Lego Marvel Super Heroes 2 Recenze Lego Marvel Super Heroes 2

Lego Marvel Super Heroes 2

David Plecháček

David Plecháček

7. 12. 2017 12:30
Reklama
Reklama

Když je základ hry rok co rok stejný a vy pracujete jen na dílčích změnách – a tentokrát situaci jen zhoršují – jste v loji. Situaci mistrů stavitelů z Traveller‘s Tales může zachránit snad jen zasazení jejich hranatého kostičkového světa. Ani Marvel ale není všemocný.

Vývojáři Lego her jsou v nezáviděníhodné situaci. Z každé strany s každou vydanou hrou slyší, že recyklují dokola to samé. Jejich letošní výhodou je fakt, že vyšly dvě hry, které se tomuto trendu vymykají (remaster Lego City Undercover a pískoviště Lego Worlds), a tak Marvel Super Heroes 2 nemusí působit zase tak povědomě. Je to jako když někoho vidíte matně z dálky, nejdříve vidíte jen obrys postavy a něco v hlavě člověku našeptává, že by to mohl být někdo známý, ale až při bližším prozkoumání natvrdo zjistíte, že se jedná o známou tvář. Anebo o někoho, koho vůbec neznáte. Superhrdinové v tomto ohledu měli jedinečnou příležitost ukázat, že pod povědomou slupkou může zet něco úplně jiného. Rétorika studia tomu odpovídala, vývojáři opakovaně lákali na novinky, které Marvel Super Heroes 2 představí, a člověk tak mohl doufat alespoň o trochu víc, že při bližším kontaktu uvidí alespoň náznak čehosi nového. A opravdu, v určitém slova smyslu je pokračování marvelovky tradičním Legem, které je ale v něčem jiné. Bohužel se ale z obyčejné holky od vedle nestala modelka, to jí jen na čele přibyly hluboké vrásky.

BLYŠTIVÝ ŠTÍT KAPITÁNA AMERIKY

Největší devízou nové hry je bezesporu její zasazení. Licence od Marvelu se snaží uhasit požár, které studio svými neopatrnými zásahy rozpoutalo. Každá mince má dvě strany, a tak musíme obratem dodat, že Lego vlastně s žádnou licencí nikdy nestouplo vedle. Warner Bros., kterému celý ten kolotoč patří, vždy ochotně otevřel peněženku a zacvakal svými zlaťáky, aby koupil to, co není jeho, nebo rád otevřel vlastní trezor a naopak nabídl to, co mu patří. Hvězdné války, Marvel, DC Comics, Harry Potter, Pán prstenů, Lego Movie, Jurský svět, každá značka měla vždycky potenciál utáhnout několik hráčů jenom na tom, že si užijí něco, co mají rádi. Superhrdinové mají ale v tomto ohledu zvláštní postavení, protože velká část čtenářů komiksů a diváků filmů z dílen DC a Marvelu jsou i hráči. Navíc to jsou hráči deprivovaní nedostatkem her z jejich oblíbených univerz. Možná i proto bylo první Lego Marvel Super Heroes tak chválené, protože dokázalo využít materiál, s nímž pracovalo. Druhý díl, i když by měl dělat to samé, ale končí někde na půli cesty.

V rámci příběhu budete až na výjimky potkávat postavy, o nichž máte někde hluboko v útrobách mysli alespoň hrubou představu, že existují. V rámci prvního průchodu ale do rukou dostanete ty nejznámější.

Rozhodně se mu nedá vytknout šíře seznamu postav, s nímž přichází. Přesný počet vlastně není důležitý, pohybuje se hrubým odhadem kolem dvou set hrdinů, důležité je, že jsou v drtivé většině unikátní a nejedná se jen o nejrůznější deriváty těch, které už máte. Ani, Kapitán Amerika je ve hře asi desetkrát, ale jedná se o výjimku potvrzující pravidlo, jehož důsledkem je příjemný fakt, že jich desítky ani neznáte a Marvel Super Heroes 2 je vlastně určitou encyklopedií, díky níž víte, kdo že do Marvelu vlastně patří. V rámci příběhu budete až na výjimky potkávat postavy, o nichž máte někde hluboko v útrobách mysli alespoň hrubou představu, že existují. V rámci prvního průchodu ale do rukou dostanete ty nejznámější. Kolikrát dostanete na výběr, kterým směrem se vydat a kterou kapitolu s kterou skvadrou hrdinů zrovna chcete projít. Někteří se navrací z prvního dílu, jmenovitě například Thor, Kapitán Amerika a Spider-man, větší důraz je ale kladený na postavy ze Strážců galaxie. Ti, kteří Marvel Super Heroes z roku 2013 dohráli až do konce, vědí, že právě Star-Lord a jeho družina přišla s varováním, že se chystá něco horšího, a tak pokračování začíná tam, kde jednička skončila.

