážku se okamžitě zarazí a máte se sledováním utrum. Manuální korekce je tak stále nutné zlo. Nejlepší přehled ale poskytuje grafické schéma celé trati, kde je vidět i aktuální poloha každého vláčku. Kliknutím do schématu nebo rovnou na ikonku vlaku se okamžitě přenesete pohledem na zvolené místo.

Bodový systém nejen na silnicích

V náhodném pořadí a intervalu postupně do mapy vjíždějí vlakové soupravy a vy jakožto zkušení dispečeři musíte každý vlak vypravit do jeho cíle v co nejkratším čase. Všechny vjezdy označují barevné symboly, korespondující se stejnými značkami nad vlaky. Logicky je tedy nutné soupravu vypravit skrze kolejiště do výjezdu stejné barvy. Některé vláčky ovšem musíte napřed dovézt do jednoho, či více nádraží ve správném pořadí, což je opět indikováno příslušnými ikonkami jak nad stanicemi, tak i nad zastávkovými vlaky. Sporadicky se objeví i soupravy převážející nebezpečný materiál, které kvůli bezpečnosti nesmí vůbec zastavit. Nejtěžší oříšek ale představují vlaky s odpočtem, jenž musí opustit kolejiště do časového limitu, takže není radno s jejich jízdou déle otálet.

Hlavní režim hry, jako jediný odemykající nové mapy, totiž vše hodnotí body, jak kladnými, tak i zápornými. Pro dokončení každé mapy tedy musíte nasbírat určitý počet bodů. Na začátku tak začínáte s nulou, ovšem každý vlak vjíždějící do mapy odečte jeden minusový bod. Podobně když vlak s odpočtem nestihne v limitu svůj výjezd, nebo nebezpečná souprava musí zastavit, obdržíte opět záporné body. Kladné body se ovšem přičítají za každé zastavení ve správné stanici, a samozřejmě i za opuštění mapy správným výjezdem. Po dosažení daného počtu bodů úroveň okamžitě končí a odemkne se další v pořadí. Kromě tohoto režimu se dále nabízí jízda na výdrž, kdy ubývající čas zvedá každé vypravení vlaku z mapy a také hra na čas bez omezení, což je vlastně hlavní režim, kde již nehrozí konec úrovně, nýbrž se mapa ukončí pouze po půl hodinové nečinnosti. Volná jízda potom slouží pouze k seznámení se s tratí, když na kolejišti můžete prohánět pouze jedinou vlakovou soupravu bez jakéhokoli omezení. Naštěstí není LocoMania kupodivu vůbec stresující, protože každý vlak do kolejiště pouštíte pomocí semaforu, kdy uznáte za vhodné a čekací doba např. u přehozené výhybky není nijak omezená, takže se klidně může stát, že v jeden okamžik vám nepojede ani jeden vláček.

Jen pro trpělivé

Počáteční mapy jsou ještě jednoduché a přehledné, takže zaberou zhruba deset až dvacet minut, ovšem většina pozdějších kolejišť je velmi komplikovaná, tudíž se pak lehce přehoupnete i přes hodinu herního času jedné úrovně. Jenže již po několika odehraných kolejištích vám možná počne za zády cinkat strašák jménem stereotyp, jehož neodežene ani jemná motivace v dosažení co nejmenšího času, který je možné uploadovat na výsledkový server a porovnávat s ostatními. Věřte, že když po několikerém pokusu jen tak tak pokoříte mapu do jedné hodiny a podle výsledkové listiny je na prvním místě snad nadopovaný dispečer s dvaceti minutami, vezme vám to vítr z plachet téměř okamžitě.

ČD versus USA

Rozmanitý je i vozový park, čítající přes šedesát lokomotiv a vagonků, navíc s možností volby z americké nebo české provenience. Výborné jsou i reálné zvuky všech vlaků, ovšem jemná ambientní hudba se docela opakuje, skladeb by mohlo být jistě více. Kvitoval jsem také spuštění hry i bez vloženého CD v mechanice. Je ovšem velká škoda, že tvůrci do hry nevložili alespoň jednoduchý editor, nebo náhodný generátor tratí, který by variabilitu hry citelně vylepšil. Nechápu také, proč musí osobní vlak zastavit na slepé koleji a stejně tak nákladní souprava zase zcela zbytečně na osobním nádraží. A poslední výtku si zaslouží i nepřesné ovládání semaforů, které z větší výšky jen velmi těžko trefíte myší.

Jak vidno, LocoMania není nijak převratnou hrou, když použitý koncept je již dlouho znám, nicméně za velmi nízkou cenu necelých tří stovek získáte dobrou hříčku pro zábavnou hodinku denně, navíc v češtině.

Loco Mania
Windows PC

Verdikt

Solidní logická oddechovka pro občasné řízení provozu, ale jen pro trpělivé stratégy.

Co se nám líbí a nelíbí?

Rozmanité mapy, řízení provozu bez stresu, české vláčky, živé nazvučení, jednoduché ovládání a online žebříčky jsou prima, navíc je hra za babku.
Hodně zlobivá kamera, nelogické nucené zastávky vlaků, nepřesné přepínání semaforů, nenavazující okraje map, chybějící editor tratí a pro někoho stereotyp bohužel jinak dobrý zážitek zbytečně kazí.
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama