Lips Recenze Lips

Lips

Jaromír Möwald

Jaromír Möwald

9. 12. 2008 23:52 1
Reklama

Představte si rozjetou párty, rychlé špunty zaražené hluboko ve stropě a kamarády, kteří v koutě hrají Dostihy a sázky. A do toho přijdete vy, postavíte vedle televize Xbox 360, zapnete Lips a zazpíváte pár tónu na blikající mikrofony. Najednou se k vám přidá ta skvěle tvarovaná brunetka, co až doposud seděla se znuděným výrazem na gauči. Zpívá docela slušně a nakonec vás na hlavu porazí. Odcházíte spolu na zahradu a ve vlahém letním podvečeru se políbíte. Zhruba takovou atmosféru se u vás bude snažit navodit hra Lips, odpověď X360 na letitou konkurenční sérii Singstar.

Take on me! Take me on! Take me out!

Lips není „hra“ v klasickém slova smyslu, během níž by vám šlo třeba jen o pouhé odemykání dalších písniček (kompletně všechny jsou přístupné hned od začátku), nebo postupování výše na žebříčku (ten tu sice je, ale za svůj postup nedostanete, kromě achievmentů, vůbec nic). Nabídka módů to jen dokazuje – můžete si buď zazpívat, nebo zazpívat. Samotné by vás to ale asi rychle přestalo bavit, takže si co nejdříve opatříte kamarády, se kterými už to bude mnohem zajímavější. S nimi si totiž buď můžete zazpívat, zahrát dvě minihry, anebo se dívat na televizi a pak si zazpívat. Na vysvětlenou – zpívat můžete ve dvou režimech – buď versus, nebo v kooperaci. Minihry jsou však skutečně mini a proti oběma je každá pitomina z EyeToy luxusní záležitostí. V jedné se snažíte zpívat tak dobře, abyste naplnili sklenici vody a s ní uhasili doutnák, vedoucí k bombě. Super. A ve druhé zase musíte v určený moment máchnout mikrofonem. Asi tak pětkrát za celou písničku. To zní ještě víc super. Co je však nejhorší, vy si ani nemůžete určit obtížnost a neustále se musíte potýkat s „děsivě jednoduchou“ a „velmi snadnou“. Ani z tohoto pohledu tedy nelze hovořit o nějaké výzvě; klidně se můžete celou hrou probručet a bodů posbíráte stejně, jako člověk, který dvě hodiny piluje výšky v Yellow od Coldplay. A pravděpodobně těch bodů získáte mnohem víc.

You can stand under my umbrella (Ella ella eh eh eh)

Když už je řeč o mikrofonech, tak se sluší dodat, že jsou hned ve dvou kusech přítomny v základním balení  a jedná se o vážně moc pěkný kus hardwaru. Jsou samozřejmě bezdrátové, mají v sobě zabudovaný pohybový senzor (reagující stejně jako kytara u Guitar Hero) a ve tmě docela efektně blikají do rytmu. Navíc jsou velmi příjemně vyvážené, takže vás ani po delším zpívání nezačne bolet ruka. Poháněné jsou dvěma AA bateriemi, které mají (s vypnutým podsvícením) překvapivě docela dlouhou výdrž. Jediný problém je, že občas špatně rozpoznají, kdy se mají vypnout a kdy vyhledávat cílové zařízení, takže vám občas nezbude nic jiného, než prostě natvrdo vytáhnout baterky, aby ty dvě otravné štangle přestaly blikat.

 

Lips
i Zdroj: Hrej.cz

 

Alfou a omegou karaoke her je samozřejmě výběr písniček. A tady rozhodně iNiS vedle nešlápnul. Najdeme tu jak staré fláky, které potěší odrostlejší ročníky (Queen – Another One Bites the Dust, A-Ha – Take On Me, The Ramones – I Wanna Be Sedated), tak nové šlágry z hitparád (Duffy – Mercy, Rihanna – Umbrella, Kaiser Chiefs – Ruby). Vybere si skutečně každý a kdo ne, bude se alespoň pobaveně koukat na své přátele, jak se snaží překonat naříkající hlas Thoma Yorka ve skladbě Fake Plastic Trees. Velkou chybou však je nemožnost nějakého logického postupování v kariéře, podobně jako v sérii Guitar Hero a Rock Band. Prostě se ocitnete v menu, kde máte vedle sebe seřazeno čtyřicet písniček a je to. Nejsou tu žádné tajné songy, které byste si odemkli za získané medaile (ty sbíráte třeba za dobrý rytmus, tempo, mávání mikrofonem do rytmu…), prostě nic navíc.