Pokud vás ale minula, nemusíte se trápit. Oba díly totiž propojuje jen drobný oslí můstek a jinak stojí samy o sobě. Příběh letošního pokračování můžete projít, i když byste nevěděli, která bije. Pravdou ale je, že příběh, nijak nesvázaný žádnou kopírovanou předlohou, snad ani nestojí za zmínku. Ve zkratce jde popsat slovy o Kangovi Dobyvateli, který si chce podmanit celý svět tím, že vytrhne ta největší místa z jejich časové roviny a spojí je v jeden ucelený svět. Putování a řešení problému jménem Kang je vlastně nepodstatné, mnohem důležitější je, co to znamená pro hráče. Kang v průběhu hry spojí nejdříve rozdělené fragmenty lidské historie do jednoho obřího města – do Chronopolis. V něm tak po chvíli jako výkvět společnosti stojí Manhattan vedle pyramid starobylého Egypta, Divoký západ sousedí s Ásgardem a čas od času navštívíte i noirový New York. A mnohem víc. Marvel Super Heroes 2 působí pestře a neokoukaně. Pravdou ale je, že než se Chronopolis spojí v jeden celek, působí jednotlivé útržky zvláštně a tak trochu rozháraně. Ve světle pozdějších okolností to byl ale asi záměr.

KDYŽ THOR MINE KLADIVEM HLAVIČKU

Tady ale chválení končí. Jestliže je Marvel a s ním související zasazení do Chronopolis hlavní devízou hry, tak jsou další drobné změny bez výjimky ke škodě. Na výsledku všech Lego her se vždy podepsal i jedinečný, střelený a dnes už typický humor celé stavebnicové série. Pokud by snad někdo chtěl hrát Lego hry, i když by ho samotný koncept skákačky a roztomilé akce nebavil, vždy mohl argumentovat alespoň zábavným vzezřením a vtipnými scénkami. V Lego Marvel Super Heroes 2 ale nepochopitelně (až na výjimky) chybí. Jestli se vývojáři chtěli inspirovat výbušnými filmy a chtěli kostičkové superhrdiny navléknout do toho samého, nepovedlo se. MSH2 se bere až příliš vážně. Zbytečně! Pokud jej chtěi vývojáři potlačit, měli jej vyvážit něčím jiným. Plynulou hratelností, filmovostí, výbušností, akčností. Bez typického humoru zbyla jen nefilmová nemastná neslaná slupka, která působí prázdně. Možná by se našel někdo, komu nemístné srandičky kazily zábavu a atmosféru napodobovaných sérií a teď slaví – osobně si to ale nemyslím.

Vývojáři dření svět do poslední kapky a chtějí ukázat co nejvíce hrdinů, ale i antihrdinů. V každém levelu tak na jeho konci stojí někdo významný, kdo si zaslouží pořádnou nakládačku.

Obecně je ale Marvel Super Heroes 2 naředěné a působí jakoby bez šťávy. Může za to i další změna, a ani ta opět není k lepšímu. Jednotlivé úrovně jsou kratší. Ne kratší, řekněme si to narovinu – jsou krátké. Jestliže v nich strávíte klasickou půlhodinku, není to ničím jiným, než že posledních deset minut vždy strávíte otravným bossfightem. Možná, že se jedná o jakési slepé střevo univerza Marvelu, o nechtěný přídomek, o nějž nikdo nestál, ale který prostě a jednoduše vyplynul ze situace. Vývojáři totiž dření svět do poslední kapky a chtějí ukázat co nejvíce hrdinů, ale i antihrdinů. V každém levelu tak na jeho konci stojí někdo významný, kdo si zaslouží pořádnou nakládačku. Bohužel ale neprožijete sofistikované a tuhé souboje, protože tomu ani soubojový systém Lego her, ani koncept, kdy vlastně nemůžete zemřít, neodpovídá, ale všechny do jednoho budou probíhat tím stylem, že někomu dáte pár ran, pak bude nezranitelný a vy musíte přijít na to, jak jej vyvést z míry, abyste jej mohli napadnout, a tak dokola do té doby, než je konec. Neříkám, že cesta na konec úrovně je pokaždé ukázka té největší zábavy, ale proboha, kdo si mohl myslet, že tohle bude lepší?!

