Life is Strange: Episode 1 - Chrysalis Recenze Life is Strange: Episode 1 - Chrysalis

Life is Strange: Episode 1 - Chrysalis

Jiří Bigas

Jiří Bigas

2. 2. 2015 10:20 12
Reklama

Prvotině pařížského vývojářského týmu Dontnod Entertainment v podobě akční hry Remember Me z roku 2013 jste mohli vyčítat ledacos. Určitě ale netrpěla nedostatkem osobitosti, nenápaditým světem, neoriginálním audiovizuálním zpracováním nebo dvojrozměrnými postavami. V těchto směrech naopak excelovala. A právem si tak i přes některé prohřešky vysloužila v recenzi na Hrej.cz vysoké hodnocení. O necelé dva roky později jsou francouzští estetičtí kouzelníci zpátky a o vaši přízeň se tentokrát uchází s mnohem klidnějším titulem, který se očividně k jejich nátuře hodí mnohem lépe. Výsledkem jejich několikaměsíčního úsilí je první epizoda pětidílné mysteriózní adventurní série Life is Strange.

MALÁ I VELKÁ ROZHODNUTÍ

Možná si ještě vybavíte, že jeden z nejatraktivnějších mechanismů měla v Remember Me tvořit manipulace se vzpomínkami. Tenhle herní prvek se sice nakonec ukázal být skvělým oživením, nicméně jsme si jej vyzkoušeli pohříchu jen v minimu okamžiků. Navíc měl vždy jen jedno správné řešení. V Dontnod se rozhodli očividně k tomuto tématu ještě jednou vrátit, ale tentokrát jej uchopili z trochu jiné perspektivy a učinili z něj samou podstatu hry. Max je trochu introvertní osmnáctiletá slečna, která studuje fotografii na zdánlivě obyčejné americké střední škole a touží po kariéře profesionální fotografky. Když se však jednoho dne stane čirou náhodou očitou svědkyní vraždy spolužačky na dámských záchodech, její život se obrátí vzhůru nohama. O chvíli později se znovu probouzí ve třídě na hodině těsně před osudným výstřelem a začíná pomalu chápat, že se jí zřejmě stala ta nejbláznivější věc na světě - dokáže manipulovat s časem!

Často není jasné, jak se máte zachovat. Mnohdy čelíte situaci tak nepředvídatelné, že můžete volit jedině menší zlo.

Zpočátku to vypadá jednoduše. Max nezná správnou odpověď na otázku, kterou jí položí obdivovaný profesor. Přežije malou ostudu, dozví se od spolužačky, co má říci, převine čas nazpět a může odpovědět znovu. Tentokrát správně. V dialogu totiž přibude nová položka se správnou odpovědí. Tohle je ale jen jedna z mnoha voleb, kterou bude s vaší pomocí muset během dvou až tříhodinového dobrodružství učinit. V Life is Strange existují malá i velká rozhodnutí, ale žádná bezvýznamná. A také žádná jednoduchá. Jak záhy pochopíte, každé rozhodnutí s sebou nese následky. A neexistují tu jen správné a špatné odpovědi, dobrá a zlá řešení. Často není jasné, jak se máte zachovat. Mnohdy čelíte situaci tak nepředvídatelné, že můžete volit jedině menší zlo. I zdánlivě pozitivní řešení se navíc v dlouhodobém horizontu může podle autorů ukázat jako nešťastné.

NENÍ TO HRA PRO KAŽDÉHO

Tato nepředvídavost voleb a jejich vlivu na další běh událostí je velmi vzrušující. Současně je ale v tuto chvíli pochopitelně těžké odhadnout, jak dalece vaše rozhodnutí příběh ovlivní. Doufejme, že nejde jen o kosmetické úpravy v příběhu a sliby ohledně vícero konců nás nakonec uspokojí. Nicméně jednu výtku k rozhodnutím, která můžete po dohrání epizody už klasicky konfrontovat s ostatními, lze mít už nyní. Podobně jako v případě posledního Sherlocka Holmese se autoři rozhodli dát hráči možnost volbu opravit, a v podstatě tak díky převíjení času donekonečna odkládat rozhodnutí a sledovat jeho krátkodobé následky. Na jednu stranu to hráče nefrustruje, vždy máte čas se opravit a změnit špatně zvolený směr. Na druhou stranu to připravuje hru o jistý druh naléhavosti a benevolentní systém neudržuje hráče stále ve střehu. A současně to zbytečně kazí slibný potenciál znovuhratelnosti.