He’s the one, who likes all our pretty songs and he likes to sing along

Vlastně, něco navíc by tu bylo. Pokud by vám totiž nestačila ona nabídka čtyřiceti písniček a nechtělo se vám vyhazovat 160 Microsoft bodů za každý nový přírůstek, můžete si do Lips importovat klidně celou svou hudební sbírku. Svou muziku nahrajete do MP3 přehrávače, ten připojíte k Xboxu a během deseti vteřin zpíváte. A ačkoliv se objevovaly zvěsti o tom, že hra je hodně náladová a ne všechny přehrávače jsou kompatibilní, podle našeho soukromého testování se jedná o čirý nesmysl. Ať už jsme připojovali klasický iPod, nebo nejlevnější šunku z bazaru za dvě stovky, nikdy nebyl problém s nalezením externího zařízení a následným nahráním muziky do menu. Samozřejmě nemůžete čekat takový luxus jako u přednastavené čtyřicítky, tedy oficiální klipy a rolující text. Na pozadí pouze slyšíte písničku, kterou se snažíte co nejlépe imitovat, a za to dostáváte body. K tomu si můžete maximálně pustit jeden ze tří přednastavených generických videoklipů. Nemůžete si dodatečně stáhnout třeba text z Xbox Live a ani do budoucna se nepočítá s žádnou provázaností na online. Zkrátka a dobře vám musí stačit, že si můžete zazpívat své oblíbené písničky i mimo koupelnu a ještě za to navíc dostat body.

Easy as... 123. Or simple as... Do re mi 

I přes všechny výše zmíněné zápory by bylo nespravedlivé Lips jen tak odsoudit do zapomnění. Přesně totiž splňují, co bylo dlouho předtím slibováno. Jde o skvělou záležitost na party, která běží kdesi v pozadí na televizi, ke které sem tam někdo přijde, zatřepe mikrofonem a předvede své hlasivky v plné kráse. Koneckonců, přesně k tomuto účelu je ve hře mód Jukebox. Jen těžko si však lze představit, že by si někdo Lips koupil proto, aby posílal kamarádům online pozvánky k duetům, nebo se snažil prozpívat všemi čtyřiceti songy s maximálním možným skóre. Přesto nelze přehlížet některé naprosto evidentní klady, jako je perfektní technická stránka, nebo právě nápad s importováním vlastních skladeb. První pokus o karaoke titul pro X360 tedy rozhodně žádným propadákem není a případný druhý díl (který je už nyní prakticky samozřejmostí) by mohl konkurenčnímu Singstaru pořádně protáhnout perka.

Lips
Xbox Xbox 360

Verdikt

Ideální titul na rozjetou party, vrchol nezájmu pro zkušeného hráče. Zapomeňte na to, že byste si Lips kupovali z jiného důvodu, než že se chcete blýsknout před kamarády, jak ta moderní technika pokročila, a že už nemusíte chodit na karaoke do hospody, ale můžete si ho vychutnat i v pohodlí domova.

Co se nám líbí a nelíbí?

Možnost importu vlastních písniček je skvělým prvkem, který může prodloužit hratelnost i o několik dní. Výběr přednastavených songů je vynikající. Technická stránka je bez chybičky. Mikrofony jsou fajn.
Není to hra v pravém slova smyslu. Kvůli chybějící kariéře a nulovým odemykatelným bonusům nemáte žádnou motivaci hrát samotní. Nemožnost nastavení obtížnosti. Chybí větší provázanost s online režimem - pozvánky ke zpívání a stahování dalších písniček nestačí.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Hrej.cz