JUST STRANGE

Podivných bizarních rozhodnutí je ve hře více a jen utvrzují pocit, že vývojáři neví, kudy kam. Když už byla řeč o soubojovém systému, tak ten zůstal až na pár drobností beze změny. Mírnou odchylkou je nepochopitelný systém přátelských komb, kdy dva hrdinové spojí své síly a provedou relativně mocný útok, který byste si rádi užili ne snad kvůli jeho efektivitě, ale kvůli jeho efektnosti. Kombinace jsou bohaté a oku lahodící, jen… nevím, proč se aktivují stejným tlačítkem, kterým se mění postava. Abyste tak své síly spojily, musíte si přepnout v blízkosti druhé postavu. Může to znít jako banalita, ale dříve tento princip fungoval stisknutím pouhého útoku a člověk dál pokračoval s hrdinou, kterého ovládal – bylo to přirozenější, pohodlnější a nenásilnější. Přehozením akčního tlačítka vývojáři zřejmě chtěli docílit toho, aby hráči častěji zkoušeli i jiné, ne třeba tak oblíbené postavy. Ptejte se ale sami sebe: Je vážně problém hrát za někoho, koho mám rád?

NINDŽUCU

Lego Marvel Super Heroes 2


Lego Ninjago sdílí s Marvel Super Heroes samotný základ, liší se ale „drobnými“ detaily. Třeba upraveným soubojovým systémem, který se mnohem více opírá o komba a větší diverzitu nindža pohybů. Hráči si tento drobný detail povětšinou chválí, i přes to, že Ninjago je jinak Lego hrou se svými tradičními klady i zápory.

Když už jsme u toho, záříjové Lego Ninjago Movie Videogame představilo nový soubojový systém. Super Heroes jej trestuhodně nechávají ležet bez povšimnutí na zemi a sami sází na starou osvědčenou klasiku. Možná, že se jedná o novou strategii TT Games, kdy jedna z her bude využívat starého a druhá nového systému, čímž se opět více odliší. Mám ale pocit, že by změna prospěla i hrdinům. To už je ale co by-kdyby. 

Pokud bychom to shrnuli, tak Lego Marvel Super Heroes 2 je hrou s ne moc záživným příběhem, nezměněnou hratelností, ke škodě upraveným level designem a ještě k tomu si člověk neužije ani moc střeleného humoru. Vypadá to docela bledě. Nesmíme ale zapomínat na to, že zarytí fanoušci Lega si hru koupí zkrátka proto, že vědí, do čeho jdou, a přinejhorším si po tomto díle řeknou „nic moc“. Veškeré výtky by si měli k srdci brát fanoušci Marvelu, kteří by si snad Super Heroes s přivřením očí zahráli prostě kvůli světu, v němž se odehrává a který důvěrně znají. Ti ostatní, mezi nimiž budou velkým dílem i menší děti se svými rodiči, najdou spoustu vyžití při sbírání kostiček alias herní měny a dalších collectiblů, které jsou ve hře tradičně přítomné. A těm bude nad tento rámec beztak stačit svět Marvelu a Kapitán Amerika, Thor, Star-Lord, Drax nebo Spider-man. Možná že ale to je to jádro pudla. Nejde o to zavděčit se dětem a pravidelným fanouškům Lego her, ti budou Lego hrát kvůli tomu neměnnému základu a pohodové hratelnosti. Pokud ale vývojáři chtějí něco měnit, neměli by to dělat polovičatě. Jednotlivé pokusy vídáme snad s každým novým dílem; někdy se povedou, někdy nic nezmění, a bohužel někdy mění věci k horšímu. Černého Petra si vytáhli superhrdinové. Stačilo ale málo – být odvážnější.

Lego Marvel Super Heroes 2
Xbox Xbox One
Windows PC
PlayStation PlayStation 4

Verdikt

Krok špatným směrem. Tak by se dala popsat třetí Lego hra s Marvelem. Marvel je na ní to nejlepší, zvláštní rozhodnutí ale zapříčinila, že Super Heroes 2 není příliš zábavné a slouží jako encyklopedie známých i neznámých hrdinů. Někomu to možná stačí, my bychom ale chtěli víc.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Hrej.cz je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Hrej.cz