Toto interaktivní drama ostatně není nijak zvlášť náročné. Očividně je ušité na míru i méně zkušeným hráčům, které nemá odradit. Hra se snadno ovládá a průchod spíš než klasickou adventuru připomíná sérii jednoduchých řešení a dialogů ve stylu Beyond: Two Souls. Titul si snad ale ani neklade za cíl být výzvou. Jde o interaktivní film v tom nejlepším slova smyslu. A vy máte možnost naplno se soustředit na příběh a zdejší svět. Je to totiž vážně kouzelná podívaná. Lehce stylizovaná grafika plná pastelových barev a měkkého světla podtrhuje melancholickou náladu hry, která se nemusí trefit do vkusu všem a je třeba na hru nespěchat. Netrpělivý hráč si tady nepřijde na své. Pokud naopak toužíte pozvolna vychutnávat obyčejně neobyčejné dobrodružství očima mladé dívky, budete vrnět blahem. Klobouk dolů i před uměním grafiků, kteří zvládli využít letitý Unreal Engine 3 zcela neobvyklým a dosud jen velmi zřídka vídaným způsobem.

NAPĚTÍ STŘÍDÁ ODDECH

Vizuální pozlátko by ale samo o sobě nebylo ničím, kdyby zdejší přirozený svět neoživila spousta dobře napsaných a ještě lépe nadabovaných postav. Narazíte na protivnou školní královnu krásy, neotesané sportovce, dívku s tajemstvím, oběť šikany i zakřiknutého génia. Prostě škola jako každá jiná. Přitom ale tyto postavy nepůsobí jen jako dvourozměrné archetypy. O jejich osudy se přirozeně začnete sami zajímat. Jako třeba, co já vím, když sledujete Beverly Hills 90210. A jak se tak noříte do zdejšího světa hlouběji, začnou na povrch vyplouvat jeho tajemství. Skutečně hrozí městečku Arcadia Bay nějaké nebezpečí? Co se stalo s tou pohřešovanou holkou? A co tají ta tichá dívka, kterou si ostatní dobírají kvůli erotické nahrávce? Life is Strange je plný tajemství a dospělých témat, která až paradoxním střídáním s úplnými banalitami mohou leckomu připomínat poetiku Twin Peaks.

Tahle hra není o výzvě, je o prožitku. 

Okouzlující výpravu, nápadité mechanismy, atraktivní příběh a dobře nadabované a napsané postavy doplňuje i úžasný soundtrack složený převážně z licencovaných skladeb Syda Mattrese. V méně vypjatých momentech i díky atraktivní hudbě připomíná hra obyčejnou americkou středoškolskou komedii. Jak už bylo řečeno, Life is Strange přesto není pro každého. Poklidné tempo a zádumčivá atmosféra, která může jednomu připadat neodolatelná, podle dalšího hráče může postrádat napětí a výzvu. Tahle hra ale není o výzvě, je o prožitku. A k tomu, abyste si ji mohli patřičně vychutnat a prohrabat se jejími tajemstvími, potřebuje tentokrát určitě vládnout solidní angličtinou. Nejde totiž o to dostat se na konec a tak nějak pochopit, o co v příběhu jde. Tady je důležité si jej vychutnat, vnímat jej po celou dobu na maximum a zaobírat se tím, co mohou jednotlivé náznaky znamenat, kam mohou vaše rozhodnutí v budoucnu vést. Pokud se vám zdá, že právě tohle by vás mohlo bavit, určitě neváhejte. První epizoda sice není dlouhá, ale za cenu 5 eur určitě stojí.

Life is Strange: Episode 1 - Chrysalis
Xbox Xbox One
Windows PC
PlayStation PlayStation 3
Xbox Xbox 360
PlayStation PlayStation 4

Verdikt

Skvěle odstartované epizodické dobrodružství, které vás nechá nahlédnout do duše dospívající dívky, a dost možná nám tak nakonec něco prozradí i o nás samých. Vývojáři šikovně balancují na hraně umění a videohry.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama